spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Caz
ERNIE WATTS/ İnsan sesinin esnekliğine, sıcaklığına ulaşmaya çalışıyorum
Saksofon şarkı söyleyen insan gibidir, diyor Ernie Watts. 1960'lardan bu yana tenor saksofonuyla anlattığı öyküler üç kuşağın cazcılarını etkiledi, ona iki Grammy ödülü kazandırdı. Bu arada Rolling Stones, Frank Zappa, Paul McCartney gibi rock ve popçulara eşlik etti. 1980'lerde Charlie Haden'ın Quartet West'iyle derin sulara yönelen Ernie Watts, bir yandan da kendi dörtlüsüyle birbiri ardına albüm yayımlıyor. İstanbul Jazz Center'da dört konser vermek üzere 21 Mart'ta Türkiye'ye geliyor. Amerika'da konser turnesini sürdüren 62 yaşındaki müzikçiyi önceki hafta, Nebraska'daki bir otel odasında yakaladık.
Devamını oku...
 
OĞUZ BÜYÜKBERBER / Ara albümünün dinleyicide kurander etkisi yapacağını sanmıyorum

ImageKlarnet panter kadar çevik, yılan kadar kıvrak, az nefesle kuş gibi kanatlanan bir çalgı. Bas klarnet ise olsa olsa file benzetilebilir. Hantal ve muzip, üstelik mucidi Adolphe Sax'ın bile iflasına sebep olacak kadar belalı. Kıpırdatmak güç, coşturmak nefes istiyor. Cazda Eric Dolphy gibi çılgın, John Surman gibi müthiş öykü anlatıcıları sayesinde popülerleşen bas klarnete Türkiye'de ip atlatan yegane isim Oğuz Büyükberber. Son yıllarda birbiri ardına yenilikçi albümler hazırlayan Büyükberber "Ara'da olmak benim tercihim değil, aşık olduğum sesler beni buraya sürükledi " diyor.

Devamını oku...
 
MICHEL CAMILO / Sol elimi davulcu gibi ve geniş adımlarla kullanma alışkanlığım ustalardan miras

ImageMichel Camilo eğlence müziği olarak algılanan Latin cazına 1990’larda daha derin bakış açısı getiren, klasik müziğin birikimini taşıyan piyanistlerden. Caz albümleri kadar konçertolarıyla da tanınıyor. 2002’nin ilk günlerinde New York’taki evinden aradığımızda çok heyecanlıydı. Hemen müjdeyi verdi: “Biliyor musunuz, 15 dakika önce TV haberlerinden yılın caz albümü dalında Grammy’ye aday gösterildiğimi öğrendim!” Triangulo, 300 albümün arasından seçilip  ödüle aday beş CD arasına girmeyi başarmıştı. “Yüreğimiz sizinle” dedik. İstanbul’a geliyordu konser vermeye. Ödülünü birlikte kutlamak için sözleştik...

Devamını oku...
 
SELEN GÜLÜN/ Ne cazcı ne de klasikçi, çağdaş müzikçiyim

ImageGenç bir caz virtüözünün ilk albümünde yetenek gösterisi yapmak yerine takım oyununu tercih etmesi nadir rastlanan vakalardandır. Charles Mingus Ödüllü piyanist ve besteci Selen Gülün, DMC’den yayımlanan ‘Just About Jazz’da bu yolu tercih etti. Kendini çağdaş müzikçi olarak değerlendiren Gülün, klasik müzik de besteliyor, eserleri yurtdışında seslendiriliyor. Albümünden bahsederken ‘Doğrusunu söylemek gerekirse bu CD, şovmen cazcılara duyduğum tepkinin ifadesidir’ diyor.

Devamını oku...
 
JOHN SURMAN / İngiliz caz polisi synthesizer kullanmamdan hiç hoşlanmıyor

ImageJohn Surman (64), bugüne kadar Avrupa'dan çıkan en yaratıcı saksofonculardan. Amerika'ya çok nadir ayak bassa da geçen yıl Down Beat okurlarınca cazın en iyi altı bariton saksofoncusundan biri seçildi. Albümlerinde caz, koro müziği, halk müziği temalarından yola çıkıp bariton, soprano, tenor saksofon ve bas klarnetle büyüleyici tablolar çiziyor, öyküler sunuyor. Bu arada bir piyano bir de flüt konçertosu besteledi. Oslo'daki Ullern Kilisesi'nin orgu eşliğinde soprano saksafonla kaydettiği yeni albümü "Rain on the Window"u fırsat bilip 2008 Ağustosu’nda bir sabah Norveç'teki evinden aradık. Surman gibi esprileriyle meşhur bir cazcıyı bulunca, mizah duygusunu gıdıklamadan yapamadık. 

Devamını oku...
 
CEM AKSEL / Takip ettiğim ana damar hep New York cazı oldu

Image1970’lerde plak ve radyo programları dinleyerek cazı özümseyen davulcu Cem Aksel, 1990’lardan itibaren birçok önemli projede yer aldı. Aksel, Can Öktemer’le söyleşisinde dünden bugüne müzik serüvenini anlatıyor.

Devamını oku...
 
BILL BRUFORD / Benden beklenmeyeni bekleyin

Image1970’lerde King Crimson, Yes, Genesis gibi efsanevi rock topluluklarda davul çalan Bill Brufford 1980’lerde çocukluk hayallerinin peşine düştü ve caz dünyasına girdi. Önceleri elektronik ağırlıklı, rock duygusu kuvvetli müzikler yaparken 1990’ların sonuna doğru akustik müzik üzerine araştırmalara başladı. 1998’de ilk kez Türkiye’ye geleceğini duyunca, İngiltere’den aradık. “King Krimson’ın müziği Yes ve Genesis’ten çok daha samimiydi” diyen Bruford artık avaz avaz bağıran müziğin ilgisini çekmediğini söylüyordu.

Devamını oku...
 
FREDDY COLE / Cazda marifet profesyonel standartları korurken müziğin derinliğini artırmak

ImageAğabeyi Nat, lambalı radyo çağının “King”iydi. O ise bir prens. Juilliard, New England gibi önemli konservatuvarlarda okumuş. 1950’lerden beri müzik dünyasında. Sesinin Nat King Cole’ü çağrıştıran kadifesinde caz, blues standartlarını, Broadway klasiklerini parlatıyor. Yine de siz onu ağabeyiyle karşılaştırmayın. Bakın albümlerinden birine ne isim vermiş: “Ben benim, ağabeyim değilim!” 1998’de ilk kez Türkiye’ye geleceği günlerde, Amerika’dan arayıp müzik serüvenini konuşmuştuk.

Devamını oku...
 
BUSTER WILLIAMS / Yani siz şimdi bana lakabımın anlamını mı soruyorsunuz?
Modern cazın maratoncuları Joe Handerson, Michael Brecker, Herbie Hancock, Wayne Shorter'ın koşu arkadaşı, basçı Ron Carter'ın ruh ikizi "Buster" Williams 2007 Martı'nda, dört konser için Türkiye'ye geldi. İstanbul Jazz Center'da "Something More" adını verdiği dörtlüsüyle çaldı. Türkiye'ye ayak basmadan bir hafta önce, New York'taki evinden aradık. İkindi vakti yataktan kalkar kalmaz "Lakabınız nereden kaynaklanıyor" sorusuyla karşılaşınca asabı epeyce bozuldu. Sonra sakinleşti, dünden bugüne müzik serüvenini anlattı.
Devamını oku...
 
DINO SALUZZI / Piazzolla iyi bir dosttu sadece, Rus bestecilerinden daha çok etkilendim
Sekiz yaşında babasının armağan ettiği bandoneonuyla girmişti müziğe. 60 yılı aşan uzun serüveni tangoyla başladı, modern caza uzandı, şimdilerde klasiğe ulaşmış durumda. Astor Piazzolla'nın tedrisatından geçen, "ondan çok Rus klasiklerinden etkilendim" diyen Dino Saluzzi, müzik eleştirmenlerine göre bandoneonun yaşayan en büyük ustası, tangoyu kalıplardan kurtaran kişi. 2006’nın son günlerinde, Borusan Filarmoni Orkestrası'yla konser vermek üzere İstanbul'a geleceğini öğrenince Arjantin'deki evinden aradık. "Müziğin keyfini çıkarmaya bakın, kategorileri, değerlendirmeleri ciddiye almayın" tavsiyesinde bulundu.
Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 51 - 60 Toplam: 98
spacer.png, 0 kB