spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Halk Müzikleri
KNAR/ Gomidas'ın vefakar torunları
Kütahyalı Gomidas Soghomonyan, dünyanın ilk etnomüzikologlardan biriydi. 1880'lerde Anadolu'yu karış karış dolaşıp Ermeni ezgilerini derledi. Anadolu ses dağarını renklendiren yüzlerce ezgi, o ve öğrencisi Mihran Tumacan'ın çabasıyla yok olmaktan kurtuldu, yayımlanıp arşivlere girdi. Knar (Lir), iki araştırmacının mirasına sahip çıkan altı amatör Ermeni müzikçi tarafından 1996'da İstanbul'da kuruldu. Okul arkadaşı dört kuyumcu ustası, bir ilkokul öğretmeni ve bir tekstilciden oluşan grup haftada bir kez, bir üyenin evinde toplanıp çalıyor, söyleşiyor. Knar, ilk CD'sinde aşk türküleri, düğün ezgileri, çocuk tekerlemeleri, ninni, ilahi ve aşık atışmalarından oluşan 18 otantik Ermenice ezgiyi, Anadolu ses geleneğinin ışığında seslendiriyor. Grup üyeleriyle müziklerini konuştuk.
Devamını oku...
 
CESARIA EVORA / Bir kez daha aşık olacak zamanım yok
47'sinde Cape Verde'de keşfedilen, 53'ünde uluslararası şöhreti yakalayan Cesaria Evora'nın sekiz albümü bugüne kadar toplam 4 milyon sattı. Beş kez Grammy'ye aday gösterildi. Crioulo dışında dil bilmeyen, sahneye çıplak ayakla çıkan Evora, dünyayı dolaşıp morna ve colodera'lar söylüyor. Yılın sekiz ayını turnede geçirip, Madonna'nın konser teklifini bile reddedecek kadar kendi dünyasında yaşıyor. Eski yaşam biçimini ısrarla koruyor. Röportajlarda mümkün olduğunca az konuşup gazetecilere saç, baş yolduruyor. Tıpkı 2001 Nisanı'nda İstanbul konseri öncesi bizim başımıza gelen gibi!.. 
Devamını oku...
 
CRISTINA BRANCO / Hüzün dalgalarla gelir
ImageYedi yıl önce, 22 yaşında bir üniversite öğrencisiyken fado söylemeye başlayan Cristina Branco bugün Portekiz'de, Amalia Rodriguez'in tahtına aday gösterilen en önemli isim. Avrupa'da konserden konsere koşuyor, adına 'fanclub'lar kuruluyor. Şarkıcıyı 2001'de İstanbul'da vereceği konserin öncesinde, Fransa'daki otelinin telefonundan yakaladık. Fado konserinde dinleyicinin ve solistin başına gelebilecekleri sorduk. Branco "Bazen sahnede öyle bir ruh hali yakalıyorsunuz ki aklınıza ne sesinizi korumak ne de diğer endişeler gelir. Fado söylemek tehlikeli belki, ama bu dalganın ardından huzuru bulursunuz" diyor. 
Devamını oku...
 
ADALET VEZİROV / Konservatuvarda kemança ile Bach, Mozart çalardık
Kemançadaki ustalığıyla bestecilere ilham veren Adalet Vezirov, bu halk müziği enstrümanı için birçok konçerto yazılmasını sağlamıştı. Türkiye’ye sık sık gelen, Tekfen Filarmoni Orkestrası’nda keman çalan, hatta bir süre İstanbul’da yaşayan Azeri müzikçi, 2001 Haziranı’nda İstanbul Festivali’nde Hacı Hanmehmedov’un ona ithaf ettiği kemança konçertosunu seslendirdi. Tekfen Filarmoni Orkestrası’yla verdiği konser öncesinde buluşmuş, enstrümanı üzerine konuşmuşuk. Vezirov, bu konserden iki yıl sonra, genç yaşta hayatını kaybetti.
Devamını oku...
 
HÜSEYİN-ALİ ALBAYRAK / Ruha ayna tutan türküler

Okullardaki tarih kitaplarında 16.yy'da Osmanlı'nın başına açtığı dertlerle anılan, Çaldıran yenilgisi coşkuyla anlatılan Şah İsmail, edebi kişiliğiyle yeniden keşfediliyor. Hatayi mahlasıyla yazdığı deyişler ve eserleri üzerine incelemeler son 10 yılda birbiri ardına yayımlanmaya başladı. Şah Hatayi deyişlerini çocukluklarından beri dinleyen, çalıp söyleyen iki kuzen  Hüseyin Albayrak ile Ali Rıza Albayrak bunlardan on birini bir seçkide topladı. Albüme sazıyla, sesiyle Erkan Oğur, İsmail Hakkı Demircioğlu, Aynur konuk olarak katıldı. İkili, seçki için "Bu deyişler Şah İsmail kadar dinleyicisinin de ruhuna ayna tutuyor" diyor.

 

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 41 - 45 Toplam: 45
spacer.png, 0 kB