spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Halk Müzikleri
MUHLİS AKARSU/Sevgisizliğin çoğaldığı günümüzde bitmek bilmez sevgilerin türküsünü söylüyorum

Image1980’lerin başında ozan Muhlis Akarsu “Dağlar Seni Delik Delik Delerim”i besteler. Radyoda söyler. Arkadaşı Arif Sağ , programdaki diğer deyişlere oranla “hafif” bulur. Sağ, birkaç hafta sonra evinde ziyaretine gelen Akarsu’ya “Ola ki öleceğin tutar, senin videonu çekeyim” der. Akarsu, “Dağlar”ı okur. Dinledikçe deyişi seven Sağ o günlerde yeni plak kaydeden Belkıs Akkale’nin okumasını sağlar. Ve deyiş unutulmazlar arasına girer. Ölümünden 8 yıl önce yayımlanan röportajda Akarsu müziğini anlatıyor.  

Devamını oku...
 
ERKAN OĞUR-İ.H.DEMİRCİOĞLU/ Dilimizin döndüğünü söyleriz, türküleri incitmeyiz

ImageSahnedeki birlikteliklerinin 20’nci yılını kutlayan Erkan Oğur - İsmail Hakkı Demircioğlu ikilisi 16 yıl aradan sonra üçüncü albümünü yayımladı. “Bilinmeyenle Karşılaşmak”ta Elazığ, Diyarbakır, Van, Rize, Maraş’tan deyişlerin yanı sıra Oğur’un da üç bestesi yer alıyor. Oğur ve Demircioğlu “Bu bizim son CD’miz olabilir” diyor.

Devamını oku...
 
Ü. YAŞAR OĞUZCAN/ 100 bin plak satan yapımcı telif öderken yakınınca Veysel parasını geri vermişti

ImageAşık Veysel’in sağlığında tüm şiirlerini ilk kez bir araya getirmiş, biyografisini yazmıştı şair Ümit Yaşar Oğuzcan. Ozanın ölümünün 10’uncu yılında TRT’de yayımlanan bir anma programında Veysel’le birbirlerine yazdıkları şiirleri de okumuştu. Bu vesileyle kapısını çalan gazeteciye anılarını anlatmıştı.

Devamını oku...
 
CEMİL CANKAT / İstanbul’a otomobil almaya gitmiştim, Urfa’ya şöhretli döndüm

ImageUrfa’nın Etrafı Dumanlı Dağlar, Diyarbakır Şat Akar gibi pek çok türkünün bestecisi Cemil Cankat şofördü. “Dağlarda kamyonla, otomobille gezerken zamanın şarkılarını söylerdim” diyordu müziği nasıl öğrendiğini anlatırken. İlk bestesi Pencereden Kar Geliyor’u, “notasız, kalemsiz” bestelemişti. İstanbul’da pek çok plak kaydetti, film çevirdi, türküleri Zehra Bilir, Müzeyyen Senar gibi şöhretlerin repertuvarına girdi. Fakat Cankat, şehri Urfa’dan ve mesleğinden vazgeçmedi. 1976’da, 63 yaşında hayata veda ettiğinde geriye onlarca popüler türkü bıraktı.


Devamını oku...
 
PACO PENA / Flamenko dansçıyla güç kazanır

Imageİspanyol gitarcı Paco Pena, 1982’de düzenlenen ilk İstanbul Gitar Festivali’nin konukları arasındaydı. AKM’deki resitalinin öncesinde, İTÜ Radyosu için yapılan söyleşide flamenkonun kökenlerini anlatmıştı.

Devamını oku...
 
NİDA TÜFEKÇİ / Maliye diplomasıyla karnımı, bağlamayla ruhumu doyuracağım

ImageSaz sanatçısı, eğitimci, derlemeci Nida Tüfekçi, 25 yaşında yapılan ilk röportajlardan birinde Yozgat’tan radyoya uzanan müzik serüvenini Muzaffer Sarısözen’le ilk radyo konserini anlatıyor.

Devamını oku...
 
ŞEMSİ YASTIMAN / Bağlama çalmanın zevki, deprem korkusunu bile bastırıyor

Image1994’te, 71’inci doğumgününde hayata veda eden Kırşehirli Şemsi Yastıman destanların, taşlamaların ozanıydı. 1950’lerde, 20’li yaşlarda radyoda yıldızı parladı, uzun yıllar derlemeci, eğitimci, enstrüman yapımcısı, yazar olarak da halk müziğine hizmet verdi. İlk röportajlarından birinde 1946’da Ankara’daki Telgezer Cambazhanesi’nde başlayan sahne öyküsünü anlatmıştı.  

Devamını oku...
 
AŞIK VEYSEL / Çünkü insanın nefsi var

Image70 yaşına gelen Aşık Veysel'e bir radyo röportajında “sizden geriye neyin yadigar kalmasını dilerdiniz” diye sorarlar. “Henüz yolun başındayız” cevabını verir. Toprak sevgisini anlatırken şunları söyler: “Cömerttir, aldatmaz, kimsenin hakkını yemez. Ceza versen de sana sevgi gösterir. Toprak tabiatlı adam azdır. Çünkü insanın nefsi var.”

Devamını oku...
 
BAYRAM ARACI/ Sazımın ismi Sarı Kız, telleri dokuz, tezenesi gül dalından

ImageBağlama üslubuyla Arif Sağ’dan Neşet Ertaş’a pek çok sanatçıyı etkileyen Bayram Aracı  1950’lerde radyoda kazandığı şöhreti gazinoda nakte dönüştürmeyi seçmişti. 31 yaşında yapılan röportajda rekabet ortamının da etkisiyle “Bunu söylemek doğru değil ama sazı memlekete ben tanıttım” diyordu. Konyalı Murat Tiftik ile İnebolulu Sarı Recep’in üstüne saz üstadı tanımadığını söylüyordu.

Devamını oku...
 
RUHİ SU / Türkü söylerken aldığım zevk, Schubert’in lied'ini söylerken aldığım zevkten aşağı değil

ImageÖlümünün ardından 30 yıl geçti. Basbariton Ruhi Su’nun bağlaması eşliğinde yiğit ve sevecen ses tonuyla söylediği türküler hâlâ kulaklarda. 1982’de, 12 Eylül’ün en karanlık günlerinde Onat Kutlar teybini açmış, Ruhi Su’yla müzik serüvenini konuşmuştu. Su, “Türk müziğini icra eden bir sanatçı, bir sonatı mükemmel biçimde icra edecek kadar çalgısına hakim değil­se müziğimizin gelişmesi çok zordur” diyor.

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 1 - 10 Toplam: 45
spacer.png, 0 kB