spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Popüler Müzik
ŞECAATTİN TANYERLİ / Alaturkacı olmadığıma pişmanım

ImageUnutulmaz tangoların solisti Şecaattin Tanyerli, 1950’li yıllarda şöhretinin doruğuna ulaşmıştı. Hukuk fakültesi mezunuydu, ticaret yapıyordu, yine de gelirinin düşüklüğünden şikayetçiydi. “Gece-gündüz çalışıp ancak geçiniyoruz. Alaturkacılar gibi apartman yaptıracak parayı kazanamıyoruz” diyordu.Tanyerli 1994'te 73 yaşında hayata veda ettiğinde geriye bini aşkın Türkçe tango kaydı bırakmıştı.

Devamını oku...
 
FEHMİ EGE / Hiçbir tangomu sevmiyorum

Image10 yaşında sahneye çıkan Fehmi Ege, alaturka müzikten alafranga müziğe geçmiş ve sayısız tango bestelemişti. 1951’de, 45 yaşında hayatını anlatırken “Tek kötü huyum, bir esere başladığımda bitirmeden bırakamamaktır” diyordu.Ege, 1978'de, 76 yaşında hayata veda etmişti.

Devamını oku...
 
TOLGAHAN ÇOĞULU/ Hayalim, tek tuşla Tamburi Cemil, Rönesans perde düzenine geçecek mikrotonal gitar

ImageTasarladığı değişebilir perdeli mikrotonal akustik gitarla 2014’de Georgia Teknik Üniversitesi’nin yeni enstrüman yarışmasında birinci olan Tolgahan Çoğulu, şimdi çalgısını daha da geliştirmek için çalışıyor. Bu arada Sinan Cem Özdemir’le bir araya geldi “Mikrotonal Gitar Duo” albümünü kaydetti. İkili, mikrotonal ve perdesiz gitarlarla klasik, caz, popun yanı sıra halk müziğinin aynı kolaylıkla, keyifle çalınabileceğini kanıtlıyor.    

Devamını oku...
 
UĞUR IŞIK / Taş plaklardaki yalınlığa ulaşmak için çok çalışmam gerekti

ImageBarok eserler çağının makamlarıyla seslendirilebilir mi? Çellist Uğur Işık, üçüncü albümünde bu kışkırtıcı sorunun peşine düştü. Perküsyoncu Fahrettin Yarkın eşliğinde 16 - 17’nci yüzyıl Avrupa ve İstanbul’unda gezintiye çıktı. “Chess of Cello”da sınır tanımayan 13 eseri, sınır tanımayan çellosuyla seslendirdi.

Devamını oku...
 
ERKİN KORAY/ Fantezi tarzda eskiden Araplar iyiydi, şimdi bizimkiler

Image1950'lerin sonunda, lise öğrenciliği döneminde rock çalmaya başlayan, Batılı gruplara özenip saçını uzatan Erkin Koray, iki yerinden bıçaklanmıştı. Bunun üzerine saçını protesto unsuruna dönüştürmüştü. Koray o günleri anlatıyor… 

Devamını oku...
 
ORHAN GENCEBAY / Arabesk özgür Türk müziği icrasıdır

ImageOrhan Gencebay, arabeskin Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği’ni kalıba sokma faaliyetlerine tepkiden kaynaklandığını savunuyor. Ressam Gülsün Karamustafa’ya bu türün gelişimini anlatırken “Plaklarım İstanbul’daki minibüs sayısından fazla satıyor, demek ki tek dinleyicim onlar değil” diyor.

Devamını oku...
 
ARA DİNKÇİYAN / Birbirimizi kırmadan 1915’i konuşmanın zamanı geldi

ImageDiyarbakır kökenli Amerikalı udi Ara Dinkçiyan (Dinkjian), 2015 baharında Türkiye’de birbiri ardına yayımlanan üç albümünde geçmişine, köklerine dönüyor. “Tree of Us”a Sezen Aksu ve Erkan Oğur konuk olarak katıldı. Babası Onnik’le kaydettiği “Diyarbekıri Hokin”de kentin özel lehçesiyle kaydedilen, asırlık türküler seslendiriliyor. “1915-2015 Hope&Truth”ta ise ut ve yaylı çalgılar eşliğinde Tehcir’in ölüm şarkılarını söylüyor.

Devamını oku...
 
ELENİ KARAINDROU / Bu müziği yazarken kendimi keşfetme yolunda bir adım daha attım

Image"Tema için birkaç dakika yeter, yeter ki ilk ilham gelsin!" diyen Yunan besteci Eleni Karaindrou'nun yolu 2009 Mayısı’nda bir kez daha İstanbul’a düştü. Bu kez Theo Angelopoulos'un yeni filmi Dust of The Time (Zamanın Tozu) için yazdığı bestelerin, ECM tarafından albüm olarak yayımlanmasının şerefine gelmişti. “İlk kez müziğim orkestra tarafından seslendirilirken filme yansıdı, çok heyecanlandım” diyordu.  

Devamını oku...
 
SUMRU AĞIRYÜRÜYEN / Bu albüm, uzaklardaki umut ışığına sükun içinde bir bakış

ImageMozaik grubunun kurucularından biriydi Sumru Ağıryürüyen. 1980'lerde başlayan müzik serüveni, İstanbul Gelişim, Yeni Türkü, Ezginin Günlüğü ve Muammer Ketençoğlu'nun topluluğunda devam etti. İlk albümünü gitarcı Tanju Duru'nun teşvikiyle 2000 yılında hazırlamaya başlamıştı. İkiliye daha sonra Akın Eldes, Erkan Oğur, Ayşe Tütüncü, Yurdal Tokçan gibi müzikçiler de destek verdi. Tartışıp deneyip, besteleri dinlendirip tam yedi yılda tamamlanan albüm, önceki hafta piyasaya çıktı. "Issız"ın bir takım çalışmasını olduğunu söyleyen Sumru Ağıryürüyen "Tüm müzikçiler albüme kendilerinden çok şey kattı. Ben de iç sesimi, hayata dair düşüncelerimi yansıtmaya çalıştım" diyor.

Devamını oku...
 
GEORGES MOUSTAKİ / Kadınsız bir dünyada müzik de olmazdı, yazık ki hayat seksi kutsamaya yetmiyor

Sekiz dil konuşan bir Akdeniz yurttaşı. Gitarcı, şarkıcı, romancı, sinemacı, gezgin, filozof, aşkın ve aylaklığın militanı. Edith Piaf'ın hediyesi gitarıyla profesyonelliğe adım atmıştı. 1960’lardan 2000'lere modalara meydan okuyarak kendi şarkılarını söyledi. Uzun zaman tasavvuf felsefesiyle ilgilendi. 1996'da yayımlanan albümü "Tout Reste a Dire"de Kudsi Erguner'in neyi eşliğinde Yunus'un bir deyişini seslendirince telefonun başına oturmuş, iki gün boyunca ulaşmaya çalışmıştık. Sorularımızı cevaplarken "Yunus Emre’deki aşkın gücünden etkilendim" diyordu. 2013 Mayısı'nda aramızdan ayrılan sanatçının anısına...

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 11 - 20 Toplam: 51
spacer.png, 0 kB