spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Caz
EMİN FINDIKOĞLU / Türkiye’de cazdan para kazanılmaz, kazanılması da gerekmez

ImageTürk cazının ikinci kuşak solistlerinden Emin Fındıkoğlu besteci ve aranjörlüğünün yanı sıra caza yeni dinleyici kazandırmak için çalıştı. İstanbul’da caz kulübü açtı, radyo programı yaptı, BİLSAK Caz Festivali’ni organize etti. 30 yıl önce yayımlanan röportajda müzik serüvenini anlatıyor “Restoranda, gece kulübünde caz yapılmaz” diyor.

Devamını oku...
 
PHILIP CATHERINE / Türk kültürüne sandığınızdan yakınım, bakkalım, manavım Türk, arşivim CD dolu
Avrupa’nın en önemli gitarcılarından Philip Catherine, yaklaşık 15 yıldır Türkiye’ye de konser için geliyor. Bu ziyaretlerde, Türkiye’deki müzikle bağını iyice güçlendirdi. Erkan Oğur’la bir albüm kaydetti. 2001’in ilk günlerinde üçlüsüyle İstanbul’a geleceğini öğrenince peşine düştük. Konsere gittiği Paris’te, otelinde yakaladık. Fretless projesini, Oğur’la dostluklarını sorduk. “Biliyor musunuz, aslında ben Türklere sandığınızdan da yakın bir müzikçiyim. Brüksel’deki evimin altındaki manav, yanımızdaki bakkal Türk. İkisiyle de dostuz. CD arşivim Türk Müziği örnekleriyle dolu“ deyip bizi şaşırttı.
Devamını oku...
 
SELÇUK SUN / Geleneksel müziğimiz caza gitmez ama ondan esinlenmek mümkün

ImageKonservatuvarlı kontrbasçı Selçuk Sun 1960’larda Avrupa’da Bud Powell’a eşlik etmiş, Türkiye’ye döndükten sonra konsere gelen Clark Terry, Dizzy Gillespie, Dave Brubeck gibi efsanelerle çalmıştı. 2016 Martı’nda 82 yaşında aramızdan ayrılan Sun “Dünyanın Bill Evans taklitlerine ihtiyacı yok” diyordu. 

Devamını oku...
 
JOHN ABERCROMBIE / Gün geçtikçe daha az notayla çalıyorum
60’ına merdiven dayayan cazın gözde gitarcılarından John Abercrombie, Harvard ve Berklee’deki derslerini bırakıp 2002 sonbaharında bir kez daha yollara düştü. Türkiye’den başlayıp İtalya, Almanya, İrlanda, İngiltere üzerinden İsveç’e kadar uzandı. Bir gün bile ara vermeden çalacağı 13 konserlik turnenin ilk durağı İstanbul’a geldiğinde biraz gergin ama keyifliydi.
Devamını oku...
 
OĞUZ DURUKAN / Önce eski müziği bilmek gerekir

Image1970’lerin ikinci yarısından itibaren Türk cazının önemli gruplarında yer alan basçı Oğuz Durukan, 2009 Temmuzu’nda 63 yaşında hayata veda etmişti. Pek çok albümde bası duyuldu ama kendi adına albümü yayımlanmadı. Çelebi kişilikli Durukan, iki kısa röportajda müzik serüvenini ve Türk Cazı’nın sorunları konusundaki görüşlerini anlatıyor.

Devamını oku...
 
TORD GUSTAVSEN / Doğaçlamanın iyisi seks kadar haz verir

ImageGri gökyüzünü rengarenk uçurtmalarla boyayan haşarı bir çocuk Norveçli caz piyanisti Tord Gustavsen. Psikoloji öğrenimi görüyor, doğaçlamadaki erotizmi incelediği tezler yazıyor, dinleyicisini sağaltan müzikler besteliyor. 2014 Kasımı'nda, yeni dörtlüsüyle Antalya Piyano Festivali’nin konuğuydu…

Devamını oku...
 
İSMET SIRAL / En önemli görevimiz senteze gitmek

ImageTürk cazının kuyruklu yıldızlarından biriydi saksofoncu İsmet Sıral. 1978’de 51 yaşında Amerika’ya gidip Woodstock’ta, dostu Don Cherry’nin kanalıyla tanıştığı Yaratıcı Müzik Atölyesi’ne katılmış, ders vermişti. Okul açmak üzere döndüğü Türkiye’de umutsuzluğa kapılıp 60 yaşında hayatına son vermişti. Sıral, ölümünden altı ay önce yayımlanan röportajda “Yabancı cazcıların yaptıklarını izleyerek bir yere gidilmez” diyordu. 

Devamını oku...
 
JACQUES LOUSSIER / İtiraf edeyim, caz temasıyla doğaçlama yapamıyorum, becereni takdir ediyorum
Fransız piyanist Jacques Loussier 1959'dan bu yana Bach'ın caz dünyasındaki elçisi. "Play Bach" triosuyla kaydettiği 20 civarında albüm bugüne kadar toplam 6 milyon adet satıldı. 2002'nin son günlerinde konser için İstanbul'a geliyordu. Fransa'daki evinden aradık. "Bach tarihteki ilk cazcıdır" diyen piyanistle yazdığı konçertolardan Eminem'e açtığı tazminat davasına, caza bakışından Pekinel'lerin sipariş koşullarına uzanan bir söyleşi yaptık.
Devamını oku...
 
EROL PEKCAN / Gençler her şeyi bildiklerini sanıyor, oysa caz biraz da tecrübedir

ImageDavulculuğu kadar radyo programcılığıyla da Türk cazına uzun yıllar hizmet eden, dinleyici kazandıran Erol Pekcan 1994’te 61 yaşında aramızdan ayrılmıştı. Geriye iki CD ve çok sayıda caz sever bıraktı. Ölümünden 7 yıl önce yapılan röportajda genç cazcılarımızı övmekle kalmamış, hatalarını da eleştirmişti.

Devamını oku...
 
ZAKIR HUSSAIN/ Shakti eskisinden daha enerjik, romantizmimiz yerli yerinde!

Image1975’te İngiliz gitarcı John McLaughlin, Hintli tabla ustası Zakir Hussain’le bir araya gelmiş, ismini yaratıcı enerjiden alan Shakti grubuyla caz dünyasında iki yıl boyunca fırtına gibi esmişti. Hintli L. Shankar, Ramnad Raghavan, Vikku Vinayakram’ın yer aldığı grup dağıldıktan sonra uzun süre kendisinden söz ettirdi. 20 yıl sonra Hussain ve McLaughlin’in “Shakti’yi Hatırlamak” adı altında yeniden buluşması da geniş yankı uyandırdı. Bugüne kadar 8 albüm yayımlayan grup aynı ruhla yoluna devam ediyor. 2013 sonbaharında Fransa’dan başlayan “Remember Shakti” turunda grup, 14 ülkede 22 konser verdi. Bunlardan biri de İstanbul'du. Yeni konser albümü için kayıt yaptı. Turnenin dördüncü durağı Almanya’dan sorularımızı yanıtlayan Zakir Hussain “John McLaughlin’le her buluşmamız bir öncekinden daha heyecan verici” diyordu.

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 11 - 20 Toplam: 97
spacer.png, 0 kB