spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Caz
ZAKIR HUSSAIN/ Shakti eskisinden daha enerjik, romantizmimiz yerli yerinde!

Image1975’te İngiliz gitarcı John McLaughlin, Hintli tabla ustası Zakir Hussain’le bir araya gelmiş, ismini yaratıcı enerjiden alan Shakti grubuyla caz dünyasında iki yıl boyunca fırtına gibi esmişti. Hintli L. Shankar, Ramnad Raghavan, Vikku Vinayakram’ın yer aldığı grup dağıldıktan sonra uzun süre kendisinden söz ettirdi. 20 yıl sonra Hussain ve McLaughlin’in “Shakti’yi Hatırlamak” adı altında yeniden buluşması da geniş yankı uyandırdı. Bugüne kadar 8 albüm yayımlayan grup aynı ruhla yoluna devam ediyor. 2013 sonbaharında Fransa’dan başlayan “Remember Shakti” turunda grup, 14 ülkede 22 konser verdi. Bunlardan biri de İstanbul'du. Yeni konser albümü için kayıt yaptı. Turnenin dördüncü durağı Almanya’dan sorularımızı yanıtlayan Zakir Hussain “John McLaughlin’le her buluşmamız bir öncekinden daha heyecan verici” diyordu.

Devamını oku...
 
YİNON MUALLEM/ Abant Dağları’nda karşılaştığım imam Yunus Emre şiiri okudu, önümde yeni ufuk açıldı

ImagePerküsyoncu, udi Yinon Muallem’in işi köprü kurmak. Son 10 yılda yayımlanan 6 albümünde, doğduğu Tel Aviv’le yaşadığı İstanbul, babasından öğrendiği makamlarla Türk müziği, klezmerle Osmanlı sarayı arasında köprüler kurdu. Yeni albümü Off Lines’da geçmişini caza bağlıyor, gelecek ay CRR’deki konserinde ise tasavvuf kültürünü Yahudi mistisizmiyle buluşturacak.

Devamını oku...
 
DAVE HOLLAND/ Hayatta hiçbirşey kusursuz değil, en güzel çiçek, en güzel taş bile
Miles Davis, 1969'da trompetiyle caz tarihine geçecek "Bitches Brew"ü üflediğinde 21 yaşındaki Dave Holland kontrbasıyla onun hemen arkasındaydı. Ardından Chick Corea'ya özgür uçuşlara çıktı. Stan Getz'e destek verdi. Thelonious Monk'la yolu kesişti. 1972'den bu yana 17'si kendi adına, diğerleri modern caza yönveren isimlerle 100 civarında albüm kaydetti. 2005 Sonbaharı’nda Akbank Caz Festivali'ne geleceğini duyunca Boston'daki evinden aradık. 1986'da AKM kulisinde konuştuğumuz huzur dolu, yüzünden tebessüm eksilmeyen Holland gitmiş, yerine aksi bir kişilik gelmişti. Ertesi gün 30 konserlik ABD ve Avrupa turnesine çıkıyordu ve o gün iyice gergindi. Bu ruh haline rağmen tasavvuf, iyi insan olma uğraşı, internet üzerinden müziğini özgürce paylaşma hayallerini sorduk.
Devamını oku...
 
FERİT ODMAN / Caz, yaylı çalgılarla birleştiğinde yüreğe dokunur ve boyut kazanır

ImageDavulcu Ferit Odman, 2011’de ikinci albümüyle ünlü Amerikan caz dergisi Down Beat’ten yıldızlı pekiyi almıştı. Bu kez “Dameronia with Strings”te bop çağının en romantik piyanisti Tadd Dameron’ın müziğini yaylı çalgılarla birleştiriyor.

Devamını oku...
 
ROY HAYNES / Tüm piyanistler, farkında bile olmadan Bud Powell'dan etkilenmiştir
Efsanevi davulcu Roy Haynes, 1998'de eski silah arkadaşı Bud Powell'ın anısını yaşatmak üzere dünya turuna çıkmıştı. Chick Corea'nın hazırladığı proje o yıl dünyada yılın caz olayı oldu. İstanbul'a da uğradılar Caz Festivali kapsamında konser verdiler. Turneye başlamadan önce Haynes'i aradık ve bu proje üzerine, Powell üzerine konuştuk.
Devamını oku...
 
ANIL ERASLAN / Sürpriz içermeyen melodik müzik beni huzursuz eder

ImageAnıl Eraslan, caz ve özgür doğaçlamayla Strasbourg Konservatuvarı’nda çello öğrenimi gördüğü yıllarda tanıştı. Fotoğraf merakıyla doğaçlama tutkusunu birleştirdi, ilk solo albümü Absorb’u kaydetti. Maceraperest müzikseverlere hitap eden CD’de çello ve sesiyle emprovizasyonlar yapıyor, kayıtları ileri-geri, üst üste yapıştırıp şaşırtıcı tablolar yaratıyor. Eraslan “Sürpriz içermeyen, hayatın kaosunu yansıtmayan melodik müzik bende huzursuzluk yaratır” diyor.

Devamını oku...
 
BULUT GÜLEN / Hedefim herkese trombon dinletmek, solist yeteneğini kanıtlamak

ImageHacettepe Konservatuvarı’ndaki yurt odasına gizlice soktuğu TV’de, Önder Focan ve Senova Ülker’i izleyip caz virüsünü kaptığında 15 yaşındaydı. Mezuniyetinden sonra hayatını caza adadı, Berklee’de okudu. Bulut Gülen bu olaydan 20 yıl sonra yayımladığı ilk albümü “Su”da Focan ve Ülker’in yanı sıra kendi kuşağından dört yetenekli virtüözle çalıyor.

Devamını oku...
 
WYNTON MARSALIS / Ben Ornette Coleman'ı hep severdim
Cazın 9 Grammy ödüllü yıldızı, özgür doğaçlamayı savunan cazcıların boy hedefi, trompetçi Wynton Marsalis, 2007 ilkbaharında yayımladığı albümü "From the Plantation to the Penitentiary"de ilk kez enstrümanını bir kenara bırakıp rap türü şarkı söyledi. Rap ve hip hop'çıları pusulayı şaşırmakla, gençleri caniliğe teşvikle suçladı. Aynı günlerde, Lincoln Center Caz Orkestrası'yla çıktığı turnenin repertuvarına Ornette Colememan’ın da eserlerini ekleyip caz dünyasını hayrete düşürdü. Turnedeki Marsalis'in İstanbul Caz Festivali’ne geleceğini öğrenince, Denver - Montreal karayolunda, cep telefonundan yakaladık. Dudağına dokuz dikiş atılmasına neden olan sürpriz ameliyattan, rap düşmanlığına, aldığı ölüm tehditlerinden, free jazz konusundaki U dönüşüne merak edilenleri sorduk.
Devamını oku...
 
ÜLKEM ÖZSEZEN / Müziğimde etnik öğelere yer yok

ImageBerklee diplomalı piyanist Ülkem Özsezen, ilk albümü Ghost's Note’u kaydetmek için mezuniyetinden sonra tam 9 yıl uygun koşulların oluşmasını beklemişti. Zaman kavramıyla hesaplaştığı Milliday ise ilkinden 3 yıl sonra geldi. Fırsatı değerlendirip 26 yıllık müzik serüvenini konuştuk.

Devamını oku...
 
CHARLIE HADEN-2/ Dünyada yeterince çirkinlik var, çabam protestoda bile güzelliği gündeme getirmek
"Irak operasyonu bir işgal. Sebebi ise demokrasi değil kâr aşkıdır" diyor kontrbasçı Charlie Haden. Amerikalı caz eleştirmenlerinin gözdesi, üç Grammy'li Haden, 2006 Kasımı’nda, 70 yaşının eşiğinde, bir kez daha Liberation Music Orchestra’yı toplayıp Bush politikalarını protesto etmek için yollara düştü. Kadim dostu piyanist Carla Bley'le birlikte dünyayı dolaşıp, Bush politikalarının Amerikan halkını temsil etmediğini vurguluyor. Üstelik bunu öfke, nefret, saldırganlıktan uzak, virtüözitenin ön plana çıktığı bir müzikle yapıyor. Yolunun Ankara ve İstanbul'dan geçeceğini öğrenince Kaliforniya’daki evinden aradık. "Dünyayı güzellik kurtaracak" diyordu.
Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 21 - 30 Toplam: 98
spacer.png, 0 kB