spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Klasik Müzik
AHMET KANNECİ / Camiler de klasik müzik konserlerine açılsın
Türkiye’de 2000'li yıllara kadar adını duyan yok denecek kadar azdı. Oysa gitarın büyük ustası Alirio Diaz onu “maestro” diye selamlıyor, Bartok’un yolunda yürüdüğünü söylüyor. Gitar dünyasında, Segovia Yarışması’nda jüri üyesi seçilecek kadar saygın bir müzikçi. 1996’da yayımlanan ilk albümü Anatolian Pieces övgüyle karşılanmıştı. “Virtüöz değilim, sadece gitar çalıyorum” diyen Kanneci’yle o günlerde müziğe bakışını konuşmuştuk.
Devamını oku...
 
EFDAL ALTUN / Önemli olan hatasız çalmak değil dinleyiciye heyecan yaşatmaktır

Image40 yaşındaki viyolacı Efdal Altun, Borusan Dörtlüsü 'ne son katılan üye. Taklit yeteneğiyle ünlü. Ankara Devlet Konservatuvarı’ndaki mezuniyet sınavında hocası Hikmet Şimşek’i, jestlerini taklit ederek, kahkahalarla güldüren Altun 1998’de az kalsın stand-up’çı olacaktı. Levent Kırca’nın önerisiyle, Eskişehir Konservatuvarı’ndaki görevinden istifa edip İstanbul’a yerleşti. Neyse ki imdadına Cihat Aşkın yetişti, onu tekrar müziğe kazandırdı.

Devamını oku...
 
BÜLENT TARCAN / Halk ezgilerine sevgim sonsuzdur

ImageBesteciliğiyle tanıdığımız Bülent Tarcan, Türkiye’de modern beyin cerrahisinin kurucularından biriydi. Uzun yıllar İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ders verdi. Öğrencilik yıllarında Karl Berger’le keman, Cemal Reşit Rey’le kompozisyon çalışan besteci Adnan Saygun’la dostluğu sayesinde de müzik bilgisini ilerletmişti. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nda keman çalan, MSÜ Devlet Konservatuvarı’nda ders veren Tarcan, 1991’de 77 yaşında hayata veda ettiğinde geriye Mevlana, Sakarya ve Ölümsüz Mimar gibi korolu dev senfonik eserler bırakmıştı. Tarcan, 1972’de TRT 3’te yayımlanan “Bestecilerimiz Eserlerini Anlatıyor” (*) programına konuk olmuştu.  

Devamını oku...
 
YELDA KODALLI/ La Scala'da çalışırken Riccardo Muti'nin benimle ilgilenmesi kıskançlığa yol açtı
21 yaşında Avusturya Operası’nda, 24 yaşında La Scala’da sahneye çıkan Yelda Kodallı, Gece Kraliçesi ve Lucia yorumlarıyla parladı. Bugüne kadar Riccardo Muti, Zubin Mehta gibi birçok önemli şefle çalıştı, kayıt yaptı. İtalyanlar’ın bizden iyi tanıdığı Kodallı ile 2002’de İstanbul’da verdiği konser vesilesiyle müzik serüvenini konuşmuştuk.
Devamını oku...
 
AYŞEN ZÜLFİKAR / Şarkı söylemek hayatın karmaşasından kaçma fırsatı verdi
Milano’daki Giuseppe Verdi Konservatuvarı’nda öğrenim gören Ayşen Zülfikar, mezuniyetini beklemeden sahnelerde sesini duyurmaya başardı. San Remo’da müzikal dalında birinci oldu. Ardından girdiği elemeyi kazanarak Teatro di Rosetum’da sahnelenen Gianni Schicchi operasında Lauretta rolünü aldı. La Scala Akademisi'nde tekniğini mükemmelleştirdi, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde göreve başladı. Zülfikar’la 2002’de, İtalya’daki öğrenciliği sürerken konuşmuştuk.
Devamını oku...
 
TUĞA - TADA İKİLİSİ / 9300 kilometrelik müzik köprüsü kurdular

ImagePiyanist ve besteci Yuka Tada, Hiroşima'da yaşıyor. Bunka Gakuen Üniversitesi'nin piyano bölümünde doçent olarak görev yapıyor. Klarnetçi Emirhan Tuğa ise 15 yıldır Hollanda'da, Amsterdam Müzik Okulu'nda öğretim üyesi. 1996'da Amsterdam Konservatuvarı'ndaki yüksek lisans öğrenimi sırasında tanışan, sonrasında diyaloglarını sürdüren ikili 2008'den bu yana Avrupa ve Japonya'da konserler veriyor. İlk albümleri "Ayışığı" 2010 Mayısı’nda Türkiye'de yayımlandı. Aynı günlerde beş konserlik bir turne için Türkiye’ye gelmeye hazırlanan Tuğa'yı Amsterdam'dan aradık, ikilinin öyküsünü sorduk.

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 21 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 201 - 206 Toplam: 206
spacer.png, 0 kB