spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Klasik Müzik
İLKER ARCAYÜREK / Zürih Operası’nda söylemeyi hayal bile etmezken şimdi Nürnberg Operası’ndayım

Imageİngiliz Opera Now dergisince günümüzün ‘en iyi 10 yükselen yıldızı’ arasında gösterilen 33 yaşındaki tenor İlker Arcayürek, 2017-20018 sezonunda Nürnberg Operası’nda iki başrol seslendirecek. Diğer yandan İngiltere’deki BBC konserlerini sürdürecek. Arcayürek, Tekfen Filarmoni eşliğinde Güney Afrikalı soprano Pumeza Matshikiza ile İstanbul Müzik Festivali’nde vereceği konser öncesinde müzik serüvenini anlattı.

Devamını oku...
 
ALEXANDER MARKOV / Elektro kemanım altın kaplı, hem de 24 ayar

ImageRus asıllı Amerikalı virtüöz Alexander Markov, konserlerinde standart kemanla klasik repertuvarın önde gelen eserlerini yorumladıktan sonra elektronik kemanıyla rock esinli bestelerini seslendiriyor. İstanbul, Çukurova, Bursa senfoni orkestralarından sonra 2017 Mayısı’nda Ankara’da CSO’yla sahneye çıkacağını öğrenince kapısını çaldık. Elektro keman-gitarının hikmetini sorduk. Markov “Elektronik kemanımla seslendirmek üzere gençlerin ilgisini çekecek türden müzikleri geleneksel klasik müzikle birleştiren eserler yazdım. Doğrusunu söylemek gerekirse, aksi halde genç dinleyici senfonik konserlere gitmeye pek gönüllü değil” diyor.

Devamını oku...
 
PHILIP GLASS / İnsan sesini iyi kullanmayı 40 yılda öğrendim

ImageMüzikte minimalizmin en önemli yaratıcısı, Verdi'den sonra en yüksek telif ödenen operaların, Truman Şov, Candyman gibi film müziklerinin bestecisi, nobelli yazar Doris Lessing'i opera sahnesine taşıyan ses ustası, altı saatlik operaların dinleyici yıpratan bestecisi... Sakın eserlerine "minimalist" etiketini yapıştırmayın, çok kızıyor. Philip Glass "tekrara dayalı müzik" tanımını tercih ediyor. 1960'larda Türkiye'yi sırt çantasıyla gezmiş, 1990'larda ablası ve ABD Büyükelçisi olan eniştesi Morton Abromowitz'i ziyarete gelmişti. 2009’un son günlerinde yine yolu İstanbul'a düştü. Konser öncesinde, bir New York ikindisinde aradığımızda, kızını kursa götürmek üzere evden çıkmak üzereydi. 72 yıllık okyanusta, 20 dakikada sörf yaptık. "Tüm büyük bestecilerin ölmediğini" öğrendik. Glass, İstanbul resitalinde son 25 yıllık müzik serüvenini özetleyeceğini söylüyordu.

Devamını oku...
 
İDİL BİRET/ 1960’larda Bach’ı Richter’den dinlediğinde alt üst oldum, 6 ayda kendime gelebildim

ImageKromatik Fantezi ve Füg, İyi Düzenlenmiş Klavye, BWV 971-1052-1056 numaralı konçertolar, Fransız Süiti, Rahmaninof-Liszt-Kempff’in uyarlamaları… Piyanist İdil Biret’in 1949 Paris konserinden 2016’ya kadar yaptığı Bach kayıtları 8 CD ve bir DVD’lik külliyata dönüştü. IBA tarafından “Bach&Mozart Edisyonu” başlığıyla 2016 sonunda yayımlandı. Biret “Bugün görüyorum ki en sevdiğim müzik Bach’ın eserleri” diyor.   

Devamını oku...
 
CEM OSLU / Klasik müzik ölmez,yenilendikçe yaygınlaşır

ImageSüreyya Operası’nca düzenlenen 35 yaş altı ulusal beste yarışmasının birincisi Cem Oslu klasik müziğin geleceğinden umutlu. Los Angeles’ta film müziği ve müzikal yönetmenliği yapan 24 yaşındaki besteci Amerikan Müzik Öğretmenleri Birliği’nin de ödülünü kazanmıştı. Oslu “En çok ev konserlerinden zevk alıyorum” diyor.

Devamını oku...
 
VERİKO ÇUMBURİDZE/ Antrenman için Wieniawski Yarışması'na katıldım derece bile beklemiyordum

ImageGinette Neveu, Igor Oyştrah gibi kemancıları gençliklerinde şöhrete kavuşturan Uluslararası Wieniawski Keman Yarışması’nı bu yıl 20 yaşındaki Mersin doğumlu Gürcü kemancı Veriko Çumburidze (Tchumburidze) kazandı. Almanya’da öğrenimini sürdüren genç kemancı yeni repertuvar seçimi sırasında yarışma programlarına odaklandığını, Wieniawski Yarışması’na bu amaçla antrenman için girdiğini söylüyor. “Final dahil, hiçbir turda yarışma sonunda dereceye girebileceğim umudunu taşımadım” diyor. Çumburidze, Berlin’den yarışma sürecini, hedeflerini, hayallerini anlattı.

Devamını oku...
 
SOL GABETTA/ Fazıl Say’ın piyano konçertosu müthiş

ImageSon yıllarda yıldızı gittikçe parlayan çellist Sol Gabetta, şöhrete kavuştuğu Saint-Saens’ın 1. Çello Konçertosu’nu seslendirmek üzere 2014'ün ilk günlerinde İstanbul'a geldi. "Öğrencilerimin enerjisiyle gençleşiyorum" diyen Gabetta ile konser öncesinde İsviçre'deki yaşamını, düzenlediği festivali, caz dersi alma planlarını, hayallerini konuşmuştuk.

Devamını oku...
 
ANNE-SOPHIE MUTTER / Son 10 yıldır güzelliğimden çok icralarım konuşulur oldu

Image13 yaşında efsanevi şef Herbert von Karajan tarafından sahneye çıkarılması, kırmızı Porche ve Ferrarilere merakı, kendisinden 34 yaş büyük Andre Previn’le fırtınalı evliliği, toplam satışı milyonları aşan albümleriyle tam bir süperstar Anne-Sophie Mutter. 2008’deki bir röportajda, 46 yaşında sahneyi bırakacağını söyleyip, büyük ilgi çekmişti. Sonra “Kendimi yenileyemediğimi gördüğüm anda bırakacağım” diyerek sözü değiştirdi. Besteci, orkestra şefi ve eski eşi Previn’in 80’inci yaşını kutlamak üzere çıktığı dört konserlik Avrupa turnesi kapsamında 19 Haziran’da Türkiye’ye gelecek. Güneşli bir mayıs sabahında, Münih’teki evinin kuş cıvıltılarıyla dolu bahçesinden cep telefonuyla sorularımızı cevaplayan Mutter, sürat merakından, kemanına hayatını ve müziğini anlattı.

Devamını oku...
 
ULVİ CEMAL ERKİN/ Eserlerimiz dünya ölçüsünde imtihana dayanacak kıratta olmalı

ImageRadyo dergisinin yazarlarından Baki Süha Ediboğlu, 1945 yılında, Ulvi Cemal Erkin’in kapısını çalar. 39 yaşındaki besteci birinci senfonisinin iki bölümünü yazmış, son bölümler üzerine çalışmaktadır. “Erkin Ailesi Arasında” başlıklı röportajda Ulvi Cemal ve eşi, piyanist Ferhunde Hanım’ın yanı sıra kızları Sevin ve İçten de tanıtılıyor. Eserlerinin Naxos firmasınca 2016 Haziranı’nda bir kez daha dünya müzik piyasasına sunulması vesilesiyle besteci ve ailesiyle yapılan röportajı 70 yıl sonra tekrar yayımlıyoruz.

Devamını oku...
 
ÇAĞ ERÇAĞ / Müzik benim için hayatla başa çıkma aracı

Image  Borusan Dörtlüsü ’nün çellisti Çağ Erçağ, 34 yaşında. BİFO dinleyicilerinin arasındaki lakabı “küpeli”, dörtlüdeki ise “müzik kutusu.” Eline aldığı her notayı hiç zorlanmadan çalması, farklı üsluplardaki eserlerde müzikalitesini koruması nedeniyle bu ismi ona uygun görmüş arkadaşları. Dinleyicilerini şaşırtmayı seviyor. Bir bakıyorsunuz kendi bestesini Fazıl Say ’la seslendiriyor, bir bakıyorsunuz Teoman’la sahnede. Müziğe hayatla başa çıkma aracı olarak baktığını söylüyor: “Benim hayatla ilgili dertlerim var. Güçlü olandan yana şiddet uygulayan bu hayata karşı elimdeki tek şey müzik: İnsanlar arasındaki iletişimin en alt düzeyde olduğu günümüzde, uzlaşmak değil anlaşmak için yalvaran bir adamın monoloğu bu…”

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 1 - 10 Toplam: 204
spacer.png, 0 kB