spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Halk Müzikleri
NİDA TÜFEKÇİ / Dünü bilmek lazım ki bugünü değerlendirelim

ImageBağlama sanatçısı, derlemeci, öğretim üyesi Nida Tüfekçi, uzun yıllar TRT’de kritik görevler üstlenmuş, Türk Halk Müziği’nin radyo kanalıyla yönlendirilmesinde önemli rol oynamıştı. 1993'te 64 yaşında aramızdan ayrıldı. 1985’te kendisiyle yapılan söyleşide “Bugün birçoğumuzun adını dahi bilmediği halk sazlarımız unutulmaya terk edilmiş vaziyettedir” diyor.

Devamını oku...
 
MEHMET ÖZBEK / Otantikliğin sonu olmaz

ImageMehmet Özbek, uzun yıllar Türk Halk Müziği’ne solist, yönetici, koro sefi, derlemeci, notist ve akademik yayınlar yoluyla hizmet verdi. Ayrıca İstanbul Belediye Konservatuvarı Folklor Tatbikat Topluluğu, TRT İstanbul Radyosu ve TRT Müzik Dairesi Başkanlığında Şube Müdürü ve Müzik Dairesi Başkanı olarak çalıştı. Kültür Bakanlığı Türk Halk Müziği Korosu’nu kurup şefliğini üstlendi. Pekçok ezgi derledi, notaya aldı. Tüm bu hizmetleri nedeniyle 2011’de Aydın Doğan Ödülü’ne layık bulundu. Özbek “Türkü barlarda, radyo ve TV’lerde toplumu yalnızca eğlendirmek amacıyla müzik yapan, bilgi ve zevk denetiminden yoksun müzikçilerin ellerine teslim olmuş dinleyici kitleleri var oldukça Türk Halk Müziği’ndeki bayağı tarz devam edecektir” diyor.


Devamını oku...
 
YAŞAR GÜÇ / Kavala sahip çıkılmazsa kırlardan silinecek, sadece sahnede dinleyebileceğiz

ImageTokatlı kaval yapımcısı, icracısı Yaşar Güç, 2010’da UNESCO’nun Türkiye’den Yaşayan Kültür Hazinesi ilan ettiği 16 kişi arasına girdi. Çırak bulamamaktan yakınan Güç, hortlatmalı ve dilsiz kaval yapımcılığının püf noktalarını anlattı.

Devamını oku...
 
AŞIK MAHZUNİ ŞERİF / Hurili cennet istemem
Anadolu’nun en üretken ozanlarından Aşık Mahzuni Şerif, 16 Mayıs 2002’de, 62 yaşında aramızdan ayrıldı. Aynı günlerde Roll Dergisi’nde yayımlanan yazısında müzikolog Ulaş Özdemir, Mahzuni’nin yaşam öyküsünü incelemişti. Ayrıca Fikret Otyam, Almanya'da yaşayan yoldaşı Osman Dağlı (Aşık Maksudi), ozan arkadaşı Aşık İhsani, türkülerini en çok yorumlayan sanatçılardan Edip Akbayram ve genç kuşaktan Cemali’ye teybini uzatıp, anılarını, değerlendirmelerini derlemişti. Dağlı’nın anıları Mahzuni’nin gelişimini, Otyam’ın anıları insani özelliklerini, Aşık İhsani ve Edip Akbayram’ın söyledikleri politik çizgisini, Cemali’nin değerlendirmesi ise etkilerini anlamak açısından çok önemli.
Devamını oku...
 
NEŞET ERTAŞ / Müzik bir tapınaktır

ImageZülüf dökülmüş yüze, Karadır bu bahtım kara, Gönül dağı yağmur yağmur boran olunca, Mühür gözlüm, Kar mı yağmış yüce dağlar başına, İki büyük nimetim var, Zahidem, Kar yağar kar üstüne, Dane dane benleri var, Kara gözlüm efkarlanma, Ne güzel yaratmış seni yaradan, Acem kızı, Neredesin sen, Kaşların karasına, Bir ayrılık bir yoksulluk, Kar yağdırdın başa Leylâ.. Her biri dilimizde yer etmiş, gönüllerimizde taht kurmuş bu eserler, "Bozkırın tezenesi" Neşet Ertaş'ın yüreğinden kopup gelen, birbirinden güzel türküler. Önceleri radyoda dinledik, sonra plağını çaldık, kasetini ve derken cd olarak takip edip ettik. Nerede çalıp söylüyorsa oraya yetişmeye çalıştık, konserlerine gittik. Sazı ve sözüne hayran olduğumuz ustanın sohbetiyle gönlümüz genişledi. Eli öpülecek dağ gönüllü bir adam bulduk, o da elini öptürmedi. "Kaynak kişiler, köz gibidir; deşildikçe nârı çıkar meydana" demişti babası Muharrem Ertaş rahmetliden bahsederken. Kendisi ise, "kara suratlı bir garip". Oysa onun kadar eser veren yok, onun kadar mütevazı olan yok. Kültürümüzün temel taşlarından biri. Cırtlak sesli baldırı çıplaklar sanatçı geçinirken, Neşet Ertaş kendisine "usta" denmesinden bile rahatsızlık duyuyor; yüzde doksan babasının duygularıyla çalıp söylediğini ısrarla vurguluyor. Biz de hayatı tam bir nehir roman olan bu büyük sanatkarımızı sorularımızla deşmek istedik, dilimiz döndüğünce. Buyurun, Fasl-ı Neşet başlıyor.

Devamını oku...
 
İBERYA ÖZKAN / Gürcü sanatı, müziği Türkiye’de yeterince tanınmıyor

ImageÇoksesli müziği, dansları, resmi ve yemekleriyle yüzlerce yıllık zengin etkileşimlerin ürünü Gürcü sanatı... İberya Özkan “Dünyada çok ünlü, fakat Türkiye’de yeterince tanınmıyor” diyor. İstanbul Kadıköy'de 2011’de açtığı Gürcü Sanat Evi’nde müziğinden el sanatlarına komşumuzun kültürel zenginliklerini sergiliyor.
 

Devamını oku...
 
AŞIK İRFAN YILMAZ / Nota bilgisini askerde öğrendim

ImageHayatı boyunca Karabük Demir İşletmeleri’nde memurluk yapan İrfan Yılmaz, bir yandan saz çaldı, türküler besteledi. Deyişleri folklor araştırmacısı Prof. Dr. İlhan Başgöz’ün dikkatini çekti. Indiana Üniversitesi’nden öğrencileriyle Karabük’e gidip ozanla görüşmeler yaptı. Yılmaz bugün 75 yaşında ve bağlaması hâlâ yanı başında. 

Devamını oku...
 
KAYHAN KALHOR / Erdal'la uzun bir yolculuğun başındayız

ImageÇellist Yo-Yo Ma'yla İpekyolu projesini yürüten, Coppola'nın son filmi Youth Without Youth'un müziklerinde yer alan İranlı kemançacı Kayhan Kalhor , yaklaşık yedi yıldır Erdal Erzincan'la çalışmalar yapıyor. Erzincan, Arif Sağ'ın öğrencisi ve  bağlamada şelpe tekniğinin önde gelen isimlerinden. İkilinin ilk ortak albümü 2006'da ECM'den yayımlanmıştı. Bugünlerde yeni albüme hazırlanıyorlar. 15 Nisan'da İstanbul'da Sıradışı Müzik Günleri'nde sahneye çıkacaklar. Kalhor "Emprovizasyona dayalı bu ikili benim için çok önemli, henüz yolun başındayız, 20 yıl sonra ulaşacağımız noktayı merak ediyorum" diyor.

Devamını oku...
 
ŞAHAN ARZRUNİ/ Debussy, Gomidas'ın tek eserini dinlemiş bununla bile tarihe geçeceğini söylemişti

ImageŞahan Arzruni, İstanbul'da doğmuş, liseden sonra müzik eğitimi için Amerika'ya gitmişti. Askerlik görevini yerine getirmediği için vatandaşlıktan çıkarılan piyanist, doğduğu şehre 11 yıl gelememişti. 1990'lardan sonra Türk orkestralarıyla konserler vermeye başlayan müzikçi günümüzün önemli Gomidas yorumcuları arasında. 1969'da yayımladığı albüm bugün hâlâ plakçıların raflarında. 16 Aralık'ta Türkiye'de Gomidas'ı anmak üzere ilk kez düzenlenecek konserin hazırlığında Arzruni de önemli bir rol oynadı. 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın katkısıyla düzenlenen "Bu Toprağın Şarkıları" başlıklı konserde piyanosuyla Gomidas'ın derlediği eserleri seslendirecek, üç şancıya eşlik edecek. Arzruni "Bu konser iki toplumun yakınlaşmasına, İstanbulluların unuttukları bir aydınlarını hatırlamalarına vesile olacak" diyor.      

Devamını oku...
 
ULAŞ ÖZDEMİR / İcram kimilerine monoton gelebilir, bu da benim tercihim

ImageGeleneksel ezgilerin iddialı düzenlemelerle cilalandığı, görkem efekti oluşturmak için 40-50 bağlamayla seslendirildiği Unkapanı piyasında kimin aklına gelirdi iki telli, 100 yıllık bir sazla, tek başına albüm kaydetmek? Piyasa koşullarını bilmeyen bir akademisyenin mi, yoksa bir prodüktörün mü? İnanılması zor ama bunu önde gelen bir firmanın 10 yıllık prodüktörü gerçekleştirdi. YTÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi mezunu etnomüzikolog Ulaş Özdemir (32), çocukluğundan bu yana Maraş bölgesinin Alevi-Bektaşi ezgilerini derliyor, dedelerle muhabbetlere katılıp bilgisini genişletiyor. "Bu Dem"de 80 yıllık bir dede sazı ve 100 yıllık curayla geleneksel deyişlerin yanı sıra derlediği ezgileri seslendiriyor.

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 11 - 20 Toplam: 45
spacer.png, 0 kB