spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Klasik Müzik
CEMAL REŞİT REY/ Müziksever şarkı söyler, saz çalar, rakseder; asla müziği anlatmaya çalışmaz

ImageCemal Reşit Rey’in sivri dilinden müzik yazarları, eleştirmenler de sıkça payını almıştı. İşte bir örnek. Besteci, “Gerçek müzikseverin öğretmeni doğadır” diyor.

Devamını oku...
 
WILHELM KEMPFF / Piyanist tuşlu çalgıya şarkı söyletebilmeli

ImageAlman piyanist, besteci Wilhelm Kempff, yorumlarıyla 20’nci yüzyılın ilk çeyreğinden itibaren başlı başına ekole dönüşmüştü. Beethoven, Schubert külliyatları kadar Bach, Mozart, Chopin, Liszt, Brahms kayıtlarıyla da tarihe geçti. Defalarca Türkiye’de konser veren, kalıcı dostluklar kuran, İdil Biret’e rehber olan Kempf “Piyanist kendini solist saymamalı, ses yapısını tamamlayan eleman gibi düşünmeli” diyor.

Devamını oku...
 
ALİ DOĞAN SİNANGİL/1961’de Darmstadt’ta, Stockhausen’la aynı platformda yer almak özgüvenimi artırdı

ImageAlmanya’daki Darmstadt Yeni Müzik Yaz Kursları’na katılan birkaç Türk besteciden biri Ali Doğan Sinangil. İkinci Dünya Savaşı sonrasında, çağdaş müziğin yeni rotasının belirlendiği bu merkez tüm dünyadan birçok besteci, müzisyen ve teorisyenin buluşma noktasıydı. Yeni önermeler paylaşıldı, dolaşıma sokuldu. Türkiye’nin çağdaşlaşma projesinde de önemli bir atılım sahası olabilecekken çok az müzisyen bu sürece katılabildi. 1961’de 27 yaşındaki Sinangil’in Bruno Maderna yönetiminde dünya prömiyeri yapılan dokuz çalgı için Improvisations I adlı eseri, Türk bestecilerinin Darmstadt’taki ilk önemli başarısıydı.

Devamını oku...
 
İDİL BİRET / Yorumlarımdaki şiirsellik çağdaş müzikle zedelenmişti, Chopin’le tekrar kavuştum

Imageİdil Biret, 1990-92 arasında Almanya’nın Heidelberg kentinde Chopin’in tüm solo piyano, Slovakya’nın Kosice kentinde tüm orkestra eşlikli eserlerini kaydetmişti. Naxos’un yayımladığı külliyat müzik tarihine bestecinin bu kapsamdaki ikinci toplu kaydı olarak geçti, satışları tüm dünyada birkaç yıl içinde 1 milyonu aştı. 15 CD’lik kutu 25’inci yılında Türkiye’de IBA etiketiyle tekrar basıldı. “Chopin çok tehlikeli bir besteci, ondan sonra Bach ve Mozart hariç tüm müzikler çok kaba geliyor” diyen Biret’le geçmişteki yorumlarını ve Chopin’e bugünkü bakışını konuştuk.    

Devamını oku...
 
ALBERTO ZEDDA / Rossini’nin operalarındaki Türklük araştırma değil, hayal ürünüdür

Imageİtalyan şef Alberto Zedda, Rossini araştırmacısı, yorumcusu, bestecinin eserlerinin seslendirildiği Pesaro Festivali’nin kurucusu. Zedda, Rossini’nin popüler Osmanlı imgesini hayal gücüyle birleştirip fanteziler üretmekte kullandığını söylüyor. 

Devamını oku...
 
ALİ DARMAR/ Tema bulduktan sonra izole ortamda çalışmayı tercih ederim

ImageMelodiyi önemseyen çağdaş bestecilerimizden Ali Darmar 2016’da 70 yaşına girdi. 1971’den bu yana senfonik şiir, koro, bale müziklerinin yanı sıra şan için orkestra eşlikli eserler yazıyor. Yapıtlarının sayısı 20’ye yaklaştı. 1990’da Sümela Senfonik Şiiri’nin İDSO tarafından seslendirilmesi nedeniyle yapılan söyleşide eserini ve müzik serüvenini anlatıyor. 

Devamını oku...
 
İLHAN USMANBAŞ / Konservatuvarlar olmasaydı müzik çok daha ileri adımlar atardı

Image1969’da Cenevre Radyosu’nun açtığı konusuz sahne müziği yarışmasında İlhan Usmanbaş “Bir Bale İçin Müzik”le birinci olmuştu. 21 dakikalık eser Cenevre’de ancak 2 yıl sonra, besteci yönetimindeki Suisse Romande Orkestrası’nca seslendirildi. Usmanbaş bu süreci anlatırken “Benim için tatsız bir anıdır” diyor. 

Devamını oku...
 
BÜLENT AREL / Sanat eseri cazibesini teferruattaki inandırıcılıktan alır

ImageElektronik müziğin uluslararası düzeyde öncülerinden Bülent Arel, 1960’larda ABD’ye gidip Columbia-Princeton ve Yale gibi üniversitelerin elektronik müzik merkezlerini kurmuştu. Pek çok eser besteledi. 1990’da 71 yaşında hayata veda etti. 1967 ve 1982’de yapılan iki röportajda müzik serüvenini anlatıyor.

Devamını oku...
 
TOLGA ATALAY ÜN / Müzik başarı ve kendini kanıtlama alanı değildir; müzikçi güzeli ve heyecanı arar

Image21 yaşındaki Tolga Atalay Ün, 2016 Ankara Müzik Festivali’nin açılış konserinde Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası'nın şefi ve solistiydi. Londra’daki Kraliyet Konservatuvarı’nda piyano, klavsen ve tarihsel icra öğrenimi gören Ün, gelecek yıl kompozisyon derslerine başlayacak. Ün "Çocukluğumda, Harry Potter hayranlığımdan gelen etkiyle olsa gerek, şeflerin bagetleri benim için son derece önemli bir obje haline gelmişti" diyor. 

Devamını oku...
 
ATTİLA MANİZADE / Opera sayısı artırılmalı

Imageİstanbul Devlet Operası’nın önde gelen bas solistlerinden Attila Manizade yurtdışında oynadığı rollerle tanınmıştı. 1999’da emekli olan sanatçı 2016 Temmuzu’nda 82 yaşında hayata veda etti. 1987’de yapılan röportajda yoğun geçen bir yılı anlatmış, umutlarından bahsetmişti.

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 31 - 40 Toplam: 209
spacer.png, 0 kB