spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Klasik Müzik
JOSE SEREBRIER / Erzurum'un dinleyicisini sevdim, tekrar konser vermeye gideceğim

Image16 yaşında yazdığı ilk senfonisi Leopold Stokowski yönetimindeki Houston Senfoni Orkestrası'nca seslendirilen, efsanevi şefin beş yıl yardımcılığını yapan Jose Serebrier, şef sehpasında nadiren gördüğümüz komple müzikçilerden. 1970'lerde Adnan Saygun'un daveti üzerine ilk kez Türkiye'ye gelmiş, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nı yönetmişti. O gün bugündür pek çok Türk sanatçıyla konser verdi. İki yıl önce Erzurum'da Bilkent Senfoni Orkestrası'yla piyanist İdil Biret'e eşlik etti. 2011 Şubatı’nda Grieg ve Sibelius'un eserlerinden oluşan bir repertuvarla Bilkent Senfoni Orkestrası'nı yönetmek üzere Ankara’ya geldi. Martta Erzurum'da ikinci konserini vermeye hazırlanan ünlü şefe sorduk: Erzurum'daki konserinizden sonra zulümden yakınan oldu mu?   

Devamını oku...
 
CHRISTIAN TETZLAFF/ Ne kadar derine dalabilirsem yorum o kadar güzelleşir

Image2015 Nisanı’nda, Carnegie Hall sahnesindeydi Alman kemancı Tetzlaff (49). Boston Senfoni ile Beethoven’in konçertosunu seslendirdi. Ardından New York Times’taki eleştirisinde Anthony Tommasini şunları yazdı: “Müthiş bir kemancı. Eserdeki tüm hassasiyet, lirizm ve soylu seçkinlik kemanı sayesinde dile geldi.” Bu konserden bir gün önce New York’taki otel odasından aradığımızda, haziranda İstanbul Festivali’nde seslendireceği Brahms’ın re majör konçertosu üzerine konuştuk: “Ruhumla, vücudumla müziğin ne kadar derinlerine dalabilirsem, yüreğimi dinleyiciye ne kadar açabilirsem yorum o kadar güzelleşir.”    

Devamını oku...
 
ADNAN SAYGUN/ Hikmet Şimşek 1. Senfoni’yi çaldırana kadar, yıllarca Ankara’da fark edilmeden yaşadım

ImageAdnan Saygun, ölümünden 9 yıl önce yayımlanan röportajda, geleneksel Türk müziğini çağdaş Batılı yaklaşımla ele almak gerektiğini savunuyor. “Makamlar benim için sadece renk, araç oldu” diyor.

Devamını oku...
 
JORDİ SAVALL / Müzik bize insan olduğumuzu hatırlatır

16. ve 17. yüzyılın arşivlerde unutulan bestelerini keşfedip, günümüzde de sevdirmeyi başaran İspanyol besteci, viyola de gambacı Jordi Savall , Dünyanın Tüm Sabahları filmiyle uluslararası şöhrete kavuşmuştu. 1990’lardan sonra Türkiye’de de birçok kez konser verdi. 2007 Haziranı’nda eşi soprano Montserrat Fifueras ve topluluğu Hesperion XXI ile Dünyanın Tüm Sabahları başlıklı konser için İstanbul’a geleceğini öğrenince gazeteci Figen Yanık telefonun başına geçti. Ortaçağ müzikleriyle internet çağının gençlerini büyülemenin sırlarını sordu.

Devamını oku...
 
BURAK ÖZDEMİR/ Fagotumla barok şarkılar söylüyorum

ImageJuilliard doktoralı fagotçu Burak Özdemir, barok çağın konçerto ve operalarından elektronik uyarlamalarla Almanya’da beş yılda yeni bir müzik türü geliştirdi. Saygın plak firması Harmonia Mundi’den yeni yayımlanan albümünde Handel operalarını ele alan Özdemir “Klasik müzik, kalıplarını kırıp geniş kitlelere ulaşmanın yolunu bulmalı” diyor.

Devamını oku...
 
CİHAT AŞKIN / Schumann ilk iki sonatında melekle şeytanı buluşturur

Image"Schumann, kemancı arkadaşlardan yana şanslı olsaydı çok daha erken çağda keman eserleri yazmaya başlardı. Brahms, Mozart gibi pek çok bestecinin keman için eser yazmasına kemancı dostlarının önemli etkisi olmuştur" diyor Cihat Aşkın. Romantizm akımının öncülerinden Alman besteci Robert Schumann, ilk keman sonatını 41 yaşında yazmış, sonra birbiri ardına keman için beş eser besteleyip, 46 yaşında akıl hastanesinde yaşamını noktalamıştı. 200'üncü doğum yıldönümünde besteciye bir saygı albümü de kemancı Cihat Aşkın'dan geldi. Solistliğin yanı sıra İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı'nın yönetimini üstlenen Prof. Dr. Aşkın'la yeni albümünü ve iki yıldır sürdürdüğü müdürlük görevini konuştuk. 

Devamını oku...
 
CEMAL REŞİT REY/ Müziksever şarkı söyler, saz çalar, rakseder; asla müziği anlatmaya çalışmaz

ImageCemal Reşit Rey’in sivri dilinden müzik yazarları, eleştirmenler de sıkça payını almıştı. İşte bir örnek. Besteci, “Gerçek müzikseverin öğretmeni doğadır” diyor.

Devamını oku...
 
WILHELM KEMPFF / Piyanist tuşlu çalgıya şarkı söyletebilmeli

ImageAlman piyanist, besteci Wilhelm Kempff, yorumlarıyla 20’nci yüzyılın ilk çeyreğinden itibaren başlı başına ekole dönüşmüştü. Beethoven, Schubert külliyatları kadar Bach, Mozart, Chopin, Liszt, Brahms kayıtlarıyla da tarihe geçti. Defalarca Türkiye’de konser veren, kalıcı dostluklar kuran, İdil Biret’e rehber olan Kempf “Piyanist kendini solist saymamalı, ses yapısını tamamlayan eleman gibi düşünmeli” diyor.

Devamını oku...
 
ALİ DOĞAN SİNANGİL/1961’de Darmstadt’ta, Stockhausen’la aynı platformda yer almak özgüvenimi artırdı

ImageAlmanya’daki Darmstadt Yeni Müzik Yaz Kursları’na katılan birkaç Türk besteciden biri Ali Doğan Sinangil. İkinci Dünya Savaşı sonrasında, çağdaş müziğin yeni rotasının belirlendiği bu merkez tüm dünyadan birçok besteci, müzisyen ve teorisyenin buluşma noktasıydı. Yeni önermeler paylaşıldı, dolaşıma sokuldu. Türkiye’nin çağdaşlaşma projesinde de önemli bir atılım sahası olabilecekken çok az müzisyen bu sürece katılabildi. 1961’de 27 yaşındaki Sinangil’in Bruno Maderna yönetiminde dünya prömiyeri yapılan dokuz çalgı için Improvisations I adlı eseri, Türk bestecilerinin Darmstadt’taki ilk önemli başarısıydı.

Devamını oku...
 
İDİL BİRET / Yorumlarımdaki şiirsellik çağdaş müzikle zedelenmişti, Chopin’le tekrar kavuştum

Imageİdil Biret, 1990-92 arasında Almanya’nın Heidelberg kentinde Chopin’in tüm solo piyano, Slovakya’nın Kosice kentinde tüm orkestra eşlikli eserlerini kaydetmişti. Naxos’un yayımladığı külliyat müzik tarihine bestecinin bu kapsamdaki ikinci toplu kaydı olarak geçti, satışları tüm dünyada birkaç yıl içinde 1 milyonu aştı. 15 CD’lik kutu 25’inci yılında Türkiye’de IBA etiketiyle tekrar basıldı. “Chopin çok tehlikeli bir besteci, ondan sonra Bach ve Mozart hariç tüm müzikler çok kaba geliyor” diyen Biret’le geçmişteki yorumlarını ve Chopin’e bugünkü bakışını konuştuk.    

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 21 - 30 Toplam: 206
spacer.png, 0 kB