spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Klasik Müzik
ŞAHAN ARZRUNİ/Halamın verdiği zarftan ses hazinesi çıktı

ImageLiszt’in hayran kaldığı İzmirli Stepan Elmas, İstiklal Marşı’nın orkestrasyonunu yapan Edgar Manas, Osmanlı’da operet geleneğini başlatan Dikran Çuhacıyan… Piyanist Şahan Arzruni, halasının 1970’lerde verdiği nota dolu zarfı 30 yıl sonra incelediğinde şaştı kaldı. İçinden çıkanlarla ilk Ermeni piyanist bestecilerin eserlerinden oluşan “Anma” albümünü kaydetti.

Devamını oku...
 
KIM KASHKASHIAN / Viyolasının tonu insan sesi
"Ben egzersiz yaparken hep şarkı söylerim. Çalgımla sesi taklit ederek doğal tınıyı yakalarım" diyor Kim Kashkashian. Viyolanın solistlik yeteneğini bir kez daha kanıtlayan Kashkashian'a ithaf edilen konçertolar her geçen gün çoğalıyor. Amerikalı viyolacı, 25 yıllık piyanisti Robert Levin'le klasik, romantik ve modern çağın başyapıtlarından oluşan bir resital sunmak için 2001 Kasımı'nda İstanbul'a gelmişti. Bundan birkaç hafta önce Boston'daki evinden aradımızda bize Gürün Ermenilerinden olan babasının söylediği türküleri, Hindemith müziğine tutkusunu, Keith Jarrett'la kayıt macerasını anlattı.
Devamını oku...
 
HANDE KÜDEN / Hayallerimin ötesindeyim

ImageÇukurova Konservatuvarı’ndan sonra Almanya’da Hanns Eisler Akademisi’nde öğrenimini sürdüren kemancı Hande Küden, gençlik programı kapsamında Berlin Filarmoni Orkestrası’nın kadrosunda konser veriyor. 14 Ocak’ta Parlayan Yıldızlar dizisi kapsamında İstanbul Milli Reasürans’ta sahneye çıkacak kemancı “Eisler Akademisi bile uzak bir hayaldi, gerçekleşti. Şimdi hayalim Berlin Filarmoni’nin baş kemancılığı” diyor.

Devamını oku...
 
JORDI SAVALL/ Kantemiroğlu Edvarı’ndaki eserler o kadar güzel ki seçmekte zorlandım

Image2010’da “Avrupa Kültür Başkenti” ilan edilen İstanbul’a, bu sıfatı taçlandıracak ilk büyük hediye, kamu bütçesiyle kurulan İstanbul ABK Ajansı yerine, İstanbullu bir müzikseverin kişisel çabasıyla geldi. Erken çağ müziğinin dünyadaki en ünlü yorumcularından Jordi Savall, klasik Türk müziğinin 300 yıllık 10 eserini Türk müzikçilerle seslendirip “Istanbul” ismiyle İspanya’da yayımladı.

Devamını oku...
 
KRZYSTOF PENDERECKI / Geçmişte besteci usta müzikçi olmak zorundaydı, şimdi enstrüman çalamayanı var
20.yy'ın önemli bestecilerinden Penderecki, 1987'de Requem'inin seslendirilmesi için İstanbul'a gelmişti. Müzikolog, yazar Filiz Ali'yle buluşup hayat hikayesi ve çağdaş müzik üzerine konuşmuştu. 1960'larda, Stockhausen ve Boulez'le tanışmak üzere, hacca gidermiş gibi, Darmstadt'a gittiğini, büyütülecek bir şey olmadığını gördüğünü söylüyordu röportajda. Müziğin matematik olmadığını vurgulayıp "Sadece yetenekliler müzik yapmalı. Gençliğimde geçmişin müzik birikimini inkar etmiştim. Şimdi ise benim için çok önemli" diyordu.
Devamını oku...
 
AYŞEGÜL SARICA / Emelim turnelere çıkmaktır

ImageYıl 1957… Piyanist Ayşegül Sarıca 22 yaşında. Paris Konservatuvarı’ndan üç yıl önce mezun olmuş. O yıl  Marguerite Long - Jacques Thibaud Uluslararası Yarışması'nda “Paris Kenti Ödülü”nü almış. Tatil için Türkiye’ye dönüşünde ilk röportajı 20’nci Asır Dergisi’nde yayımlanmış. Geçmişin tozlu sayfalarından naklen…

Devamını oku...
 
DAVID HARRINGTON / Kronos, Belgrad’da Tanburi Cemil çaldı, büyük alkış aldı

Image41’inci yılını kutlayan Grammy ödüllü Amerikalı yaylı çalgılar dörtlüsü Kronos, Tanburi Cemil Bey’i çok sevdi. 2009’da Foodprints albümünde Nihavent Sirto’yu seslendiren dörtlü 2014’te iki albümüne birden birer eserini aldı. Kasım ayında İstanbul CRR’ye geleceğini, Tanburi Cemil’in de bir eserini seslendireceğini öğrenince bilgisayarın başına oturup grubun kurucusu David Harrington’u Belgrad konserinin ardından yakaladık. Tanburi Cemil’e olan ilgisinin nedenini sorduk.

Devamını oku...
 
ERTUĞRUL OĞUZ FIRAT / Önemli olan ödül değil, küğ dünyamızdaki maskaralıklara son verilmesidir

ImageBesteci, eğitimci, yazar, ressam Ertuğrul Oğuz Fırat , 2013’te çok boyutlu,  verimli kişiliği, eserleri nedeniyle Sevda - Cenap And Vakfı’nca “Onur Ödülü”ne layık bulundu. Eserleri kadar yetiştirdiği öğrencileriyle de çağdaş müziğe katkıda bulunan Fırat, 6 Aralık’ta, Ankara MEB Şura Salonu’ndaki ödül töreninde, tarihe geçecek sert bir konuşma yaptı. 10 ay sonra da aramızdan ayrıldı. İşte bu tarihi konuşmanın tam metni…

Devamını oku...
 
PATRICIA KOPATCHINSKAJA/ Müzikçi şaman gibi olmalı

ImageMoldav kemancı Patricia Kopatchinskaja ya da hayranlarının taktığı isimle PatKop, Türk müzikseverlerin yakından tanıdığı bir virtüöz. 2005’ten bu yana Fazıl Say’la pek çok ikili konser verdi, albüm kaydetti. Şef Benjamin Zander’in “Dünyanın en heyecan verici kemancısı” dediği sanatçı 37 yaşında ve sanatının zirvesinde. 2014 Nisanı'nda İş Sanat'taki konseri öncesinde İsviçre’den cep telefonuyla sorularımızı yanıtladı. Kopatchinskaja "Fazıl Say'la çalışmak volkana düşüp canlı çıkmak gibiydi" diyor...

Devamını oku...
 
İDİL BİRET/Berlioz da enstrüman çalmasını bilmezdi

ImageChopin, Beethoven, Rahmaninof gibi evrensel ses ustalanın piyano külliyatı üzerine çalışan İdil Biret, 1961’den bu yana ilk kez stüdyoya girip bir Türk bestecinin eserlerini kaydetti. 2014 başında yayımlanan “Çağdışı Bağıran”da Ertuğrul Oğuz Fırat’ın iki eserini seslendirdi. Biret, “Herhangi bir enstrüman çalmadığı halde bestecinin piyanoyu son derece yaratıcı, özgün kullanma becerisi dikkat çekici” diyor. 

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 71 - 80 Toplam: 206
spacer.png, 0 kB