spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Klasik Müzik
FAZIL SAY / Mozart’ın sonatlarını opera, film gibi anlatarak çalmak gerekir

ImageFazıl Say, Mozart’ın piyano sonatlarını ilk kaydından 18 yıl sonra tekrar ele aldı. 2015’te, Salzburg’da 18’ini birden kaydetti. Sonatların bestecinin diğer solo piyano eserlerine oranla zayıf kaldığı yolundaki iddialara tepkili. “Kim saçmalamış öyle, bence en güçlü eserleridir, hepsi muhteşem” diyor. Say, 2015 İstanbul Müzik Festivali’nde, sonatları dört konserlik maratonda Heybeliada’dan Bebek’e İstanbul’un dört bir yanına serpti. Konser öncesi Mozart’a yaklaşımını anlattı.

Devamını oku...
 
YALÇIN TURA / Küğbilime ayırdığım zaman benim için bir kayıptı

ImageBestecilikte 60 yılı geride bırakan Yalçın Tura, 2016 Ocak'ında 82’nci yaşını kutladı. Bu arada ödüllerine Sevda-Cenap And Vakfı’nın “Altın Onur Madalyası” eklendi. Tura, son yıllarda opera bestelemeye yöneldi. “Hocam Cemal Reşit, 80’inden sonra beste yapılmayacağını söylerdi. Pek çok konuda geç kaldığım için bu kurala uymamaya çalışıyor, birkaç opera ve konçerto, en az bir senfoni, bol bol oda müziği yazmak istiyorum” diyor.

Devamını oku...
 
ARVO PART / Eserlerimde sürekli değişiklik yaparım

ImageEston besteci Arvo Part, koro ve oda orkestrası için bestelediği “Ademin Yakarışı” adlı eserinin dünya prömiyeri için 2010 Haziranı’nda dokuz günlüğüne İstanbul’daydı. İstanbul Müzik Festivali’ndeki üç konserde toplam sekiz eseri yorumlandı. Part konser öncesinde provalara katıldı. Akbank Oda Orkestrası’nın Los Angeles Senfonisi provasında, iki yıl önce bestelediği, geçmişte yaklaşık 30 kez seslendirilen eserinde yedi değişiklik yaptı. Universal'in nota editörü Durek Joseph, bu değişiklikleri bir sonraki baskıda kullanmak üzere not aldı. Prova sonrasında ayaküstü sohbet ettiğimiz Part “Eserlerimde sürekli değişiklik yaparım” diyordu.

Devamını oku...
 
CAN OKAN/Schubert’i İdil Biret’in ışığıyla keşfettim

ImagePiyanist, orkestra şefi ve akademisyen Can Okan “Şovmen ve legato tekniğini bilmeyen piyanistleri dinlemeye tahammül edemiyorum” diyor. “Altın Çağ’ın ustaları” kabul ettiği 1940’ların virtüözlerinin yolundan yürüyor. Okan, ilk CD’sini Schubert’in empromptülerine ayırdı. Yorumunu İdil Biret’in rehberliğinde oluşturdu.

Devamını oku...
 
NİYAZİ TAGİZADE / Moskova’da Saygun ve Erkin’i seslendiğimde Nazım Hikmet ağlayarak beni kucakladı

ImageAzeri besteci, orkestra şefi Niyazi Tagizade, 1950’lerde Sovyetler Birliği’nin önde gelen orkestralarıyla Türk bestecilerinin eserlerini seslendirerek yurtdışına açılmalarını sağlamıştı. Pek çok kez Türkiye’de konuk şef olarak görev yaptı. 1977’deki söyleşide Türkiye’deki alaturka-alafranga ayrımını eleştiriyor, “Neden Cemal Reşit Rey’i Devlet Sanatçısı unvanına layık bulmadınız” diye soruyor.

Devamını oku...
 
MISHA NODELMAN / Virtüöz yetiştirmek heykel yapmak gibidir

ImageVadim Repin, Maxim Vengerov, Daniel Hope gibi virtüöz kemancılar yetiştiren ünlü eğitimci Zakhar Bron’un öğrencilerinden biri Misha Nodelman. Dahası yıllardır Bron’un asistanı. 38 yaşındaki St. Petersburglu kemancı 2015 Haziranı'nda ilk kez Türkiye’ye geldi, Ayvalık Müzik Akademisi’nde ustalık sınıfı düzenledi, öğrencileriyle konser verdi. “Ayvalık Akademisi’nde öğrenme şevkiyle dolu genç kemancılarla karşılaştım” diyen Nodelman’la hocası Bron’u ve meslek sırlarını konuştuk.

Devamını oku...
 
UFUK-BAHAR DÖRDÜNCÜ / Brahms’dan öncesiyle ve çağdaş bile olsa tonal müzikle ilgilenmiyoruz

ImageDört yıl arayla doğan, eğitimlerinin son aşamasında ikili oluşturmaya karar veren Ufuk-Bahar Dördüncü Kardeşler 1990’lardan bu yana çağdaş müzik odaklı çalışıyor. İcrada şablonculuktan uzak durduklarını, çağdaş müziğin yorumcuyu sürekli öğrenmeye zorlayan, dinleyicinin dikkatini solist yerine müziğe yönelten yapısını sevdiklerini söylüyorlar. İkili “Facebook’tan çok evlilik teklifi aldık, fakat Türkiye’den yardım, öneri isteyen genç piyano ikilisi çıkmadı” diyor.

Devamını oku...
 
EMRE ENGİN / Virtüözitesini Zukerman’la geliştirecek

Image24 yaşındaki kemancı Emre Engin, Londra Kraliyet Müzik Akademisi’ndeki eğitimini 2014 yazında tamamladı. New York’taki Manhattan Müzik Okulu’nda ünlü kemancı Pinchas Zukerman’ın sınıfına tam burslu olarak kabul edildi. Engin, kariyerindeki bu sıçramada İş Sanat ve İstanbul Müzik Festivali konserlerinin önemli rolünün olduğunu söylüyor.Genç kemancı Ocak 2016'da İKSV'nin verdiği Aydın Gün Teşvik Ödülü'ne layık bulundu.

Devamını oku...
 
NICOLAS ALTSTAEDT/ Şeflik, daha iyi çellist ve insan olma yolundaki çabamın bir parçası

ImageAlman-Fransız çellist Nicolas Altstaedt, yakın gelecekte adını sürekli zirvede duyacağımız müzikçilerden. 2011’de Gidon Kremer, kurucusu olduğu Lockenhaus Festivali’nin yönetimini ona devretti. Geçen eylülde ise Adam Fischer’den kurduğu Haydn Filarmoni’nin yönetimini ve şefliğini aldı. 33 yaşındaki çellist 19 Aralık’ta İstanbul’da BİFO ile seslendireceği Bloch’un Şalemo’su için “Çello için yazılmış, en güzel şakıyan eserlerden biri” diyor.

Devamını oku...
 
EVELYN GLENNIE/ İşitme kaybı sonrası tüm vücudumu kulağa dönüştürdüm

ImageEvelyn Glennie, piyano ve klarnet eğitimi alırken, 8 yaşında işitme yeteneğini kaybetmeye başladı. 12 yaşında ileri düzeyde sağırlaştığında perküsyona geçti. Yılmadı, mücadele etti, kuralların değişmesini sağladı ve 1983’te Kraliyet Müzik Akademisi’ne kabul edilen ilk işitme özürlü oldu. 50 yaşındaki İskoç perküsyoncu, adına bestelenmiş 170’e yakın eser, 30 albüm, 3 Grammy ve Kraliçe Elizabeth’ten aldığı asalet unvanıyla müzik dünyasında bir fenomen. İstanbul’a, Michael Daugherty’nin kendisine ithaf ettiği perküsyon konçertosunu seslendirmek üzere geliyor. Asistan yardımıyla telefonda konuştuğumuz Glennie “UFO” için “Bestelenme sürecine katılmak sevindiriciydi” diyor.

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 51 - 60 Toplam: 206
spacer.png, 0 kB