spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Caz
LARS DANIELSSON / Zamanı sadece müzik durdurabilir

ImageKuzey cazının en melodik çalan kontrbasçılarından biri Lars Danielsson. Son 20 yılda John Scofield’dan Dave Liebman’a, John Abercrombie’ye kadar pek çok Amerikalı cazcıyla çalışsa da üslubunu değiştirmedi. Teknik gösterilerden uzak duruyor, halk müziğinden yararlanıyor, klasikteki oda müziğini çağrıştıran ve enstrümanların ton zenginliğini ön plana çıkaran çalışmalar yapıyor. İki yıl önce Ermenistanlı genç piyanist Tigran Hamasyan’la tanışması Danielsson’ın önünde yeni bir ufuk açtı. Birlikte kaydettikleri “Liberetto” 2012 başında yayımlandı. Temmuz’da İstanbul Caz Festivali’ne geleceğini öğrenince telefonunu çevirdik.  Danielsson, “Sanırım bundan sonra İstanbul’a yolum daha sık düşecek” diyordu.

Devamını oku...
 
KEREM GÖRSEV/ Alan Broadbent’i baklavayla kandırdım

ImagePiyanist Kerem Görsev, Prag Filarmoni Orkestrası eşliğinde kaydettiği yeni albümünde, yoluna ışık tutan ustası Bill Evans’a saygılarını sunuyor. “To Bill Evans”ın orkestra düzenlemelerini Chet Baker, Charlie Haden, Woody Herman gibi efsanelerle çalışan Alan Broadbent yazdı, icraya da piyanosuyla katıldı.


 

Devamını oku...
 
NEŞET RUACAN / Caz ölüyle sohbet değildir

ImageTürk cazının gitarlı bilgesi Neşet Ruacan, sahnede 48 yılı geride bıraktı. Bu sürede Norveç’ten ABD’ye pek çok ülke gezdi, ünlü isimlerle çaldı, övgüler aldı, öğrenciler yetiştirdi. Fakat henüz bir albümü yayımlanmadı. Konserleri, gönüllü öğretmenliği ve caz misyonerliğini sürdürüyor. “Şans meleği hep omzumdaydı, fakat mahcubiyetimin kurbanı oldu” diyor.

Devamını oku...
 
ERKAN OĞUR / Yakında susacağım, sadece bestelerimle konuşacağım

Image"Dönmez Yol," Erkan Oğur 'un kendi adıyla yayımladığı ikinci, 45 yıllık müzik serüveninin 14'üncü albümü. 2012 Nisanı'nda piyasaya çıkan CD'de perdesiz gitardan çelloya, kemandan kopuza 10 farklı enstrüman çalıyor. Bunların arasında "çellogitar" gibi kendi geliştirdiği çalgılar bulunuyor. Son 30 yıldaki çalışmalarından kesitler içeren albümün notlarında Oğur, "İnsan varlığının müzik olduğunu anladığında susar" diyor. Bir süre sonra icracı olarak tamamen susmaya, sadece besteleriyle konuşmaya hazırlanıyor.

Devamını oku...
 
ADAM RUDOLPH / Yaşadığımız anı çalıyor, besteliyoruz

Image2010 Ağustosu’nda İstanbul’un en yoğun yaya geçidi sıra dışı bir konsere sahne oldu. Sirkeci Üstgeçidi’ndeki İstanbul’u Çalıyorum başlıklı konserde, aralarında saksafoncu Oliver Lake, gitarcı Kenny Wessel, basçı John Lindberg, şarkıcı Sumru Ağıryürüyen, çellist Anıl Eraslan’ın da yer aldığı Organik Orkestra şehrin seslerini de kullanarak doğaçlama yaptı. Dalga, vapur turnikeleri ve garın sesleri de elektronik donanımlarla üstgeçite taşındı. Orkestrayı Amerikalı besteci Adam Rudolph yönetti. Rudolph’la bu ilginç gösteri sonrasında, klakson sesleri arasında konuştuk.

Devamını oku...
 
SARP MADEN / Müzik hayatta bıkmadan oynadığım en güzel oyun

Image2008'den bu yana üçüncü albümünü yayımlayan gitarcı Sarp Maden, rock, fussion esinli cazdan baladlara yöneldi. 2011'in son günlerinde piyasaya çıkan "Durgun Sular"da "en büyük şansım" dediği dörtlüsüyle daha az nota kullanıp, daha derin bir müzik yapmaya çalışıyor. Maden "Her albümüm bir öncekinden farklı olmalı, aynı şeyi yapmaktan sıkılıyorum" diyor.  

Devamını oku...
 
PAT METHENY / Bay Elma Yanak, Bay Pasaklı'yla dostluklarını anlattı
1973'te Miami Üniversitesi'ndeki konserde karşılaştıklarında Pat Metheny 18'nde amatör gitarcı, Charlie Haden ise 40'a merdiven dayamış bir caz ustasıydı. Haden'ın verdiği cesaretle müziğe girdi. "80/81", "Recoicing", "SongX" gibi unutulmaz albümler kaydettiler. Çocukluk günlerini anlattıkları "Beyond The Missouri Sky," 1997'de Grammy aldı. 2000 Temmuzu'nda bu repertuvarla İstanbul'a geleceklerini duyunca telefona sarıldık. Turne yorgunu Pat Metheny'yi bir sabah erken saatte Amerika'daki evinde yakaladık. Haden'la ortak müzik serüvenlerini konuştuk. Bir zamanlar bir Türk ressama aşık olduğunu, bu vesileyle Türkiye hakkında epeyce bilgi edindiğini duyduğumuz Metheny'ye "Ortak çalışma yapmayı düşündüğünüz müzikçi var mı" diye sorduk.
Devamını oku...
 
DAVE LIEBMAN / Türk cazı uluslararası düzeye ulaştı

Image1970’lerin başında John Coltrane'in davulcusu Elvin Jones ve ardından Miles Davis'in gruplarında parlayan Dave Liebman bugün 64 yaşında, olgun bir virtüöz. Soprano saksofonla zirveye çıkıp, 1990'ların ortasında ilk göz ağrısı tenora döndü. Flüt, klarnet ve sopranodan gelen tecrübesiyle, tenorda yeni bir ses yakaladı. Albümlerinin sayısı 80’e, bestelerinin 200'e ulaştı. 2010 Kasımı'nda Saxaphone Summit'le İstanbul'a geleceğini öğrenince, New York'taki evinden aradık. Klasik müzik alanındaki çalışmaları ve Saxophone Summit'in 13 yıllık serüveni üzerine konuştuk.

Devamını oku...
 
İMER DEMİRER / Herbie Hancock ve Wynton Marsalis'in gösterdiği ilgiden gurur duydum

Imageİmer Demirer, Türkiye’nin en sivri dilli, en zor beğenen müzik eleştirmeni Cüneyt Sermet’e göre "soloları dünyanın en önemli cazcılarıyla boy ölçüşecek düzeyde" bir trompetçi. Demirer, konservatuvar eğitimi aldı, mezuniyetine birkaç yıl kala kanına caz virüsü bulaştı, yurtdışına gitmeden kendi çabalarıyla caz bilgisini artırdı, sayısız albümde cazcılara eşlik etti, Türkiye’ye gelen önemli cazcılarla aynı sahneyi paylaştı ve nihayet 2009 Kasımı’nda, 45 yaşında ilk albümünü yayımladı: ”You, Me & Char.” Doğaçlamanın olmadığı yerde caz da yoktur, diyen Demirer’le müzik serüvenini konuştuk.  

Devamını oku...
 
HANK JONES / Cazcı olduğunu iddia eden çok, oysa kimilerinin çaldıklarına müzik bile denemez

ImageSwing çağının kralı Benny Goodman 1950'lerde klarnetinin sesini onun piyanosu eşliğinde parlatmış, bebop akımının öncü saksafoncularından Coleman Hawkins, Lester Young onunla caz sınırlarını aşan uçuşlara çıkmıştı. Charlie Parker, namı diğer Bird'ün ölümünden önceki en önemli albümlerinde, piyano başındaki isim yine Hank Jones'du. Ella Fitzgerald, Frank Sinatra yıllarca sahneye, TV'ye onun piyanosu eşliğinde çıktı. 1962'de, John F. Kennedy'nin Beyaz Saray'daki son doğum gününde, Marilyn Monroe "İyi ki doğdun Bay Başkan"ı söylerken piyanoda Hank Jones eşlik ediyordu. 91 yaşındaki Jones, 2009 Kasımı’nda üçlüsüyle İstanbul’a uğradı. Öncesinde New York’tan sorularımızı yanıtladı.

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 41 - 50 Toplam: 98
spacer.png, 0 kB