spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Caz
TOMMY FLANAGAN / Ella'yı çok özlüyorum
Bop çağının unutulmaz ustası, popüler şarkıların şiirsel yorumcusu, Duke Ellington üslubunun seçkin temsilcisi. Piyanosuyla, kırk yıl Ella Fitzgerald'tan Frank Sinatra'ya, hatta Tony Bennett'a kadar birçok yıldızın sesini cilaladı. Coleman Hawkins, Sonny Rollins, Miles Davis gibi çağ açan isimlerle çaldı. Efsanevi Tommy Flanagan, 1998'de İstanbul Caz Festivali'ne "Tribute to Ella Fitzgerald" başlıklı konserle katılacaktı. Evinden aradık, Ella'lı yılları konuştuk. Bu röportajdan üç yıl sonra Flanagan da aramızdan ayrıldı.
Devamını oku...
 
ELVIN JONES / Küçücük bir çocuktum, sirkte davulların sesini duyunca donup kaldım
1960'larda John Coltrane onun sağlam ritmleri eşliğinde uçuşa çıkardı. Çalışmalarıyla cazın akışını değiştirip müziğe sınırsız özgürlük duygusunu soktular. Coltrane kadar Elvin Jones da sonraki kuşakları etkiledi, tekniğiyle modern caza yön verdi. Öykücü, romancı ve bizatihi cazcı Kürşat Başar çocukluk günlerinin idolü olan bu büyük ustayla karşılaşmasını, Jones'un "sol elinin sırrı"nı 1997'de, Jones'un İstanbul konseri öncesinde yazmıştı. Jones'u 2004 Mayısı'nda kaybettik...
Devamını oku...
 
JAMIE CULLUM / Cazın muhabbet tellalıyım

ImageBakmayın siz lise kaçkını görünümüne, Peter Pan stili sivri burunlu ayakkabılarına, boyunun altı karış olmasına, manken sevgilisi Sophie Dahl'ın "12 santim benim için sorun değil" sözüyle manşetlere çıkmasına... Solfej bilmeden piyano başına oturan, rocktan caza geçen Jamie Cullum son 10 yılda binlerce genci cazla tanıştırdı. İngiltere'de bugüne kadar en çok albümü satılan caz sanatçısı oldu. Cullum'la 2009'un 25 Kasım'ında, Chivas Stüdyosu'nda konser vermek için gittiği Madrit'te buluştuk. Müzik serüvenini ve beş yıl sonra gelen beşinci albümü "Pursuit"i konuştuk.   

Devamını oku...
 
DAVE SAMUELS/ Sihirli lambam olsaydı, bugünkü bilgimle 1970'lere dönerdim
1990'ların sonunda Cal Tjeder albümü ve konserleriyle Afro Küba müzik birikimini araştıran vibrafoncu Dave Samuels, 10 yıl sonra tekrar Caribbean Jazz Project'e geri döndü. 2002 Martı'nda New York'tan telefonla aradığımız Samuels'e huzur içinde çaldığı eski günleri, Latin müziğine yönelmesinin nedenlerini sorduk. "Hayat değişiyor, ben de" diyen vibrafoncu gelecekte klasik müzik alanındaki çalışmalara ağırlık vereceğini söyledi. Söz psikoloji eğitiminden açıldığında "Entellektüel merak nedeniyle eğitim aldım, müzikte de yararımı görüyorum" dedi.
Devamını oku...
 
RICHARD GALLIANO/ Damarlarında kanımız dolaşıyor
Caz dünyasının en popüler akordeoncusu Richard Galliano'yla akraba çıktık. 2002 Kasımı'ndaki, İstanbul'daki konserinden birkaç hafta önce, çevirmen arkadaşımız Reşat Erel ile Nice'ten yaptığımız uzun telefon röportajında Galliano "Aslında damarlarımda biraz da Türk kanı dolaşıyor, bu nedenle Doğu kültürüne çok yakınım" dedi. Bize Piazzolla'nın önerisiyle new musette'i nasıl yarattığını, beş yıl önce Amerika'yı fethettiği Blow Up albümünü, dostu Chet Baker'ı ve Django Reinhard'ı anlattı.
Devamını oku...
 
MARILYN MAZUR/ Miles bana maçoluk yapmadı ama Wayne Shorter'la kanımız hiç uyuşmadı
Sahneye çıktığında ziller, Anadolu yapısı koyun çıngırakları, ağaç vurmalılar, davullar arasında kaybolan Marilyn Mazur "Ben tüm bu çalgılarla öyküler anlatıyorum, boşlukta tablolar boyuyorum" diyor. Miles Davis, Wayne Shorter, Jan Garbarek'le uzun yıllar çalıştıktan sonra, 1989'da Future Song'u kurdu. 2002 Martı'nda İstanbul'da vereceği konser öncesinde, Danimarka'daki evinden aradık. Grubunu, müziğe yaklaşımını, oğlu Fabian'ı konuştuk. Biraz da Miles Davis dedikodusu yaptık.
Devamını oku...
 
KENNY GARRETT / Gerçeğin peşinden Çin'e gitti, hiçliği keşfetti
Miles Davis'in cin talebesi, John Coltraine'in yeryüzündeki gölgesi alto saksofoncu Kenny Garrett, 40 yaşını aşınca kendini hayatın anlamını çözmeye, gerçeği keşfetmeye adadı. Japonya'da Japonca öğrendi, bu kültürü inceledi, geçen yıl Çin'i sırt çantasıyla baştan başa geçti, Çince'yi söktü. Bu serüveni yeni albümü "Beyond The Wall"da müziğe aktardı. 2006 Kasımı'nda, İstanbul'a geleceğini duyunca, bir gece yarısı New Jersey'deki evinden aradık, tinsel keşiflerini ve müziğinin yeni rotasını sorduk.
Devamını oku...
 
CHARLIE HADEN / Başkan George W. Bush'un tehlikeli politikasına müziğimle karşı çıkacağım
Charlie Haden modern cazın en lirik çalan kontrbasçılarından. Defalarca ABD'de yılın caz kontrbasçısı seçilen, Grammy kazanan Haden politik kişiliğiyle de tanınıyor. Bush yönetiminin maceracı politikalarına, sanatın tamamen ticarete dönüştürülmesine, hayatın her alanda gittikçe sığlaşmasına muhalif. 2001 Sonbaharı'nda uzun bir turneye çıkıp, İstanbul'a da uğrayacaktı. Evinden ayrılmadan birkaç saat önce aradık ve sanatını, hayata bakışını konuştuk. Haden "Büyük duyarlıkla çalan, sanatında harikalar yaratan müzikçinin, aynı şeyi günlük hayatta yapması marifet ister" diyordu.
Devamını oku...
 
DEE DEE BRIDGEWATER/ Plak firmaları Diana Krall efsanesini yaratmak için 15 milyon dolar harcadı
Son 30 yılın en önemli caz şarkıcılarından Dee Dee Bridgewater bir yandan geleneğe sahip çıkmaya çalışırken diğer yandan cazı geniş kitlelerle, gençlerle buluşturmak için çabalıyor. Kısa süre önce Kurt Weill müziklerini yorumladığı yeni albümü yayımlanan Bridgewater, plak firması Verve'ün ilgisizliğinden şikayetçi. 2002 Nisanı'nda İstanbul'da vereceği konser öncesinde, Los Angeles'teki evinden aradığımızda istemeden yarasına parmak bastık. Bize var olma savaşını, cazı sulandıran büyük plak firmalarının sarışın ve mavi gözlü afetlere dayalı pazarlama stratejilerini, Bush yönetiminin kovboy politikalarını, FAO'daki iyiniyet elçiliği görevini anlattı.
Devamını oku...
 
CHRISTIAN MCBRIDE/ Kontrbastaki temel ustası
Caz jargonunda basçılar ve davulcular temel ustalarıdır. İsviçre saati gibi tıkır tıkır işleyen ritmik yapıyı koyarlar ortaya, müziğin temelini yaratırlar. Sonra piyanistler, saksofoncular, gitarcılar, şarkıcılar ve bilimum ahali gelir inşaat sahasına. Katedral gibi gözalıcı yapılar inşa edilir temel üstüne. Çürükse eğer temel, diğerlerinin hali nice olur. Christian McBride da bir temel ustası. Time dergisince "Charles Mingus'tan bu yana yetişen en umut verici, çok yönlü caz basçısı" ilan edildi. Saksofoncu Joshua Redman ondan bahsederken "Parçanın temelini atar, siz üstünde yükselirsiniz. Eğer hayatta deha diye bir şey varsa o gerçek bir dahidir" diyor. 2000'de İstanbul Caz Festivali'ne geleceği açıklanan McBride'ı, bir pazar sabahı konser için gittiği Iowa'daki otel odasında yakaladık. Uykulu gözlerini oğuşturup, kahvesini yudumlarken ifadesini aldık.
Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 61 - 70 Toplam: 98
spacer.png, 0 kB