spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Klasik Müzik
GABOR BOLDOCZKI / Trompet sadece şenlik çalgısı değildir, çello, keman gibi de tınlamalı

ImageMacar trompetçi Gabor Boldoczki, klasik müzik dünyasının hızla parlayan yeni yıldızlarından. Sony Klasik plak firmasından üçüncü albümü 2013 Kasımı’nda tüm dünyada piyasaya sunuldu. Venedik gezisinin esiniyle kaydettiği Tromba Veneziana” Da trompeti geleneksel şölen çalgısı konumundan çıkarıp her duyguyu yansıtan, dramatik yönü üçlü bir çalgıya dönüştürmeyi deniyor. 37 yaşındaki müzikçiyle Piyano Festivali için geldiği Antalya’da konuştuk. 

Devamını oku...
 
ROBERTO ALAGNA/ Aida’yı teklif ederken Metropolitan şüphedeydi, şimdi tüm dünyadan teklif yağıyor

ImageSicilya asıllı, Paris doğumlu tenor Roberto Alagna, Pavorotti’nin veliahtlarından. 1990’larda diva Angela Gheorghiu’yla aşkı, 2000’lerde şefleri dize getiren talepleriyle konuşuldu. Hatta eşi Gheorghiu’yla opera dünyasının “Bonnie/Clyde”ı ilan edildiler. 50 yaşını kutlayan tenor 2013-2014 sezonunda New York, Londra ve Paris’te aynı anda büyük prodüksiyonlarda söylüyor. Londra ve Paris’te rol alacağı Carmen ve Werther operalarını Borusan Filarmoni eşliğinde seslendirmek üzere 2013 Kasımı'nda İstanbul’a geldi. Yeni aşkı Polonyalı soprano Aleksandra Kurzak’tan doğacak bebeği için gün sayan Alagna, konser öncesi New York’taki evinden sorularımızı yanıtladı.

Devamını oku...
 
SIR JOHN TAVENER/ Bugünlerde karşılaştığım herkes Müslüman mı oldun, diye soruyor
İngiltere'nin yaşayan en saygın, en zengin klasik müzik bestecisi. Prens Charles'ın yakın arkadaşı. 1960'larda Beatles üyelerinin yakın dostuydu. Ünlü eseri "Balina ve Kelt Requemi" onların plak firması Apple'dan yayımlandı. Reklam müzikleri, Björk için yaptığı bestesi, Diana'nın cenazesinde çalınan "Song For Athena"sıyla hep gündemde. 1970'lerde Ortodoksluğu seçti. Bizans makamlarıyla bestelemeye başladı. 11 Eylül'den sonra birbiri ardına İslam mistisizminin simgelerini içeren dev koral eserler yazıyor. 7 saatlik dev eseri Veil of the Temple'da Mevlana'nın şiirlerini kullandı, Hymn of Dawn'ı, Leyla İle Mecnun Operası'nı yazdı. Şan ve orkestra için Allah'ın isimlerinin Arapça'sından oluşturduğu Güzel İsimler’i tamamladığı 2005 başında, Dorset'teki evinden aradık. “Hayalim bu eserlerin dinler arasındaki hoşgörüyü artırması, bir gün İstanbul'da da seslendirilmesi" diyordu. Bu röportaj yayımlandıktan sonra davetle Türkiye’ye geldi, CRR’de ve İstanbul Festivali'nde eserleri seslendirildi. 2013 Kasımı'nda 69 yaşında aramızdan ayrıldı.
Devamını oku...
 
ANDREAS SCHOLL / Dinleyicilerimi cambazlık yerine iyi yorumla şaşırtmayı tercih ederim

ImageBir kadın sesi olan alto tonunda söyleyen dünyanın en ünlü kontrtenorlarından biri Andreas Scholl. Uzun yıllar sadece barok çağ eserleriyle yetinirken geçen yıl sürpriz yapıp Schubert, Brahms, Mozart yorumlarından oluşan bir CD yayımladı. 2 Mart’ta, İş Sanat’ta piyanist eşi Tamar Halperin’le bu eserleri seslendirmeye geliyor. Schubert'in "Ölüm ve Gençkız"ını alto ve bariton tonlarında seslendirecek. "Dinleyicinin bunu yorumda derinlik olarak algılamasını arzu ederim" diyor.

Devamını oku...
 
MARIELLE LABEQUE / 1991'deki Poulenc yorumumuzu dinlemeye dayanamıyorum, adeta bir işkence

ImageKlasik müziğin en popüler piyano ikililerinden Labeque Kardeşler 17 Ocak’ta BIFO'yla Poulenc'in konçertosunu seslendirmek için İstanbul’a geliyor. Bir de resital verecekler. Fırsatı değerlendirip Marielle Labeque’e Pekineller’le rekabetlerini, geçmişte yıldırım gibi çaldıkları icraları sorduk.

Devamını oku...
 
HAKAN ŞENSOY / Kreutzer Sonatı'nı çalma cesaretini 40 yaşında buldum

ImageKemancı Hakan Şensoy, Klasik Türk Müziği Konservatuvarı’ndan yetişti. Bazı klasikçiler bu durumu “Kemanla Dede Efendi mi çalacaksınız” diye istihza ile karşılarken o dünyanın önemli orkestralarıyla konser verdi, şimdi de şef sehpasında.

Devamını oku...
 
DANIEL STABRAWA / Rus dörtlüleri Beethoven yorumlarıyla övünmemeli

ImageDaniel Stabrawa, Berlin Filarmoni Orkestrası’nin üç başkemancısından biri. Orkestraya girdikten iki yıl sonra, 1985’te, Berlin Filarmoni Yaylıçalgılar Dörtlüsü’nün de liderliğini üstlendi. 2009’da çellisti ölene kadar üye değiştirmeyen topluluk, geleneğini bugün de sürdürüyor. Albümlerinin sayısı 17’ye ulaştı. Orkestranın yoğun programına karşın dörtlü yılda ortalama 60 konser veriyor. 2011 kışında yolları İstanbul’a düşmüştü. CRR’deki konser öncesinde Daniel Stabrawa’yla kuliste sohbet ettik. Strabrawa “Dörtlülerin kalitesi üyeleri, enstrümanları kadar çıktıkları kültürle, ülkeyle de bağlantılı. Bence Amerikan dörtlüleri Şostakoviç çalmamalı, Ruslar ise Beethoven yorumlarıyla övünmemeli” diyor.

Devamını oku...
 
GÜRER AYKAL / Konservatuvarda çete başıydım, Saygun beni sınıfına almak istemedi

ImageŞef Gürer Aykal, Ankara Devlet Konservatuvarı'nda Adnan Saygun'un öğrencisiydi. Tanışıklıkları sorunlu başladı. Saygun, Aykal'ı sınıfına almamak için sınavda elinden geleni yaptı. Sınıfta ilk altı ay onunla hiç konuşmadı. Hatta bir konserde, herkesin önünde "eşek" diyerek azarladı. Fakat sekiz yıl sonra yakın dost oldular. Ketumluğuyla tanınan Saygun, kardeşini kaybettiğinde acısını ağlayarak anlatacak kadar sevdi, güvendi öğrencisine. Gürer Aykal, ölümünün 20'nci yılında hocasını anlattı. 

Devamını oku...
 
ADNAN SAYGUN 1 / Beni ne kadar ezseler de kompozisyondan vazgeçmedim

Image1976’da yönetmen Halit Refiğ, çok sevdiği, derin saygı duyduğu Adnan Saygun hakkında bir belgesel çekmek istemişti. Prodüksiyonu MSÜ Sinema TV Enstitüsü üstlenecekti. Proje hazırlığına başlamadan Halit Refiğ, müzikolog Gülper Refiğ ve Sinema TV Enstitüsü öğretim üyesi Ersu Pekin’le birlikte besteciyi evinde birkaç kez ziyaret etti. Uzun söyleşiler yaptı. Soruları ağırlıklı olarak kendisi sordu. Sohbet atmosferinde, belirli program izlenmeden yapılan bu konuşmaları Ersu Pekin teybe kaydetti. Daha sonra okulun arşivine teslim etti. 17 Mart 1976’daki söyleşinin önemli bölümünü ise deşifre edip, yazılı olarak sakladı. Film projesi gerçekleşmedi. İşte yeni ortaya çıkan bu metinden seçmeler…  

Devamını oku...
 
BRANFORD MARSALIS / Emekliliğimde klasik beste yapacağım

ImageCazın mucize ailesi Marsalis'lerin ilk çocuğu Branford Marsalis daha Berklee'de öğrenciyken Art Blakey'le turnelere çıkmış, Miles Davis, Dizzy Gillespie'yle konserler vermişti. Kardeşi Wynton Marsalis, caz geleneğine bağlı kalırken o 1980'lerin ortasında ailesinin ve caz fanatiklerinin uyarılarına aldırmadan bir dizi maceraya atıldı. İki yıl Sting'in, ardından Jay Leno'nun TV şovu Tonight'ın müzik yönetmenliğini üstlendi. Pop ve funk çaldı. Ardından elektronik müziğe yöneldi. Nihayet 1990'ların sonunda yuvasına döndü. Bu arada Wynton gibi klasik müzik konserlerine çıkmaya başladı. Borusan Filarmoni'yle üç çağdaş eser seslendirecek Branford Marsalis'i geçen hafta New York'tan aradık. Klasik müzik macerasını sorduk.

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 81 - 90 Toplam: 206
spacer.png, 0 kB