spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Klasik Müzik
DİMİTRİ ŞOSTAKOVİÇ / Rey ve Alnar’ın eserlerini dinledim yetenek ve tekniklerini takdir ettim

Image1935 Nisanı’nda Tophane rıhtımına yanaşan Sovyet gemisinden 13 sanatçı indi. Efsanevi piyanistler Lev Oborin, Nikita Magarof’un bulunduğu ekipte gencecik bir besteci vardı: 28 yaşındaki Dimitri Şostakoviç. 37 günlük konser turnesi için gelmişlerdi. Cemal Reşit’in karşıladığı ekip hemen Ankara’ya hareket etti, ardından İzmir’e geçti. Dönüş için İstanbul’a geldiklerinde Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği klasik müzik yarışmasında Hindemith ile jüri oldular ve ardından konser verdiler. Ertesi gün soruları cevaplayan Şostakoviç, Cemal Reşit ve Hasan Ferit’in eserlerini takdirle dinlediğini belirtip “Eserlerine halk motiflerini almaları çok hoşuma gitti” diyordu.

Devamını oku...
 
MURAT CEM ORHAN / Hayalim Türk operasına kalıcı eserler kazandırmak

ImageKonservatuvarda piyano öğrenimi görmek istemişti, yaş nedeniyle kabul edilmeyince şan bölümünde okudu, bariton oldu. Şarkılara tutkuyla bağlandı, öğrenciliğinde İzmir Devlet Operası’na kabul edildi, Amerika’daki yüksek lisansı sırasında Carnegie Hall’da bile sahneye çıktı. Fakat sınavını kazandığı İstanbul Devlet Operası’nda söylemeye hazırlanırken sözleşmesi fesh edilince şarkı söylemeye küstü. Depresyondan kurtulmaya çalışırken besteciliğe başladı. 8 ve 9'uncu Eczacıbaşı Beste Yarışması'nda birinci oldu. 35 yaşında bestecilik, şeflik öğrenimini sürdüren Orhan bugünlerde ilk operasını yazıyor. “Hedefim iyi bir şef ve besteci olmak” diyor.

Devamını oku...
 
ZOLTAN KOCSIS / Mozart hayat boyunca tutkuyla dinlenir, her seferinde farklı bir macera yaşatır

ImageMacaristan’ın ulusal gururu Zoltan Kocsis, piyanist, orkestra şefi ve besteci. İlk hocası Zoltan Kodaly’ın öğrenciydi. Kocsis daha sonra, Sviatoslav Richter’in tedrisatından geçip mükemmelleşti. CD’lerinin sayısı 70’i aşıyor. Rahmaninov ve Bartok yorumlarıyla tanınıyor. 1983’te Ivan Fischer’le Budapeşte Festival Orkestrası’nı kuran sanatçı, 1997’de arkadaşıyla görüş ayrılığına düşüp ayrıldı, 75 yıllık Macaristan Ulusal Filarmoni Orkestrası’nın yönetmenliğini üstlendi. 2016 Kasımı'nda 64 yaşında hayata veda eden müzikçi, 2014 Nisanı'ndaki ilk İstanbul konseri öncesi sorularımızı Almanya'dan yanıtlamıştı.

Devamını oku...
 
NECİL KAZIM AKSES / Behçet Kemal Çağlar’ın şiiri eserimden esinlenmiştir

Image1938’de İstiklal Savaşı ve Türklerin hürriyet mücadelesini anlatmak için “Ankara Kalesi”ni bestelemişti Necil Kazım Akses. Çoğu kişi eserin Behçet Kemal Çağlar’ın şiirinden esinlendiğini sanır. Akses’in söylediğine bakılırsa durum tam tersi…

Devamını oku...
 
ÖMER REFİK YALTKAYA/ Şopen çalmak piyanist için engin zevktir

ImageRobert Kolej’de makine mühendisliği öğrenimi görüp 1930’da, 23 yaşında ABD’ye yüksek lisans için giden Ömer Refik (Yaltkaya) yetenekli bir piyanistti. Özel derslerle kendisini yetiştirmişti. Sınava girip Amerika'nın en büyük radyo istasyonlarından WLW’nin piyanisti oldu. İki yıl boyunca canlı yayında resitaller verdi, orkestra eşliğinde çaldı. Refik, o yılları anlatırken “Radyoda konserimi dinleyen Ohio’lu konservatuvar müdürünün mektubu en büyük armağandı” diyor.

Devamını oku...
 
ANGELA GHEORGHIU / Hedefim Ay'dan dünyaya seslenen ilk diva olmak
Pürüzsüz, geniş, koyu tonlardaki lirik soprano sesi, İtalyan operalarındaki benzersiz yorumu, Roberto Alagna'yla sansasyonel evliliği kadar kaprisleriyle de ünlü bir diva Angela Gheorghiu. Metropolitan'dan Covent Garden'a ayak bastığı her sahneyi sarsıyor, şeflere posta koyuyor, hatta ilk temsil sonrası istifa ediyor. Gheorghiu - Alagna ikilisine bu nedenle "Operanın Bonnie ve Clyde'ı" lakabı takıldı. CD'leri, filmleri, konserleriyle son 10 yılda zirveye yerleşen Gheorghiu, gazetecilerin de belalısı. Dua ederek gidiyorlar görüşmeye. 2007'de, dört yıldır beklendiği İstanbul Müzik Festivali’ne geleceğini öğrenince, biz de aynı endişeyle Londra Mandarin Oriental Oteli'ndeki suitinin telefonunu çevirdik. Karşımıza son derece neşeli, esprili bir diva çıktı. Kahkahalarla başlayıp biten bir söyleşi yaptık. "Etrafta uçuşan dedikoduları seviyorum, adrenalinimi artırıyor" diyordu.
Devamını oku...
 
ALİ DOĞAN SİNANGİL/ Müzik, sesler kadar yaşanan zamanla yapılan sanattır

Image“Bugünün polifonisi artık insanın çevresini algılama özelliklerine, maddelerin, olayların ve düşünsel işlevlerin istatistik kurallar ışığında şekillenmesine göre oluşabilmektedir” diyor Ali Doğan Sinangil. 1999’da BİLKENT Müzik Fakültesi öğrencileriyle yaptığı söyleşide, müzik tarihinde izlediği uzun yolu anlatıyor, yeni sesler, ifade biçimleri arayışından bahsediyor.

Devamını oku...
 
WALTER GERHARDT / Talebem Suna için büyük ümit besliyorum

ImageAvusturyalı keman ve viyolacı Walter Gerhardt, 1930’ların sonunda Hitler faşizminden kaçıp Türkiye’ye sığınmıştı. Ankara’da CSO’da çalıştı, bir paşa kızına aşık olup evlenince İstanbul’a yerleşti, radyoda Cemal Reşit’le konserler verdi. 1944’te Yıldız dergisi Gerhardt’a bir sayfa ayırdı. Bu onun Türk basınında göründüğü tek röportaj, 6 yaşındaki öğrencisi Suna Kan’ın ise yayımlanan ilk fotoğrafıydı.

Devamını oku...
 
H.FERİT ALNAR / Viyana Senfoni’nin kemancısı beğenmedi, konçertomun son bölümünü tekrar yazdım

ImageTürk Beşleri’nden besteci ve orkestra şefi Hasan Ferit Alnar, 1975’te, ölümünden 3 yıl önce TRT kameralarının karşısına geçti. Kaynak Gültekin’in hazırladığı “Sanatçının Dünyası” programında 69 yıllık yaşamını 32 dakikaya sığdırdı. Müzik tarihimiz açısından pek çok önemli bilgi içeren röportaj tam 40 yıl arşivlerde kaldıktan sonra kanuncu Tahir Aydoğdu’nun eline geçti. Artık You Tube’de izlenebiliyor.  

Devamını oku...
 
VALENTINA LISITSA / Doğuştan azimli ve iyimserim

ImageKlasik müziğin ilk You Tube starı Valentina Lisitsa bir internet fenomeni. Beethoven’in Ayışığı sonatı yorumu 7.2 milyon kez tıklandı. Kendi kanalını 130 bin kişi takip ediyor. Yedi yılda kendi çabasıyla şöhrete kavuşan 41 yaşındaki piyanist 2014 Nisanı’nda, İstanbul’daki ilk konseri öncesinde, kuliste sorularımızı yanıtladı.

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 41 - 50 Toplam: 209
spacer.png, 0 kB