spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Klasik Müzik
CEMAL REŞİT REY / Müzik inkılabına karşı halkımızın çoğunun sessiz direnmesi şayanı hürmettir

ImageBesteci Cemal Reşit Rey’e 1963 yılında Atatürk ile ilgili anıları sorulur. Hanedana yakınlığı nedeniyle Cumhuriyet’e ihtiyatla yaklaşan Rey bir anı aktarıp “Zaten Atatürk’ün Klasik Batı Müziği’ne karşı alakasının fazla olmadığını o gün anlamıştım” diye devam eder…

Devamını oku...
 
SEMİH ARGEŞO/ Rahmaninof’u Viyana’daki iki konserinde dinledim, müthişti, hayran kaldım

ImageViyana’daki öğrencilik yıllarında kimleri konserde dinledi, Türkiye’ye döndükten sonra hangi büyük sanatçılarla dost oldu, konser verdi bir bilseniz, inanamazdınız. İşte birkaç isim: Rahmaninof, Strauss, Furtwangler, Şostakoviç, Kempff, Cortot. İstanbul Senfoni Orkestrası’nın Cemal Reşit Rey’le birlikte kurucularından, başkemancılarından ve şeflerinden biri olan Semih Argeşo, 1985’te konser defterini kapatmış, 2010'da hayata veda etmişti. 88 yaşında kapısını çalmış, anılarını dinlemiştik.  

Devamını oku...
 
MAXIM RYSANOV/Hayallerimi şef sehpasında gerçekleştiriyorum

ImageUkraynalı viyolacı Maxim Rysanov (37), 2015’te iki kez Gramophone dergisince onurlandırıldı. Önce Britten albümünü gelmiş, geçmiş en iyi 10 viyola eseri kaydı arasında gösterdi. Ardından Bach süitleri geçen yılın en iyi 10 Bach yorumu listesine girdi. “Viyola çalmanın hiçbir avantajı yok” diyen Rysanov, son yıllarda şefliğe de yöneldi. 2015 İstanbul Müzik Festivali’ne gelmeden Londra’dan arayıp Rusya’dan İngiltere’ye uzanan müzik serüvenini, İstanbul’da seslendireceği Mozart’ın ikili konçertosunu konuşmuştuk.

Devamını oku...
 
ANGELA HEWITT/ Kanada yurdum, İngiltere sahnem, İtalya yaşam sevincim

ImagePiyanist Angela Hewitt (57) üç ülke, dört şehirde yaşıyor. Saygın bir Bach yorumcusu. 1980’lerden bu yana dünyayı dolaşıp yılda 100’ü aşkın konser veriyor. Beethoven, Mozart, Ravel iddialı olduğu diğer besteciler. Fakat “Rahmaninof’tan uzak duruyorum” diyor. Hewitt, kurucusu olduğu Trasimeno Festivali’nin 10’uncu yılı şerefine hazırladığı “İspanya Manzaraları” repertuvarıyla 2016 Baharı’nda  İstanbul’daydı…

Devamını oku...
 
JOSE SEREBRIER / Erzurum'un dinleyicisini sevdim, tekrar konser vermeye gideceğim

Image16 yaşında yazdığı ilk senfonisi Leopold Stokowski yönetimindeki Houston Senfoni Orkestrası'nca seslendirilen, efsanevi şefin beş yıl yardımcılığını yapan Jose Serebrier, şef sehpasında nadiren gördüğümüz komple müzikçilerden. 1970'lerde Adnan Saygun'un daveti üzerine ilk kez Türkiye'ye gelmiş, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nı yönetmişti. O gün bugündür pek çok Türk sanatçıyla konser verdi. İki yıl önce Erzurum'da Bilkent Senfoni Orkestrası'yla piyanist İdil Biret'e eşlik etti. 2011 Şubatı’nda Grieg ve Sibelius'un eserlerinden oluşan bir repertuvarla Bilkent Senfoni Orkestrası'nı yönetmek üzere Ankara’ya geldi. Martta Erzurum'da ikinci konserini vermeye hazırlanan ünlü şefe sorduk: Erzurum'daki konserinizden sonra zulümden yakınan oldu mu?   

Devamını oku...
 
CHRISTIAN TETZLAFF/ Ne kadar derine dalabilirsem yorum o kadar güzelleşir

Image2015 Nisanı’nda, Carnegie Hall sahnesindeydi Alman kemancı Tetzlaff (49). Boston Senfoni ile Beethoven’in konçertosunu seslendirdi. Ardından New York Times’taki eleştirisinde Anthony Tommasini şunları yazdı: “Müthiş bir kemancı. Eserdeki tüm hassasiyet, lirizm ve soylu seçkinlik kemanı sayesinde dile geldi.” Bu konserden bir gün önce New York’taki otel odasından aradığımızda, haziranda İstanbul Festivali’nde seslendireceği Brahms’ın re majör konçertosu üzerine konuştuk: “Ruhumla, vücudumla müziğin ne kadar derinlerine dalabilirsem, yüreğimi dinleyiciye ne kadar açabilirsem yorum o kadar güzelleşir.”    

Devamını oku...
 
ADNAN SAYGUN/ Hikmet Şimşek 1. Senfoni’yi çaldırana kadar, yıllarca Ankara’da fark edilmeden yaşadım

ImageAdnan Saygun, ölümünden 9 yıl önce yayımlanan röportajda, geleneksel Türk müziğini çağdaş Batılı yaklaşımla ele almak gerektiğini savunuyor. “Makamlar benim için sadece renk, araç oldu” diyor.

Devamını oku...
 
JORDİ SAVALL / Müzik bize insan olduğumuzu hatırlatır

16. ve 17. yüzyılın arşivlerde unutulan bestelerini keşfedip, günümüzde de sevdirmeyi başaran İspanyol besteci, viyola de gambacı Jordi Savall , Dünyanın Tüm Sabahları filmiyle uluslararası şöhrete kavuşmuştu. 1990’lardan sonra Türkiye’de de birçok kez konser verdi. 2007 Haziranı’nda eşi soprano Montserrat Fifueras ve topluluğu Hesperion XXI ile Dünyanın Tüm Sabahları başlıklı konser için İstanbul’a geleceğini öğrenince gazeteci Figen Yanık telefonun başına geçti. Ortaçağ müzikleriyle internet çağının gençlerini büyülemenin sırlarını sordu.

Devamını oku...
 
BURAK ÖZDEMİR/ Fagotumla barok şarkılar söylüyorum

ImageJuilliard doktoralı fagotçu Burak Özdemir, barok çağın konçerto ve operalarından elektronik uyarlamalarla Almanya’da beş yılda yeni bir müzik türü geliştirdi. Saygın plak firması Harmonia Mundi’den yeni yayımlanan albümünde Handel operalarını ele alan Özdemir “Klasik müzik, kalıplarını kırıp geniş kitlelere ulaşmanın yolunu bulmalı” diyor.

Devamını oku...
 
CİHAT AŞKIN / Schumann ilk iki sonatında melekle şeytanı buluşturur

Image"Schumann, kemancı arkadaşlardan yana şanslı olsaydı çok daha erken çağda keman eserleri yazmaya başlardı. Brahms, Mozart gibi pek çok bestecinin keman için eser yazmasına kemancı dostlarının önemli etkisi olmuştur" diyor Cihat Aşkın. Romantizm akımının öncülerinden Alman besteci Robert Schumann, ilk keman sonatını 41 yaşında yazmış, sonra birbiri ardına keman için beş eser besteleyip, 46 yaşında akıl hastanesinde yaşamını noktalamıştı. 200'üncü doğum yıldönümünde besteciye bir saygı albümü de kemancı Cihat Aşkın'dan geldi. Solistliğin yanı sıra İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı'nın yönetimini üstlenen Prof. Dr. Aşkın'la yeni albümünü ve iki yıldır sürdürdüğü müdürlük görevini konuştuk. 

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 21 - 30 Toplam: 209
spacer.png, 0 kB