spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Klasik Müzik
BORUSAN DÖRTLÜSÜ/Beethoven’in dörtlüleriyle sanki Everest’e tırmandık, algımız açıldı

ImageTürkiye’de özel sektörün finanse ettiği ilk yaylı çalgılar dörtlüsü Borusan Kuvartet, 2015’te 10’uncu yaşını kutladı. 10 yılda Carnegie Hall’dan Nemrut’un zirvesine farklı mekanlarda pek çok konser verdi, repertuvarındaki eser sayısı 100’e yaklaştı. Beethoven’in tüm dörtlülerini konser dizisinde seslendirip önemli bir eşik aştı… Ekimde Mozart ve Verdi yorumlarından oluşan üçüncü CD’sini yayımlamaya hazırlanan dörtlü, gelecek yıl İrlanda’da düzenlenecek West Cork Yaylı Çalgılar Festivali’nde “artist in residence” statüsünde ağırlanacak.

Devamını oku...
 
ERNST PRAETORIUS / Besteci Fuat Koray’ın yeteneğini çok takdir ediyorum

ImageAlman kemancı, orkestra şefi Ernst Praetorius 1935 yılında Ankara’ya gelmiş Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nı 11 yıl yönetmişti. Anadolu türkülerine ve saat tamirine meraklı şef, ölümünden iki yıl önce Türk basınında yayımlanan muhtemelen ilk ve son röportajında müzik serüvenini anlatmıştı. Söz “en çok takdir ettiği” Türk bestecisine gelince listesinin en başına bugünkü kuşakların hiç duymadığı bir ismi yerleştirmişti: Fuat Koray… Akses, Erkin, Saygun, Rey’i daha sonra sıralamıştı…

Devamını oku...
 
İLKER ARCAYÜREK / Zürih Operası’nda söylemeyi hayal bile etmezken şimdi Nürnberg Operası’ndayım

Imageİngiliz Opera Now dergisince günümüzün ‘en iyi 10 yükselen yıldızı’ arasında gösterilen 33 yaşındaki tenor İlker Arcayürek, 2017-20018 sezonunda Nürnberg Operası’nda iki başrol seslendirecek. Diğer yandan İngiltere’deki BBC konserlerini sürdürecek. Arcayürek, Tekfen Filarmoni eşliğinde Güney Afrikalı soprano Pumeza Matshikiza ile İstanbul Müzik Festivali’nde vereceği konser öncesinde müzik serüvenini anlattı.

Devamını oku...
 
ALEXANDER MARKOV / Elektro kemanım altın kaplı, hem de 24 ayar

ImageRus asıllı Amerikalı virtüöz Alexander Markov, konserlerinde standart kemanla klasik repertuvarın önde gelen eserlerini yorumladıktan sonra elektronik kemanıyla rock esinli bestelerini seslendiriyor. İstanbul, Çukurova, Bursa senfoni orkestralarından sonra 2017 Mayısı’nda Ankara’da CSO’yla sahneye çıkacağını öğrenince kapısını çaldık. Elektro keman-gitarının hikmetini sorduk. Markov “Elektronik kemanımla seslendirmek üzere gençlerin ilgisini çekecek türden müzikleri geleneksel klasik müzikle birleştiren eserler yazdım. Doğrusunu söylemek gerekirse, aksi halde genç dinleyici senfonik konserlere gitmeye pek gönüllü değil” diyor.

Devamını oku...
 
ALEKSANDR RUDIN / Bach maratoncusu
Çellist, orkesra şefi, piyanist, eğitimci... Kısaca İngiliz anahtarı gibi bir müzikçi. 2003’te, İstanbul Aya İrini Müzesi’nde II. Bach Günleri kapsamında Bach’ın iki konçertosunu, ardından da iki günde bestecinin çello için yazdığı tüm süitleri birden seslendirmişti. Maraton öncesinde buluştuk, Bach’ı ve çello repertuvarının Everest’i kabul edilen süitleri konuştuk.
Devamını oku...
 
PHILIP GLASS / İnsan sesini iyi kullanmayı 40 yılda öğrendim

ImageMüzikte minimalizmin en önemli yaratıcısı, Verdi'den sonra en yüksek telif ödenen operaların, Truman Şov, Candyman gibi film müziklerinin bestecisi, nobelli yazar Doris Lessing'i opera sahnesine taşıyan ses ustası, altı saatlik operaların dinleyici yıpratan bestecisi... Sakın eserlerine "minimalist" etiketini yapıştırmayın, çok kızıyor. Philip Glass "tekrara dayalı müzik" tanımını tercih ediyor. 1960'larda Türkiye'yi sırt çantasıyla gezmiş, 1990'larda ablası ve ABD Büyükelçisi olan eniştesi Morton Abromowitz'i ziyarete gelmişti. 2009’un son günlerinde yine yolu İstanbul'a düştü. Konser öncesinde, bir New York ikindisinde aradığımızda, kızını kursa götürmek üzere evden çıkmak üzereydi. 72 yıllık okyanusta, 20 dakikada sörf yaptık. "Tüm büyük bestecilerin ölmediğini" öğrendik. Glass, İstanbul resitalinde son 25 yıllık müzik serüvenini özetleyeceğini söylüyordu.

Devamını oku...
 
İDİL BİRET/ 1960’larda Bach’ı Richter’den dinlediğinde alt üst oldum, 6 ayda kendime gelebildim

ImageKromatik Fantezi ve Füg, İyi Düzenlenmiş Klavye, BWV 971-1052-1056 numaralı konçertolar, Fransız Süiti, Rahmaninof-Liszt-Kempff’in uyarlamaları… Piyanist İdil Biret’in 1949 Paris konserinden 2016’ya kadar yaptığı Bach kayıtları 8 CD ve bir DVD’lik külliyata dönüştü. IBA tarafından “Bach&Mozart Edisyonu” başlığıyla 2016 sonunda yayımlandı. Biret “Bugün görüyorum ki en sevdiğim müzik Bach’ın eserleri” diyor.   

Devamını oku...
 
CEM OSLU / Klasik müzik ölmez,yenilendikçe yaygınlaşır

ImageSüreyya Operası’nca düzenlenen 35 yaş altı ulusal beste yarışmasının birincisi Cem Oslu klasik müziğin geleceğinden umutlu. Los Angeles’ta film müziği ve müzikal yönetmenliği yapan 24 yaşındaki besteci Amerikan Müzik Öğretmenleri Birliği’nin de ödülünü kazanmıştı. Oslu “En çok ev konserlerinden zevk alıyorum” diyor.

Devamını oku...
 
VERİKO ÇUMBURİDZE/ Antrenman için Wieniawski Yarışması'na katıldım derece bile beklemiyordum

ImageGinette Neveu, Igor Oyştrah gibi kemancıları gençliklerinde şöhrete kavuşturan Uluslararası Wieniawski Keman Yarışması’nı bu yıl 20 yaşındaki Mersin doğumlu Gürcü kemancı Veriko Çumburidze (Tchumburidze) kazandı. Almanya’da öğrenimini sürdüren genç kemancı yeni repertuvar seçimi sırasında yarışma programlarına odaklandığını, Wieniawski Yarışması’na bu amaçla antrenman için girdiğini söylüyor. “Final dahil, hiçbir turda yarışma sonunda dereceye girebileceğim umudunu taşımadım” diyor. Çumburidze, Berlin’den yarışma sürecini, hedeflerini, hayallerini anlattı.

Devamını oku...
 
SOL GABETTA/ Fazıl Say’ın piyano konçertosu müthiş

ImageSon yıllarda yıldızı gittikçe parlayan çellist Sol Gabetta, şöhrete kavuştuğu Saint-Saens’ın 1. Çello Konçertosu’nu seslendirmek üzere 2014'ün ilk günlerinde İstanbul'a geldi. "Öğrencilerimin enerjisiyle gençleşiyorum" diyen Gabetta ile konser öncesinde İsviçre'deki yaşamını, düzenlediği festivali, caz dersi alma planlarını, hayallerini konuşmuştuk.

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 1 - 10 Toplam: 206
spacer.png, 0 kB