spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Klasik Müzik
ERTUĞRUL OĞUZ FIRAT / Önemli olan ödül değil, küğ dünyamızdaki maskaralıklara son verilmesidir

ImageBesteci, eğitimci, yazar, ressam Ertuğrul Oğuz Fırat , 2013’te çok boyutlu,  verimli kişiliği, eserleri nedeniyle Sevda - Cenap And Vakfı’nca “Onur Ödülü”ne layık bulundu. Eserleri kadar yetiştirdiği öğrencileriyle de çağdaş müziğe katkıda bulunan Fırat, 6 Aralık’ta, Ankara MEB Şura Salonu’ndaki ödül töreninde, tarihe geçecek sert bir konuşma yaptı. 10 ay sonra da aramızdan ayrıldı. İşte bu tarihi konuşmanın tam metni…

Devamını oku...
 
PATRICIA KOPATCHINSKAJA/ Müzikçi şaman gibi olmalı

ImageMoldav kemancı Patricia Kopatchinskaja ya da hayranlarının taktığı isimle PatKop, Türk müzikseverlerin yakından tanıdığı bir virtüöz. 2005’ten bu yana Fazıl Say’la pek çok ikili konser verdi, albüm kaydetti. Şef Benjamin Zander’in “Dünyanın en heyecan verici kemancısı” dediği sanatçı 37 yaşında ve sanatının zirvesinde. 2014 Nisanı'nda İş Sanat'taki konseri öncesinde İsviçre’den cep telefonuyla sorularımızı yanıtladı. Kopatchinskaja "Fazıl Say'la çalışmak volkana düşüp canlı çıkmak gibiydi" diyor...

Devamını oku...
 
İDİL BİRET/Berlioz da enstrüman çalmasını bilmezdi

ImageChopin, Beethoven, Rahmaninof gibi evrensel ses ustalanın piyano külliyatı üzerine çalışan İdil Biret, 1961’den bu yana ilk kez stüdyoya girip bir Türk bestecinin eserlerini kaydetti. 2014 başında yayımlanan “Çağdışı Bağıran”da Ertuğrul Oğuz Fırat’ın iki eserini seslendirdi. Biret, “Herhangi bir enstrüman çalmadığı halde bestecinin piyanoyu son derece yaratıcı, özgün kullanma becerisi dikkat çekici” diyor. 

Devamını oku...
 
GABOR BOLDOCZKI / Trompet sadece şenlik çalgısı değildir, çello, keman gibi de tınlamalı

ImageMacar trompetçi Gabor Boldoczki, klasik müzik dünyasının hızla parlayan yeni yıldızlarından. Sony Klasik plak firmasından üçüncü albümü 2013 Kasımı’nda tüm dünyada piyasaya sunuldu. Venedik gezisinin esiniyle kaydettiği Tromba Veneziana” Da trompeti geleneksel şölen çalgısı konumundan çıkarıp her duyguyu yansıtan, dramatik yönü üçlü bir çalgıya dönüştürmeyi deniyor. 37 yaşındaki müzikçiyle Piyano Festivali için geldiği Antalya’da konuştuk. 

Devamını oku...
 
ROBERTO ALAGNA/ Aida’yı teklif ederken Metropolitan şüphedeydi, şimdi tüm dünyadan teklif yağıyor

ImageSicilya asıllı, Paris doğumlu tenor Roberto Alagna, Pavorotti’nin veliahtlarından. 1990’larda diva Angela Gheorghiu’yla aşkı, 2000’lerde şefleri dize getiren talepleriyle konuşuldu. Hatta eşi Gheorghiu’yla opera dünyasının “Bonnie/Clyde”ı ilan edildiler. 50 yaşını kutlayan tenor 2013-2014 sezonunda New York, Londra ve Paris’te aynı anda büyük prodüksiyonlarda söylüyor. Londra ve Paris’te rol alacağı Carmen ve Werther operalarını Borusan Filarmoni eşliğinde seslendirmek üzere 2013 Kasımı'nda İstanbul’a geldi. Yeni aşkı Polonyalı soprano Aleksandra Kurzak’tan doğacak bebeği için gün sayan Alagna, konser öncesi New York’taki evinden sorularımızı yanıtladı.

Devamını oku...
 
SIR JOHN TAVENER/ Bugünlerde karşılaştığım herkes Müslüman mı oldun, diye soruyor
İngiltere'nin yaşayan en saygın, en zengin klasik müzik bestecisi. Prens Charles'ın yakın arkadaşı. 1960'larda Beatles üyelerinin yakın dostuydu. Ünlü eseri "Balina ve Kelt Requemi" onların plak firması Apple'dan yayımlandı. Reklam müzikleri, Björk için yaptığı bestesi, Diana'nın cenazesinde çalınan "Song For Athena"sıyla hep gündemde. 1970'lerde Ortodoksluğu seçti. Bizans makamlarıyla bestelemeye başladı. 11 Eylül'den sonra birbiri ardına İslam mistisizminin simgelerini içeren dev koral eserler yazıyor. 7 saatlik dev eseri Veil of the Temple'da Mevlana'nın şiirlerini kullandı, Hymn of Dawn'ı, Leyla İle Mecnun Operası'nı yazdı. Şan ve orkestra için Allah'ın isimlerinin Arapça'sından oluşturduğu Güzel İsimler’i tamamladığı 2005 başında, Dorset'teki evinden aradık. “Hayalim bu eserlerin dinler arasındaki hoşgörüyü artırması, bir gün İstanbul'da da seslendirilmesi" diyordu. Bu röportaj yayımlandıktan sonra davetle Türkiye’ye geldi, CRR’de ve İstanbul Festivali'nde eserleri seslendirildi. 2013 Kasımı'nda 69 yaşında aramızdan ayrıldı.
Devamını oku...
 
ANDREAS SCHOLL / Dinleyicilerimi cambazlık yerine iyi yorumla şaşırtmayı tercih ederim

ImageBir kadın sesi olan alto tonunda söyleyen dünyanın en ünlü kontrtenorlarından biri Andreas Scholl. Uzun yıllar sadece barok çağ eserleriyle yetinirken geçen yıl sürpriz yapıp Schubert, Brahms, Mozart yorumlarından oluşan bir CD yayımladı. 2 Mart’ta, İş Sanat’ta piyanist eşi Tamar Halperin’le bu eserleri seslendirmeye geliyor. Schubert'in "Ölüm ve Gençkız"ını alto ve bariton tonlarında seslendirecek. "Dinleyicinin bunu yorumda derinlik olarak algılamasını arzu ederim" diyor.

Devamını oku...
 
MARIELLE LABEQUE / 1991'deki Poulenc yorumumuzu dinlemeye dayanamıyorum, adeta bir işkence

ImageKlasik müziğin en popüler piyano ikililerinden Labeque Kardeşler 17 Ocak’ta BIFO'yla Poulenc'in konçertosunu seslendirmek için İstanbul’a geliyor. Bir de resital verecekler. Fırsatı değerlendirip Marielle Labeque’e Pekineller’le rekabetlerini, geçmişte yıldırım gibi çaldıkları icraları sorduk.

Devamını oku...
 
HAKAN ŞENSOY / Kreutzer Sonatı'nı çalma cesaretini 40 yaşında buldum

ImageKemancı Hakan Şensoy, Klasik Türk Müziği Konservatuvarı’ndan yetişti. Bazı klasikçiler bu durumu “Kemanla Dede Efendi mi çalacaksınız” diye istihza ile karşılarken o dünyanın önemli orkestralarıyla konser verdi, şimdi de şef sehpasında.

Devamını oku...
 
DANIEL STABRAWA / Rus dörtlüleri Beethoven yorumlarıyla övünmemeli

ImageDaniel Stabrawa, Berlin Filarmoni Orkestrası’nin üç başkemancısından biri. Orkestraya girdikten iki yıl sonra, 1985’te, Berlin Filarmoni Yaylıçalgılar Dörtlüsü’nün de liderliğini üstlendi. 2009’da çellisti ölene kadar üye değiştirmeyen topluluk, geleneğini bugün de sürdürüyor. Albümlerinin sayısı 17’ye ulaştı. Orkestranın yoğun programına karşın dörtlü yılda ortalama 60 konser veriyor. 2011 kışında yolları İstanbul’a düşmüştü. CRR’deki konser öncesinde Daniel Stabrawa’yla kuliste sohbet ettik. Strabrawa “Dörtlülerin kalitesi üyeleri, enstrümanları kadar çıktıkları kültürle, ülkeyle de bağlantılı. Bence Amerikan dörtlüleri Şostakoviç çalmamalı, Ruslar ise Beethoven yorumlarıyla övünmemeli” diyor.

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 81 - 90 Toplam: 209
spacer.png, 0 kB