spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Klasik Müzik
CAN ÇAKMUR / Fizikçi ya da kayakçı olabilirdim, 12 yaşında piyanoyu seçtim

Imageİstanbul Müzik Festivali’ni bu yıl ilk kez konservatuvar öğrencisi ya da mezunu olmayan bir solist açtı. Ankara ODTÜ Koleji son sınıf öğrencisi Can Çakmur, 18 yaşında. Müzik eğitimini 14 yıldır özel derslerle sürdürüyor. Tam zamanlı konservatuvar eğitimini seçmemesinin nedenini anlatırken “Her kaynaktan beslenmek, müziğin dışında da gereken temel donanımları edinmek istiyorum” diyor. Bu yıl Weimar Konservatuvarı’na girmeyi deneyecek, başarabilirse yan dal olarak biyoloji okuyacak. Çakmur, müzik serüvenini ve festivalde seslendireceği konçertoyu anlattı.

Devamını oku...
 
CHRISTIAN ZACHARIAS/ Everest’e tırmanmaya niyetim yok

ImageGünümüzün önde gelen Mozart ve Schubert yorumcularından Alman piyanist Christian Zacharias, 60’lı yaşların ortalarına yaklaşıyor. Albümlerinin sayısı 55’i buldu. Geçen yıl bir İngiliz gazetesinde yayımlanan röportajdaki Chopin ve Bach üzerine değerlendirmeleri infial yaratmıştı. Zacharias, 2014 Kasımı’nda, 15’inci Uluslararası Piyano Festivali için Antalya’ya geldi. Konservatuvar öğrencilerine Schubert’in piyano müziğini anlattı, ardından bir resital verdi. Konser öncesinde buluşup infial yaratan değerlendirmelerini, 60’lı yaşlarla ilgili planlarını sorduk. “Piyano repertuvarının Everest’ine tırmanmaya hiç niyetim yok. Beethoven’in tüm piyano sonatlarını birden kaydetmeyi asla düşünmüyorum” dedi.

Devamını oku...
 
JORDİ SAVALL / İstanbul ve Bab-ı Ali en çok satan albümlerimizden

ImageErken çağ müziği uzmanı, viola da gamba virtüözü Jordi Savall, 2004’te konser için İstanbul’a geldiğinde, bir müziksever Kantemiroğlu Edvarı’nı hediye etmişti. Seçkideki eserlerden etkilendi ve 17-18’inci yüzyıl İstanbul müziği üzerine üç albüm yayımladı. 2015’in son günlerinde Bab-ı Ali albümünden eserleri Türk, Yunan, Ermeni müzikçilerle seslendirmek üzere bir kez daha İstanbul’a geldi, CRR’de konser verdi. Savall “Bu repertuvar Avrupa’da beklediğimden çok ilgi gördü. İstanbul ile Bab-ı Ali en çok satan albümlerimiz arasına girdi” diyordu.

Devamını oku...
 
ŞAHAN ARZRUNİ/Halamın verdiği zarftan ses hazinesi çıktı

ImageLiszt’in hayran kaldığı İzmirli Stepan Elmas, İstiklal Marşı’nın orkestrasyonunu yapan Edgar Manas, Osmanlı’da operet geleneğini başlatan Dikran Çuhacıyan… Piyanist Şahan Arzruni, halasının 1970’lerde verdiği nota dolu zarfı 30 yıl sonra incelediğinde şaştı kaldı. İçinden çıkanlarla ilk Ermeni piyanist bestecilerin eserlerinden oluşan “Anma” albümünü kaydetti.

Devamını oku...
 
KIM KASHKASHIAN / Viyolasının tonu insan sesi
"Ben egzersiz yaparken hep şarkı söylerim. Çalgımla sesi taklit ederek doğal tınıyı yakalarım" diyor Kim Kashkashian. Viyolanın solistlik yeteneğini bir kez daha kanıtlayan Kashkashian'a ithaf edilen konçertolar her geçen gün çoğalıyor. Amerikalı viyolacı, 25 yıllık piyanisti Robert Levin'le klasik, romantik ve modern çağın başyapıtlarından oluşan bir resital sunmak için 2001 Kasımı'nda İstanbul'a gelmişti. Bundan birkaç hafta önce Boston'daki evinden aradımızda bize Gürün Ermenilerinden olan babasının söylediği türküleri, Hindemith müziğine tutkusunu, Keith Jarrett'la kayıt macerasını anlattı.
Devamını oku...
 
HANDE KÜDEN / Hayallerimin ötesindeyim

ImageÇukurova Konservatuvarı’ndan sonra Almanya’da Hanns Eisler Akademisi’nde öğrenimini sürdüren kemancı Hande Küden, gençlik programı kapsamında Berlin Filarmoni Orkestrası’nın kadrosunda konser veriyor. 14 Ocak’ta Parlayan Yıldızlar dizisi kapsamında İstanbul Milli Reasürans’ta sahneye çıkacak kemancı “Eisler Akademisi bile uzak bir hayaldi, gerçekleşti. Şimdi hayalim Berlin Filarmoni’nin baş kemancılığı” diyor.

Devamını oku...
 
JORDI SAVALL/ Kantemiroğlu Edvarı’ndaki eserler o kadar güzel ki seçmekte zorlandım

Image2010’da “Avrupa Kültür Başkenti” ilan edilen İstanbul’a, bu sıfatı taçlandıracak ilk büyük hediye, kamu bütçesiyle kurulan İstanbul ABK Ajansı yerine, İstanbullu bir müzikseverin kişisel çabasıyla geldi. Erken çağ müziğinin dünyadaki en ünlü yorumcularından Jordi Savall, klasik Türk müziğinin 300 yıllık 10 eserini Türk müzikçilerle seslendirip “Istanbul” ismiyle İspanya’da yayımladı.

Devamını oku...
 
KRZYSTOF PENDERECKI / Geçmişte besteci usta müzikçi olmak zorundaydı, şimdi enstrüman çalamayanı var
20.yy'ın önemli bestecilerinden Penderecki, 1987'de Requem'inin seslendirilmesi için İstanbul'a gelmişti. Müzikolog, yazar Filiz Ali'yle buluşup hayat hikayesi ve çağdaş müzik üzerine konuşmuştu. 1960'larda, Stockhausen ve Boulez'le tanışmak üzere, hacca gidermiş gibi, Darmstadt'a gittiğini, büyütülecek bir şey olmadığını gördüğünü söylüyordu röportajda. Müziğin matematik olmadığını vurgulayıp "Sadece yetenekliler müzik yapmalı. Gençliğimde geçmişin müzik birikimini inkar etmiştim. Şimdi ise benim için çok önemli" diyordu.
Devamını oku...
 
AYŞEGÜL SARICA / Emelim turnelere çıkmaktır

ImageYıl 1957… Piyanist Ayşegül Sarıca 22 yaşında. Paris Konservatuvarı’ndan üç yıl önce mezun olmuş. O yıl  Marguerite Long - Jacques Thibaud Uluslararası Yarışması'nda “Paris Kenti Ödülü”nü almış. Tatil için Türkiye’ye dönüşünde ilk röportajı 20’nci Asır Dergisi’nde yayımlanmış. Geçmişin tozlu sayfalarından naklen…

Devamını oku...
 
DAVID HARRINGTON / Kronos, Belgrad’da Tanburi Cemil çaldı, büyük alkış aldı

Image41’inci yılını kutlayan Grammy ödüllü Amerikalı yaylı çalgılar dörtlüsü Kronos, Tanburi Cemil Bey’i çok sevdi. 2009’da Foodprints albümünde Nihavent Sirto’yu seslendiren dörtlü 2014’te iki albümüne birden birer eserini aldı. Kasım ayında İstanbul CRR’ye geleceğini, Tanburi Cemil’in de bir eserini seslendireceğini öğrenince bilgisayarın başına oturup grubun kurucusu David Harrington’u Belgrad konserinin ardından yakaladık. Tanburi Cemil’e olan ilgisinin nedenini sorduk.

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 71 - 80 Toplam: 209
spacer.png, 0 kB