spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Klasik Müzik
İDİL BİRET/ 1960’larda Bach’ı Richter’den dinlediğinde alt üst oldum, 6 ayda kendime gelebildim

ImageKromatik Fantezi ve Füg, İyi Düzenlenmiş Klavye, BWV 971-1052-1056 numaralı konçertolar, Fransız Süiti, Rahmaninof-Liszt-Kempff’in uyarlamaları… Piyanist İdil Biret’in 1949 Paris konserinden 2016’ya kadar yaptığı Bach kayıtları 8 CD ve bir DVD’lik külliyata dönüştü. IBA tarafından “Bach&Mozart Edisyonu” başlığıyla 2016 sonunda yayımlandı. Biret “Bugün görüyorum ki en sevdiğim müzik Bach’ın eserleri” diyor.   

Devamını oku...
 
CEM OSLU / Klasik müzik ölmez,yenilendikçe yaygınlaşır

ImageSüreyya Operası’nca düzenlenen 35 yaş altı ulusal beste yarışmasının birincisi Cem Oslu klasik müziğin geleceğinden umutlu. Los Angeles’ta film müziği ve müzikal yönetmenliği yapan 24 yaşındaki besteci Amerikan Müzik Öğretmenleri Birliği’nin de ödülünü kazanmıştı. Oslu “En çok ev konserlerinden zevk alıyorum” diyor.

Devamını oku...
 
VERİKO ÇUMBURİDZE/ Antrenman için Wieniawski Yarışması'na katıldım derece bile beklemiyordum

ImageGinette Neveu, Igor Oyştrah gibi kemancıları gençliklerinde şöhrete kavuşturan Uluslararası Wieniawski Keman Yarışması’nı bu yıl 20 yaşındaki Mersin doğumlu Gürcü kemancı Veriko Çumburidze (Tchumburidze) kazandı. Almanya’da öğrenimini sürdüren genç kemancı yeni repertuvar seçimi sırasında yarışma programlarına odaklandığını, Wieniawski Yarışması’na bu amaçla antrenman için girdiğini söylüyor. “Final dahil, hiçbir turda yarışma sonunda dereceye girebileceğim umudunu taşımadım” diyor. Çumburidze, Berlin’den yarışma sürecini, hedeflerini, hayallerini anlattı.

Devamını oku...
 
SOL GABETTA/ Fazıl Say’ın piyano konçertosu müthiş

ImageSon yıllarda yıldızı gittikçe parlayan çellist Sol Gabetta, şöhrete kavuştuğu Saint-Saens’ın 1. Çello Konçertosu’nu seslendirmek üzere 2014'ün ilk günlerinde İstanbul'a geldi. "Öğrencilerimin enerjisiyle gençleşiyorum" diyen Gabetta ile konser öncesinde İsviçre'deki yaşamını, düzenlediği festivali, caz dersi alma planlarını, hayallerini konuşmuştuk.

Devamını oku...
 
ANNE-SOPHIE MUTTER / Son 10 yıldır güzelliğimden çok icralarım konuşulur oldu

Image13 yaşında efsanevi şef Herbert von Karajan tarafından sahneye çıkarılması, kırmızı Porche ve Ferrarilere merakı, kendisinden 34 yaş büyük Andre Previn’le fırtınalı evliliği, toplam satışı milyonları aşan albümleriyle tam bir süperstar Anne-Sophie Mutter. 2008’deki bir röportajda, 46 yaşında sahneyi bırakacağını söyleyip, büyük ilgi çekmişti. Sonra “Kendimi yenileyemediğimi gördüğüm anda bırakacağım” diyerek sözü değiştirdi. Besteci, orkestra şefi ve eski eşi Previn’in 80’inci yaşını kutlamak üzere çıktığı dört konserlik Avrupa turnesi kapsamında 19 Haziran’da Türkiye’ye gelecek. Güneşli bir mayıs sabahında, Münih’teki evinin kuş cıvıltılarıyla dolu bahçesinden cep telefonuyla sorularımızı cevaplayan Mutter, sürat merakından, kemanına hayatını ve müziğini anlattı.

Devamını oku...
 
ULVİ CEMAL ERKİN/ Eserlerimiz dünya ölçüsünde imtihana dayanacak kıratta olmalı

ImageRadyo dergisinin yazarlarından Baki Süha Ediboğlu, 1945 yılında, Ulvi Cemal Erkin’in kapısını çalar. 39 yaşındaki besteci birinci senfonisinin iki bölümünü yazmış, son bölümler üzerine çalışmaktadır. “Erkin Ailesi Arasında” başlıklı röportajda Ulvi Cemal ve eşi, piyanist Ferhunde Hanım’ın yanı sıra kızları Sevin ve İçten de tanıtılıyor. Eserlerinin Naxos firmasınca 2016 Haziranı’nda bir kez daha dünya müzik piyasasına sunulması vesilesiyle besteci ve ailesiyle yapılan röportajı 70 yıl sonra tekrar yayımlıyoruz.

Devamını oku...
 
ÇAĞ ERÇAĞ / Müzik benim için hayatla başa çıkma aracı

Image  Borusan Dörtlüsü ’nün çellisti Çağ Erçağ, 34 yaşında. BİFO dinleyicilerinin arasındaki lakabı “küpeli”, dörtlüdeki ise “müzik kutusu.” Eline aldığı her notayı hiç zorlanmadan çalması, farklı üsluplardaki eserlerde müzikalitesini koruması nedeniyle bu ismi ona uygun görmüş arkadaşları. Dinleyicilerini şaşırtmayı seviyor. Bir bakıyorsunuz kendi bestesini Fazıl Say ’la seslendiriyor, bir bakıyorsunuz Teoman’la sahnede. Müziğe hayatla başa çıkma aracı olarak baktığını söylüyor: “Benim hayatla ilgili dertlerim var. Güçlü olandan yana şiddet uygulayan bu hayata karşı elimdeki tek şey müzik: İnsanlar arasındaki iletişimin en alt düzeyde olduğu günümüzde, uzlaşmak değil anlaşmak için yalvaran bir adamın monoloğu bu…”

Devamını oku...
 
SABAHATTİN KALENDER / Şostakoviç beni Moskova, Hindemith ise Almanya’ya götürmek istedi, engellendim

ImageYetimhanede başlayan yaşamını azmiyle şekillendiren Sabahattin Kalender, Musiki Muallim Mektebi’nin ilk mezunlarındandı. Hasan Ferit Alnar’dan sonra Fransa’da Arthur Honegger ve Darius Milhaud’nun öğrencisi oldu. Charles Munch’ten şeflik dersleri aldı. 2012’de, 92 yaşında Lahey’de vefat ettiğinde geriye opera ve orkestra eserleri kaldı. Altı yıl öncesinde, Dimitri Şostakoviç hakkındaki anılarını dinlemek üzere Lahey’deki evinden aramıştık.

Devamını oku...
 
SUNA KORAT / En sevdiğim rol, ilk gözağrım Lucia di Lammermoor

ImageKoloratur soprano Suna Korat, yaşasaydı bu yıl 1 Ocak’ta 81’inci yaşını kutlayacaktı. 1960’larda Avrupa’da sesini duyurmayı başaran iki Türk divasından biriydi. Devlet Sanatçısı ünvanıyla onurlandırılmasına karşın İstanbul ve Ankara’nın opera sahnelerinde engellerle karşılaştı. Küskünlüğü nedeniyle sahneden erken çekilip eğitime yöneldi. 2003’te, Ankara’da yalnız yaşadığı evde ölü bulunduğunda 67 yaşındaydı. Korad, 1973’te yayımlanan mülakatta “Yeniden doğsam yine operayı seçerdim” diyor.

Devamını oku...
 
İDİL BİRET / Her gün yeniden dünyaya gelirim

Image75'inci yaşını kutlayan piyanist İdil Biret, repertuvarındaki 130’a yakın konçerto, yayımlanmış 125 CD, olağanüstü hafızası ve çalışma azmiyle müzik dünyasının fenomenlerinden. Hep ileriye bakıyor, hayatında geçmişe dair pişmanlıklara yer vermiyor. Chopin, Beethoven, Brahms, Liszt, Rahmaninof, Schumann’ın ardından geçen ay külliyat serisinin sonuncusu yayımlandı: Bach/Mozart kayıtları 12 CD ve belgesel DVD’sinden oluşuyor. Biret “Bir parçayı defalarca baştan çalabilir, yani başa dönebilirsiniz; belki bu yüzden geçen seneleri asla düşünmem” diyor.

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 11 - 20 Toplam: 209
spacer.png, 0 kB