spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Klasik Müzik
ÖMER REFİK YALTKAYA/ Şopen çalmak piyanist için engin zevktir

ImageRobert Kolej’de makine mühendisliği öğrenimi görüp 1930’da, 23 yaşında ABD’ye yüksek lisans için giden Ömer Refik (Yaltkaya) yetenekli bir piyanistti. Özel derslerle kendisini yetiştirmişti. Sınava girip Amerika'nın en büyük radyo istasyonlarından WLW’nin piyanisti oldu. İki yıl boyunca canlı yayında resitaller verdi, orkestra eşliğinde çaldı. Refik, o yılları anlatırken “Radyoda konserimi dinleyen Ohio’lu konservatuvar müdürünün mektubu en büyük armağandı” diyor.

Devamını oku...
 
ANGELA GHEORGHIU / Hedefim Ay'dan dünyaya seslenen ilk diva olmak
Pürüzsüz, geniş, koyu tonlardaki lirik soprano sesi, İtalyan operalarındaki benzersiz yorumu, Roberto Alagna'yla sansasyonel evliliği kadar kaprisleriyle de ünlü bir diva Angela Gheorghiu. Metropolitan'dan Covent Garden'a ayak bastığı her sahneyi sarsıyor, şeflere posta koyuyor, hatta ilk temsil sonrası istifa ediyor. Gheorghiu - Alagna ikilisine bu nedenle "Operanın Bonnie ve Clyde'ı" lakabı takıldı. CD'leri, filmleri, konserleriyle son 10 yılda zirveye yerleşen Gheorghiu, gazetecilerin de belalısı. Dua ederek gidiyorlar görüşmeye. 2007'de, dört yıldır beklendiği İstanbul Müzik Festivali’ne geleceğini öğrenince, biz de aynı endişeyle Londra Mandarin Oriental Oteli'ndeki suitinin telefonunu çevirdik. Karşımıza son derece neşeli, esprili bir diva çıktı. Kahkahalarla başlayıp biten bir söyleşi yaptık. "Etrafta uçuşan dedikoduları seviyorum, adrenalinimi artırıyor" diyordu.
Devamını oku...
 
ALİ DOĞAN SİNANGİL/ Müzik, sesler kadar yaşanan zamanla yapılan sanattır

Image“Bugünün polifonisi artık insanın çevresini algılama özelliklerine, maddelerin, olayların ve düşünsel işlevlerin istatistik kurallar ışığında şekillenmesine göre oluşabilmektedir” diyor Ali Doğan Sinangil. 1999’da BİLKENT Müzik Fakültesi öğrencileriyle yaptığı söyleşide, müzik tarihinde izlediği uzun yolu anlatıyor, yeni sesler, ifade biçimleri arayışından bahsediyor.

Devamını oku...
 
YO-YO MA/ Saygun'un Partitası'nı tüm dünya sevdi, Orhan Pamuk hariç

Image16 Grammy ödüllü çellist Yo-Yo Ma , 2001'den bu yana Adnan Saygun'un solo eseri Partita'yı dünyanın dört bir yanında seslendiriyor. 2006'da BM Barış Elçisi atandığı törende, 2009'da Pittsburgh'daki G-20 Zirvesi'nde de repertuvarında Saygun vardı. Ma, 10 Mart'ta 30 yıllık piyanist arkadaşı Kathryn Stott'la resital vermek üzere İş Sanat'a geliyor. Biletleri aylar öncesinden tükenen konser için ünlü çellisti New York'tan aradık. Partita'ya farklı ülkelerde gösterilen tepkileri, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un şaşırtıcı isteğini, İpek Yolu projesindeki yeni gelişmeleri konuştuk.  

Devamını oku...
 
WALTER GERHARDT / Talebem Suna için büyük ümit besliyorum

ImageAvusturyalı keman ve viyolacı Walter Gerhardt, 1930’ların sonunda Hitler faşizminden kaçıp Türkiye’ye sığınmıştı. Ankara’da CSO’da çalıştı, bir paşa kızına aşık olup evlenince İstanbul’a yerleşti, radyoda Cemal Reşit’le konserler verdi. 1944’te Yıldız dergisi Gerhardt’a bir sayfa ayırdı. Bu onun Türk basınında göründüğü tek röportaj, 6 yaşındaki öğrencisi Suna Kan’ın ise yayımlanan ilk fotoğrafıydı.

Devamını oku...
 
H.FERİT ALNAR / Viyana Senfoni’nin kemancısı beğenmedi, konçertomun son bölümünü tekrar yazdım

ImageTürk Beşleri’nden besteci ve orkestra şefi Hasan Ferit Alnar, 1975’te, ölümünden 3 yıl önce TRT kameralarının karşısına geçti. Kaynak Gültekin’in hazırladığı “Sanatçının Dünyası” programında 69 yıllık yaşamını 32 dakikaya sığdırdı. Müzik tarihimiz açısından pek çok önemli bilgi içeren röportaj tam 40 yıl arşivlerde kaldıktan sonra kanuncu Tahir Aydoğdu’nun eline geçti. Artık You Tube’de izlenebiliyor.  

Devamını oku...
 
VALENTINA LISITSA / Doğuştan azimli ve iyimserim

ImageKlasik müziğin ilk You Tube starı Valentina Lisitsa bir internet fenomeni. Beethoven’in Ayışığı sonatı yorumu 7.2 milyon kez tıklandı. Kendi kanalını 130 bin kişi takip ediyor. Yedi yılda kendi çabasıyla şöhrete kavuşan 41 yaşındaki piyanist 2014 Nisanı’nda, İstanbul’daki ilk konseri öncesinde, kuliste sorularımızı yanıtladı.

Devamını oku...
 
CECILIA BARTOLI/ Bayan kahkaha İstanbul'u sevdi
Mezzo soprano Cecilia Bartoli, Pavarotti'den sonra İtalya'dan yetişen en ünlü ses. 1999'da arşivlerden çıkardığı unutulmuş Vivaldi aryalarıyla kaydettiği CD'si tüm dünyada 500 bin sattı. Ardından Gluck'un kastratolar için yazdığı aryalardan oluşan "Dreams and Fables" albümü Top 10 listelerine girdi, satışı yüzbinlere ulaştı. Grammy ve Gramophone ödülleri kazandı. 2003'de İstanbul Müzik Festivali'ne gelmiş, piyanist Angelo Errico eşliğinde konser vermişti. Bariton sevgilisi Oliver Widmer'la birkaç düet de yapmıştı. Konser öncesinde sanatçıyı Zürih'teki evinden aradık. Ses, seks, yemekler ve sonbaharda müzik dünyasını sarsmaya hazırlandığı Salieri projesi üzerine kahkahalarla dolu bir söyleşi yaptık. Bartoli, konser için geldiği İstanbul'u o kadar sevdi ki, 2006'da İKSV'den davet aldığında hemen kabul etti, festivalde üç konser vermek üzere bir kez daha geldi.
Devamını oku...
 
NIKOLAI DEMIDENKO/ Konser kaydından yayımlanan albüm şipşak çekilmiş turistik fotoğraf gibidir

ImageDimitri Başkirov’un en parlak öğrencisi, 1978 Çaykovski Yarışması’nın bronz madalyalı piyanisti Nikolai Demidenko 60 yaşında ve olgunluk çağında. 1990’larda İngiltere’de parladı, Rus bestecilerin yorumları kadar Chopin, Bach, Scarlatti albümleriyle de dikkat çekti. 2015 Antalya Piyano Festivali’ne Grieg’in konçertosunu seslendirmek üzere gelecek piyanisti İspanya’dan arayıp ekollerden demircilik merakına farklı konuları konuşmuştuk.

Devamını oku...
 
KRZYSZTOF PENDERECKI / Eserlerim entelektüel oluşumun ürünleri

ImagePolonya’nın önde gelen çağdaş bestecilerinden Krzysztof Penderecki, 1987 Haziranı’nda 15’inci İstanbul Festivali’ne ilk kez konuk olmuştu. Bestecinin "Polonya Requiemi” festivalde seslendirilmişti. "Günümüzde tamamen tonal beste artık yapılamaz" diyen Penderecki bu vesileyle müziğini ve sanata bakışını anlatmıştı.

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 41 - 50 Toplam: 206
spacer.png, 0 kB