spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Klasik Müzik
ALBERTO ZEDDA / Rossini’nin operalarındaki Türklük araştırma değil, hayal ürünüdür

Imageİtalyan şef Alberto Zedda, Rossini araştırmacısı, yorumcusu, bestecinin eserlerinin seslendirildiği Pesaro Festivali’nin kurucusu. Zedda, Rossini’nin popüler Osmanlı imgesini hayal gücüyle birleştirip fanteziler üretmekte kullandığını söylüyor. 

Devamını oku...
 
ALİ DARMAR/ Tema bulduktan sonra izole ortamda çalışmayı tercih ederim

ImageMelodiyi önemseyen çağdaş bestecilerimizden Ali Darmar 2016’da 70 yaşına girdi. 1971’den bu yana senfonik şiir, koro, bale müziklerinin yanı sıra şan için orkestra eşlikli eserler yazıyor. Yapıtlarının sayısı 20’ye yaklaştı. 1990’da Sümela Senfonik Şiiri’nin İDSO tarafından seslendirilmesi nedeniyle yapılan söyleşide eserini ve müzik serüvenini anlatıyor. 

Devamını oku...
 
İLHAN USMANBAŞ / Konservatuvarlar olmasaydı müzik çok daha ileri adımlar atardı

Image1969’da Cenevre Radyosu’nun açtığı konusuz sahne müziği yarışmasında İlhan Usmanbaş “Bir Bale İçin Müzik”le birinci olmuştu. 21 dakikalık eser Cenevre’de ancak 2 yıl sonra, besteci yönetimindeki Suisse Romande Orkestrası’nca seslendirildi. Usmanbaş bu süreci anlatırken “Benim için tatsız bir anıdır” diyor. 

Devamını oku...
 
BÜLENT AREL / Sanat eseri cazibesini teferruattaki inandırıcılıktan alır

ImageElektronik müziğin uluslararası düzeyde öncülerinden Bülent Arel, 1960’larda ABD’ye gidip Columbia-Princeton ve Yale gibi üniversitelerin elektronik müzik merkezlerini kurmuştu. Pek çok eser besteledi. 1990’da 71 yaşında hayata veda etti. 1967 ve 1982’de yapılan iki röportajda müzik serüvenini anlatıyor.

Devamını oku...
 
TOLGA ATALAY ÜN / Müzik başarı ve kendini kanıtlama alanı değildir; müzikçi güzeli ve heyecanı arar

Image21 yaşındaki Tolga Atalay Ün, 2016 Ankara Müzik Festivali’nin açılış konserinde Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası'nın şefi ve solistiydi. Londra’daki Kraliyet Konservatuvarı’nda piyano, klavsen ve tarihsel icra öğrenimi gören Ün, gelecek yıl kompozisyon derslerine başlayacak. Ün "Çocukluğumda, Harry Potter hayranlığımdan gelen etkiyle olsa gerek, şeflerin bagetleri benim için son derece önemli bir obje haline gelmişti" diyor. 

Devamını oku...
 
ATTİLA MANİZADE / Opera sayısı artırılmalı

Imageİstanbul Devlet Operası’nın önde gelen bas solistlerinden Attila Manizade yurtdışında oynadığı rollerle tanınmıştı. 1999’da emekli olan sanatçı 2016 Temmuzu’nda 82 yaşında hayata veda etti. 1987’de yapılan röportajda yoğun geçen bir yılı anlatmış, umutlarından bahsetmişti.

Devamını oku...
 
DİMİTRİ ŞOSTAKOVİÇ / Rey ve Alnar’ın eserlerini dinledim yetenek ve tekniklerini takdir ettim

Image1935 Nisanı’nda Tophane rıhtımına yanaşan Sovyet gemisinden 13 sanatçı indi. Efsanevi piyanistler Lev Oborin, Nikita Magarof’un bulunduğu ekipte gencecik bir besteci vardı: 28 yaşındaki Dimitri Şostakoviç. 37 günlük konser turnesi için gelmişlerdi. Cemal Reşit’in karşıladığı ekip hemen Ankara’ya hareket etti, ardından İzmir’e geçti. Dönüş için İstanbul’a geldiklerinde Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği klasik müzik yarışmasında Hindemith ile jüri oldular ve ardından konser verdiler. Ertesi gün soruları cevaplayan Şostakoviç, Cemal Reşit ve Hasan Ferit’in eserlerini takdirle dinlediğini belirtip “Eserlerine halk motiflerini almaları çok hoşuma gitti” diyordu.

Devamını oku...
 
MURAT CEM ORHAN / Hayalim Türk operasına kalıcı eserler kazandırmak

ImageKonservatuvarda piyano öğrenimi görmek istemişti, yaş nedeniyle kabul edilmeyince şan bölümünde okudu, bariton oldu. Şarkılara tutkuyla bağlandı, öğrenciliğinde İzmir Devlet Operası’na kabul edildi, Amerika’daki yüksek lisansı sırasında Carnegie Hall’da bile sahneye çıktı. Fakat sınavını kazandığı İstanbul Devlet Operası’nda söylemeye hazırlanırken sözleşmesi fesh edilince şarkı söylemeye küstü. Depresyondan kurtulmaya çalışırken besteciliğe başladı. 8 ve 9'uncu Eczacıbaşı Beste Yarışması'nda birinci oldu. 35 yaşında bestecilik, şeflik öğrenimini sürdüren Orhan bugünlerde ilk operasını yazıyor. “Hedefim iyi bir şef ve besteci olmak” diyor.

Devamını oku...
 
ZOLTAN KOCSIS / Mozart hayat boyunca tutkuyla dinlenir, her seferinde farklı bir macera yaşatır

ImageMacaristan’ın ulusal gururu Zoltan Kocsis, piyanist, orkestra şefi ve besteci. İlk hocası Zoltan Kodaly’ın öğrenciydi. Kocsis daha sonra, Sviatoslav Richter’in tedrisatından geçip mükemmelleşti. CD’lerinin sayısı 70’i aşıyor. Rahmaninov ve Bartok yorumlarıyla tanınıyor. 1983’te Ivan Fischer’le Budapeşte Festival Orkestrası’nı kuran sanatçı, 1997’de arkadaşıyla görüş ayrılığına düşüp ayrıldı, 75 yıllık Macaristan Ulusal Filarmoni Orkestrası’nın yönetmenliğini üstlendi. 2016 Kasımı'nda 64 yaşında hayata veda eden müzikçi, 2014 Nisanı'ndaki ilk İstanbul konseri öncesi sorularımızı Almanya'dan yanıtlamıştı.

Devamını oku...
 
NECİL KAZIM AKSES / Behçet Kemal Çağlar’ın şiiri eserimden esinlenmiştir

Image1938’de İstiklal Savaşı ve Türklerin hürriyet mücadelesini anlatmak için “Ankara Kalesi”ni bestelemişti Necil Kazım Akses. Çoğu kişi eserin Behçet Kemal Çağlar’ın şiirinden esinlendiğini sanır. Akses’in söylediğine bakılırsa durum tam tersi…

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 31 - 40 Toplam: 206
spacer.png, 0 kB