spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Klasik Müzik
EMRE ENGİN / Virtüözitesini Zukerman’la geliştirecek

Image24 yaşındaki kemancı Emre Engin, Londra Kraliyet Müzik Akademisi’ndeki eğitimini 2014 yazında tamamladı. New York’taki Manhattan Müzik Okulu’nda ünlü kemancı Pinchas Zukerman’ın sınıfına tam burslu olarak kabul edildi. Engin, kariyerindeki bu sıçramada İş Sanat ve İstanbul Müzik Festivali konserlerinin önemli rolünün olduğunu söylüyor.Genç kemancı Ocak 2016'da İKSV'nin verdiği Aydın Gün Teşvik Ödülü'ne layık bulundu.

Devamını oku...
 
NICOLAS ALTSTAEDT/ Şeflik, daha iyi çellist ve insan olma yolundaki çabamın bir parçası

ImageAlman-Fransız çellist Nicolas Altstaedt, yakın gelecekte adını sürekli zirvede duyacağımız müzikçilerden. 2011’de Gidon Kremer, kurucusu olduğu Lockenhaus Festivali’nin yönetimini ona devretti. Geçen eylülde ise Adam Fischer’den kurduğu Haydn Filarmoni’nin yönetimini ve şefliğini aldı. 33 yaşındaki çellist 19 Aralık’ta İstanbul’da BİFO ile seslendireceği Bloch’un Şalemo’su için “Çello için yazılmış, en güzel şakıyan eserlerden biri” diyor.

Devamını oku...
 
EVELYN GLENNIE/ İşitme kaybı sonrası tüm vücudumu kulağa dönüştürdüm

ImageEvelyn Glennie, piyano ve klarnet eğitimi alırken, 8 yaşında işitme yeteneğini kaybetmeye başladı. 12 yaşında ileri düzeyde sağırlaştığında perküsyona geçti. Yılmadı, mücadele etti, kuralların değişmesini sağladı ve 1983’te Kraliyet Müzik Akademisi’ne kabul edilen ilk işitme özürlü oldu. 50 yaşındaki İskoç perküsyoncu, adına bestelenmiş 170’e yakın eser, 30 albüm, 3 Grammy ve Kraliçe Elizabeth’ten aldığı asalet unvanıyla müzik dünyasında bir fenomen. İstanbul’a, Michael Daugherty’nin kendisine ithaf ettiği perküsyon konçertosunu seslendirmek üzere geliyor. Asistan yardımıyla telefonda konuştuğumuz Glennie “UFO” için “Bestelenme sürecine katılmak sevindiriciydi” diyor.

Devamını oku...
 
KIT ARMSTRONG/ Üç yıl önce kesin kararımı verdim, matematik yerine müziği seçtim

Image7 yaşında ilk senfonisini yazan, 9 yaşında biyoloji, fizik, matematik öğrenimi için Utah Üniversitesi’ne kabul edilen Kit Armstrong 16 yıldır dünyayı şaşırtmayı sürdürüyor. Alfred Brendel’in her fırsatta takdirle bahsettiği öğrencisi, 2012’de bir Fransız köyünde 115 bin Euro’ya eski kiliseyi alıp ev ve kültür merkezine dönüştürdü. Piyanistliği, besteciliği sürdürürken bir yandan da sıra dışı konser programları hazırlıyor. 14 Aralık’ta İstanbul’da Gershwin’in konçertosunu seslendirecek Armstrong eser için “En güzel yanı doğallığı” diyor.

Devamını oku...
 
NİL KOCAMANGİL/ Gautier Capuçon’la çalışmak yorumculuğuma adeta yeni bir kişilik kazandırdı

ImageMSGSÜ Devlet Konservatuvarı’ndaki eğitiminden sonra Almanya ve Fransa’da yüksek lisans yaptı Nil Kocamangil. Bir yandan solistlik deneyimini artırırken, diğer yandan oda müziği alanında uzmanlaşıyor. Fransa’da iki ayrı grupta çalıyor. Ayvalık Müzik Akademisi Orkestrası’yla 2015 yazında İstanbul Festivali’ne de katılan Kocamangil, aynı yılın sonbaharında Avrupa’nın ünlü konser salonlarından Amsterdam Concertgebouw’da resital verdi. 26 yaşındaki çellist müzik serüvenini anlattı.    

Devamını oku...
 
ADNAN SAYGUN 2 / Mevlit de bir oratoryodur, bizde Batı'dan önce kullanılmıştır

ImageAdnan Saygun, 1973’te piyanist, eğitimci Ergican Saydam’la yaptığı söyleşide Yunus Emre Oratoryosu’nun oluşum sürecini, çağdaş müzik akımlarına bakışını anlatıyor.

Devamını oku...
 
RUBEN AHARONIAN / Alman dörtlülerinin Beethoven, Brahms icraları bana çok tuhaf geliyor

ImageÇalışmasını sürdüren en eski yaylı çalgılar dörtlüsü Borodin Quartet, 2015’te 70'inci yaşını kutluyor. Şostakoviç'in dörtlüleri söz konusu olduğunda akla ilk gelen topluluk, bugün ikinci kuşak müzikçilerle yoluna devam ediyor. Kuruculardan çellist Valentin Berlinski'nin seçtiği, yetiştirdiği 4 müzikçi, grup geleneğini izliyor, kuşaktan kuşağa aktarılan sırları koruyor. 2005’te Beethoven'in tüm dörtlülerini kaydeden BQ, ardından Haydn repertuvarını yayımlamıştı. 2010’da İstanbul Festivali’ne geldiklerinde grubun birinci kemancısı Ruben Aharonian ile buluşup dörtlünün dününü ve bugününü konuştuk. Viyolacı Igor Naidin de söyleşide eksik kalan yerleri tamamladı. 

Devamını oku...
 
ONUR ÖZKAYA / Türk kontrbas ekolünü kurmanın zamanı geldi

ImageYaklaşık 10 yıldır Almanya’da, Münih ve Mahler oda orkestralarının üyesiydi Onur Özkaya (35). İdealleri doğrultusunda Türkiye’ye döndü. MSGSÜ Konservatuvarı’nda ders vermeye başladı, BİFO’nun kontrbas grubu şefliğini üstlendi. 2015 yazında Ayvalık Müzik Akademisi’nde ilk kez kontrbas ustalık sınıfı gerçekleştirdi. “Hedefim enstrümanın solist yeteneğini topluma göstermek, Türk kontrbas ekolünün oluşmasına destek vermek” diyor.

Devamını oku...
 
INGOLF WUNDER / Hedefim, hayatı müzikle olabildiğince güzelleştirmek

Imageİdil Biret’in çalışkan öğrencilerinden Ingolf Wunder (30), Avusturyalı bir piyanist. “İşkoliğim, 24 saat durmaksızın çalışabilirim” diyor. Schubert kadar Chopin’i de tutkuyla seviyor. 2010 Chopin Yarışması’nda birinciliği kaçırması, tıpkı Ivo Pogoreliç gibi ona da şöhret getirdi. Deutsche Grammophon firmasının solistleri arasına girdi. Orkestra uyarlamalarıyla da dikkat çeken Wunder, 2015 Haziranı’nda Schubert Akşamı’nda besteciyi Chopin’le buluşturmak için İstanbul’a geldi. Öncesinde, telefonla müzik macerasını anlattı.

Devamını oku...
 
RENEE FLEMİNG / 40 yaşında olgunlaştım, mahcubiyetimi yendim

Image1990'ların başında Metropolitan'da Almamiva (Figaro), Desdemona (Otello), Violetta (La Traviata) yorumlarıyla yıldızı parlayan Amerikalı lirik soprano Renee Fleming, 52 yaşında kariyerinin parlak günlerini yaşıyor. "Halkın divası" Clinton'ın veda, Obama'nın yemin töreninin yıldızları arasında yer aldı, albümlerinin sayısı 30'u aştı, 1998-2009 arasında üç Grammy kazandı, dünyanın önde gelen operalarında sahneye çıkıyor. 2011 Haziranı’nda Paris Operası'nda Otello'da Desdemona'yı seslendiriyordu, ertesi ay Salzburg'da Viyana Filarmoni'nin, kasımda Rodelinda operasıyla Metropolitan'ın solisti olacaktı. İstanbul Festivali konseri öncesinde, Paris'ten aradık. Her ne kadar vedalaşırken kibarlığından vazgeçmeyip "üzerine düşünülmüş, iyi hazırlanmış sorularınız için teşekkür ederim" dese de geçmişteki kötü günleri hatırlatan soruların birbiri ardına gelmesinden pek hoşlanmamıştı. Bu nedenle sohbetimiz sadece 20 dakika sürdü, divanın caz merakından, korsan kayıt koleksiyonuna uzanan birçok soru defterimde kaldı.

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 61 - 70 Toplam: 209
spacer.png, 0 kB