spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Klasik Müzik
CECILIA BARTOLI/ Bayan kahkaha İstanbul'u sevdi
Mezzo soprano Cecilia Bartoli, Pavarotti'den sonra İtalya'dan yetişen en ünlü ses. 1999'da arşivlerden çıkardığı unutulmuş Vivaldi aryalarıyla kaydettiği CD'si tüm dünyada 500 bin sattı. Ardından Gluck'un kastratolar için yazdığı aryalardan oluşan "Dreams and Fables" albümü Top 10 listelerine girdi, satışı yüzbinlere ulaştı. Grammy ve Gramophone ödülleri kazandı. 2003'de İstanbul Müzik Festivali'ne gelmiş, piyanist Angelo Errico eşliğinde konser vermişti. Bariton sevgilisi Oliver Widmer'la birkaç düet de yapmıştı. Konser öncesinde sanatçıyı Zürih'teki evinden aradık. Ses, seks, yemekler ve sonbaharda müzik dünyasını sarsmaya hazırlandığı Salieri projesi üzerine kahkahalarla dolu bir söyleşi yaptık. Bartoli, konser için geldiği İstanbul'u o kadar sevdi ki, 2006'da İKSV'den davet aldığında hemen kabul etti, festivalde üç konser vermek üzere bir kez daha geldi.
Devamını oku...
 
NIKOLAI DEMIDENKO/ Konser kaydından yayımlanan albüm şipşak çekilmiş turistik fotoğraf gibidir

ImageDimitri Başkirov’un en parlak öğrencisi, 1978 Çaykovski Yarışması’nın bronz madalyalı piyanisti Nikolai Demidenko 60 yaşında ve olgunluk çağında. 1990’larda İngiltere’de parladı, Rus bestecilerin yorumları kadar Chopin, Bach, Scarlatti albümleriyle de dikkat çekti. 2015 Antalya Piyano Festivali’ne Grieg’in konçertosunu seslendirmek üzere gelecek piyanisti İspanya’dan arayıp ekollerden demircilik merakına farklı konuları konuşmuştuk.

Devamını oku...
 
KRZYSZTOF PENDERECKI / Eserlerim entelektüel oluşumun ürünleri

ImagePolonya’nın önde gelen çağdaş bestecilerinden Krzysztof Penderecki, 1987 Haziranı’nda 15’inci İstanbul Festivali’ne ilk kez konuk olmuştu. Bestecinin "Polonya Requiemi” festivalde seslendirilmişti. "Günümüzde tamamen tonal beste artık yapılamaz" diyen Penderecki bu vesileyle müziğini ve sanata bakışını anlatmıştı.

Devamını oku...
 
FAZIL SAY / Mozart’ın sonatlarını opera, film gibi anlatarak çalmak gerekir

ImageFazıl Say, Mozart’ın piyano sonatlarını ilk kaydından 18 yıl sonra tekrar ele aldı. 2015’te, Salzburg’da 18’ini birden kaydetti. Sonatların bestecinin diğer solo piyano eserlerine oranla zayıf kaldığı yolundaki iddialara tepkili. “Kim saçmalamış öyle, bence en güçlü eserleridir, hepsi muhteşem” diyor. Say, 2015 İstanbul Müzik Festivali’nde, sonatları dört konserlik maratonda Heybeliada’dan Bebek’e İstanbul’un dört bir yanına serpti. Konser öncesi Mozart’a yaklaşımını anlattı.

Devamını oku...
 
YALÇIN TURA / Küğbilime ayırdığım zaman benim için bir kayıptı

ImageBestecilikte 60 yılı geride bırakan Yalçın Tura, 2016 Ocak'ında 82’nci yaşını kutladı. Bu arada ödüllerine Sevda-Cenap And Vakfı’nın “Altın Onur Madalyası” eklendi. Tura, son yıllarda opera bestelemeye yöneldi. “Hocam Cemal Reşit, 80’inden sonra beste yapılmayacağını söylerdi. Pek çok konuda geç kaldığım için bu kurala uymamaya çalışıyor, birkaç opera ve konçerto, en az bir senfoni, bol bol oda müziği yazmak istiyorum” diyor.

Devamını oku...
 
ARVO PART / Eserlerimde sürekli değişiklik yaparım

ImageEston besteci Arvo Part, koro ve oda orkestrası için bestelediği “Ademin Yakarışı” adlı eserinin dünya prömiyeri için 2010 Haziranı’nda dokuz günlüğüne İstanbul’daydı. İstanbul Müzik Festivali’ndeki üç konserde toplam sekiz eseri yorumlandı. Part konser öncesinde provalara katıldı. Akbank Oda Orkestrası’nın Los Angeles Senfonisi provasında, iki yıl önce bestelediği, geçmişte yaklaşık 30 kez seslendirilen eserinde yedi değişiklik yaptı. Universal'in nota editörü Durek Joseph, bu değişiklikleri bir sonraki baskıda kullanmak üzere not aldı. Prova sonrasında ayaküstü sohbet ettiğimiz Part “Eserlerimde sürekli değişiklik yaparım” diyordu.

Devamını oku...
 
CAN OKAN/Schubert’i İdil Biret’in ışığıyla keşfettim

ImagePiyanist, orkestra şefi ve akademisyen Can Okan “Şovmen ve legato tekniğini bilmeyen piyanistleri dinlemeye tahammül edemiyorum” diyor. “Altın Çağ’ın ustaları” kabul ettiği 1940’ların virtüözlerinin yolundan yürüyor. Okan, ilk CD’sini Schubert’in empromptülerine ayırdı. Yorumunu İdil Biret’in rehberliğinde oluşturdu.

Devamını oku...
 
NİYAZİ TAGİZADE / Moskova’da Saygun ve Erkin’i seslendiğimde Nazım Hikmet ağlayarak beni kucakladı

ImageAzeri besteci, orkestra şefi Niyazi Tagizade, 1950’lerde Sovyetler Birliği’nin önde gelen orkestralarıyla Türk bestecilerinin eserlerini seslendirerek yurtdışına açılmalarını sağlamıştı. Pek çok kez Türkiye’de konuk şef olarak görev yaptı. 1977’deki söyleşide Türkiye’deki alaturka-alafranga ayrımını eleştiriyor, “Neden Cemal Reşit Rey’i Devlet Sanatçısı unvanına layık bulmadınız” diye soruyor.

Devamını oku...
 
MISHA NODELMAN / Virtüöz yetiştirmek heykel yapmak gibidir

ImageVadim Repin, Maxim Vengerov, Daniel Hope gibi virtüöz kemancılar yetiştiren ünlü eğitimci Zakhar Bron’un öğrencilerinden biri Misha Nodelman. Dahası yıllardır Bron’un asistanı. 38 yaşındaki St. Petersburglu kemancı 2015 Haziranı'nda ilk kez Türkiye’ye geldi, Ayvalık Müzik Akademisi’nde ustalık sınıfı düzenledi, öğrencileriyle konser verdi. “Ayvalık Akademisi’nde öğrenme şevkiyle dolu genç kemancılarla karşılaştım” diyen Nodelman’la hocası Bron’u ve meslek sırlarını konuştuk.

Devamını oku...
 
UFUK-BAHAR DÖRDÜNCÜ / Brahms’dan öncesiyle ve çağdaş bile olsa tonal müzikle ilgilenmiyoruz

ImageDört yıl arayla doğan, eğitimlerinin son aşamasında ikili oluşturmaya karar veren Ufuk-Bahar Dördüncü Kardeşler 1990’lardan bu yana çağdaş müzik odaklı çalışıyor. İcrada şablonculuktan uzak durduklarını, çağdaş müziğin yorumcuyu sürekli öğrenmeye zorlayan, dinleyicinin dikkatini solist yerine müziğe yönelten yapısını sevdiklerini söylüyorlar. İkili “Facebook’tan çok evlilik teklifi aldık, fakat Türkiye’den yardım, öneri isteyen genç piyano ikilisi çıkmadı” diyor.

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 51 - 60 Toplam: 209
spacer.png, 0 kB