spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Klasik Müzik
LEVON EROYAN/ Edgar Manas’ın Kutsal Sunu’sunu kaydettik, sıra senfonisinde

ImageHayatını kitaplara ve müziğe adayan İstanbullu emekli kütüphaneci, amatör kemancı Nubar Özsimonyan ölümünden önce kitaplığındaki notaları müziksever iki çocuğa vermişti. Edgar Manas’ın Kutsal Sunu’su için “Önemli eserdir, belki bir gün seslendirirsiniz” demişti. Piyanist, besteci Levon Eroyan ve bariton Kevork Tavityan “Dayday” yani dayı diye hitap ettikleri Özsimonyan’ın arzusunu 30 yıl sonra gerçekleştirdi. Çalışma odasında, beş yılda, kendi imkanlarıyla eseri kaydeden Eroyan “Sırada Manas’ın senfoni, sinfonietta ve 5 Halk Türküsü var” diyor.

Devamını oku...
 
ŞİRİN PANCAROĞLU / Arpım yağmur sonrasındaki ışıklı günlerde harikalar yaratır

ImageArp çoğumuzun mitolojik kahramanlarla, Rönesans resimlerindeki meleklerle özdeşleştirdiği çalgılardan. “Uhrevi” ve eşlikçi. Yaşamını arpa adayan, Avrupa ve Amerika’da öğrenim gören Şirin Pancaroğlu’na göre bu çağrışım yanlış. Çalgısı dünyevi ve solist niteliklere sahip. Dahası “Altın pırıltısındaki rokoko görüntüye aldanmayın, benim arpım yaşayan bir organizma gibidir” diyor. “Yağmurdan sonraki ışıklı günlerde, hele gökyüzü koyu maviyse harikalar yaratır.” 1997’de yayımlanan bu röportajda Pancaroğlu müzik serüvenini anlatıyor.

Devamını oku...
 
TOMRİS ÖZİŞ / Evde keyif için bile piyano çalsam icra çok iyi olmalı

Image1950’lerde Almanya’da eğitim gören, 1970’lerde Amerika’da konserler veren İzmirli piyanist Tomris Öziş gözlerini kaybetmesi gündeme gelince 47 yaşında sahneden çekilmişti. Radyoda dinleyen İdil Biret’in merakı ve ısrarı sayesinde, yıllar sonra Öziş’in konser kayıtları İdil Biret Arşivi’nce 5 CD’de yayımlandı. Öziş “İdil Hanım’dan başkası istese asla izin vermezdim” diyor.

Devamını oku...
 
BORUSAN DÖRTLÜSÜ/Beethoven’in dörtlüleriyle sanki Everest’e tırmandık, algımız açıldı

ImageTürkiye’de özel sektörün finanse ettiği ilk yaylı çalgılar dörtlüsü Borusan Kuvartet, 2015’te 10’uncu yaşını kutladı. 10 yılda Carnegie Hall’dan Nemrut’un zirvesine farklı mekanlarda pek çok konser verdi, repertuvarındaki eser sayısı 100’e yaklaştı. Beethoven’in tüm dörtlülerini konser dizisinde seslendirip önemli bir eşik aştı… Ekimde Mozart ve Verdi yorumlarından oluşan üçüncü CD’sini yayımlamaya hazırlanan dörtlü, gelecek yıl İrlanda’da düzenlenecek West Cork Yaylı Çalgılar Festivali’nde “artist in residence” statüsünde ağırlanacak.

Devamını oku...
 
YO-YO MA/ Saygun'un Partitası'nı tüm dünya sevdi, Orhan Pamuk hariç

Image16 Grammy ödüllü çellist Yo-Yo Ma , 2001'den bu yana Adnan Saygun'un solo eseri Partita'yı dünyanın dört bir yanında seslendiriyor. 2006'da BM Barış Elçisi atandığı törende, 2009'da Pittsburgh'daki G-20 Zirvesi'nde de repertuvarında Saygun vardı. Ma, 10 Mart'ta 30 yıllık piyanist arkadaşı Kathryn Stott'la resital vermek üzere İş Sanat'a geliyor. Biletleri aylar öncesinden tükenen konser için ünlü çellisti New York'tan aradık. Partita'ya farklı ülkelerde gösterilen tepkileri, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un şaşırtıcı isteğini, İpek Yolu projesindeki yeni gelişmeleri konuştuk.  

Devamını oku...
 
ERNST PRAETORIUS / Besteci Fuat Koray’ın yeteneğini çok takdir ediyorum

ImageAlman kemancı, orkestra şefi Ernst Praetorius 1935 yılında Ankara’ya gelmiş Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nı 11 yıl yönetmişti. Anadolu türkülerine ve saat tamirine meraklı şef, ölümünden iki yıl önce Türk basınında yayımlanan muhtemelen ilk ve son röportajında müzik serüvenini anlatmıştı. Söz “en çok takdir ettiği” Türk bestecisine gelince listesinin en başına bugünkü kuşakların hiç duymadığı bir ismi yerleştirmişti: Fuat Koray… Akses, Erkin, Saygun, Rey’i daha sonra sıralamıştı…

Devamını oku...
 
İLKER ARCAYÜREK / Zürih Operası’nda söylemeyi hayal bile etmezken şimdi Nürnberg Operası’ndayım

Imageİngiliz Opera Now dergisince günümüzün ‘en iyi 10 yükselen yıldızı’ arasında gösterilen 33 yaşındaki tenor İlker Arcayürek, 2017-20018 sezonunda Nürnberg Operası’nda iki başrol seslendirecek. Diğer yandan İngiltere’deki BBC konserlerini sürdürecek. Arcayürek, Tekfen Filarmoni eşliğinde Güney Afrikalı soprano Pumeza Matshikiza ile İstanbul Müzik Festivali’nde vereceği konser öncesinde müzik serüvenini anlattı.

Devamını oku...
 
ALEXANDER MARKOV / Elektro kemanım altın kaplı, hem de 24 ayar

ImageRus asıllı Amerikalı virtüöz Alexander Markov, konserlerinde standart kemanla klasik repertuvarın önde gelen eserlerini yorumladıktan sonra elektronik kemanıyla rock esinli bestelerini seslendiriyor. İstanbul, Çukurova, Bursa senfoni orkestralarından sonra 2017 Mayısı’nda Ankara’da CSO’yla sahneye çıkacağını öğrenince kapısını çaldık. Elektro keman-gitarının hikmetini sorduk. Markov “Elektronik kemanımla seslendirmek üzere gençlerin ilgisini çekecek türden müzikleri geleneksel klasik müzikle birleştiren eserler yazdım. Doğrusunu söylemek gerekirse, aksi halde genç dinleyici senfonik konserlere gitmeye pek gönüllü değil” diyor.

Devamını oku...
 
ALEKSANDR RUDIN / Bach maratoncusu
Çellist, orkesra şefi, piyanist, eğitimci... Kısaca İngiliz anahtarı gibi bir müzikçi. 2000 yılı sonbaharında, İstanbul Aya İrini Müzesi’ndeki II. Bach Günleri kapsamında Bach’ın iki konçertosunu, ardından da iki günde bestecinin çello için yazdığı tüm süitleri seslendirmişti. Maraton öncesinde buluştuk, Bach’ı ve çello repertuvarının Everest’i kabul edilen süitleri konuştuk.
Devamını oku...
 
PHILIP GLASS / İnsan sesini iyi kullanmayı 40 yılda öğrendim

ImageMüzikte minimalizmin en önemli yaratıcısı, Verdi'den sonra en yüksek telif ödenen operaların, Truman Şov, Candyman gibi film müziklerinin bestecisi, nobelli yazar Doris Lessing'i opera sahnesine taşıyan ses ustası, altı saatlik operaların dinleyici yıpratan bestecisi... Sakın eserlerine "minimalist" etiketini yapıştırmayın, çok kızıyor. Philip Glass "tekrara dayalı müzik" tanımını tercih ediyor. 1960'larda Türkiye'yi sırt çantasıyla gezmiş, 1990'larda ablası ve ABD Büyükelçisi olan eniştesi Morton Abromowitz'i ziyarete gelmişti. 2009’un son günlerinde yine yolu İstanbul'a düştü. Konser öncesinde, bir New York ikindisinde aradığımızda, kızını kursa götürmek üzere evden çıkmak üzereydi. 72 yıllık okyanusta, 20 dakikada sörf yaptık. "Tüm büyük bestecilerin ölmediğini" öğrendik. Glass, İstanbul resitalinde son 25 yıllık müzik serüvenini özetleyeceğini söylüyordu.

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 1 - 10 Toplam: 209
spacer.png, 0 kB