spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Klasik Türk Müziği
NECATİ TOKYAY / Selahaddin Pınar’la eski icra tarzını değiştirmeye,saygınlık kazandırmaya çalıştık

ImageKemancı, besteci Necati Tokyay, genç yaşlarda şöhrete kavuşmuş, piyasada ve radyoda çalışmıştı. Batı müziğine ağırlık verilmesini protesto edip radyodan istifa etmişti. 1951’de tekrar geleneksel müziğe ağırlık verildiği günlerde radyo müdürlüğüne hitaben 24 maddelik manifesto yayımlamıştı. Klasik Batı Müziği konserlerinin kaldırılmasını, ikiden fazla halk müziği korosu olmamasını, tüm sanat müziği sanatçılarının tekrar sınava sokulmasını istiyordu.

Devamını oku...
 
NECDET TOKATLIOĞLU / Tüm şarkılarımı eşim için besteledim

ImageBir eski dostu Necdet Tokatlıoğlu’na:“Sen 4/4’lük sanatçısın: Şarkılarının sözünü yazarsın, bestelersin, udi olarak çalarsın, şarkıcı olarak söylersin!” Ve sormuş: “Kimdir senin ilham perin?” Tokatlıoğlu şöyle cevap vermiş: “Tüm şarkıları hep eşim Birgin için besteledim...” 2008'de hayata veda eden müzikçi, 50 yaşında müziğini, esin kaynaklarını anlatıyor... 

Devamını oku...
 
LAİKA KARABEY / Türk musikisini armonize etmek hata, türküleri armonize etmek düpedüz cinayettir

ImageTanburi Cemil’in öğrencilerinden biri de Laika Karabey’di. 1948’de Sadettin Arel’le konservatuvardan istifa edip Halkevleri bünyesinde İleri Türk Müziği Konservatuvarı’nı kurmuştu. 1989’da 80 yaşında hayata veda ettiğinde geriye pek çok öğrencinin yanı sıra saz eserleri ve şarkılar bıraktı. Karabey 1951’de konuştuğu gazeteciye “Türk musikisini ve İstanbul Radyosu’nu piyasacıların elinden kurtarmak gerekir” diyor. 

Devamını oku...
 
HÜSEYİN MAYADAĞ/ Hayatta sükûn yoktur, kişinin icat etmesi gerekir

Image1965 Kasımı’nda İstanbul'un Vatan Caddesi'nde geçirdiği trafik kazası sonucunda hayatını kaybettiğinde 50 yaşındaydı. Son Saat gazetesinde yazar, matbaa sorumlusu ve karikatüristliğin yanı sıra bestekârdı. “Hayat Budur Sevgilim”, “Söyle Derdini Kaç Yıl Çekecek Bu Dertli Başım” gibi pek çok popüler şarkı besteledi. Buna rağmen kendisini besteci kabul etmiyordu. Piyasadaki bestecileri, hatta isim vermeden Münir Nurettin'i, güftelerinin zayıflığı nedeniyle eleştiriyordu.

Devamını oku...
 
EMİN ONGAN / Cemiyetimizde sıkı disipline bilhassa dikkat ederiz

ImageKemani Emin Ongan, 1938’de yönetimini devraldığı Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde pek çok öğrenci yetiştirdi. 1985’te, 78 yaşında hayata veda ettiğinde geriye “Sevemez Seni Hiç Kimse Benim Kadar”, “Titrer Yüreğim” gibi şarkılar ve saz eserlerinden oluşan 78 eserlik bir repertuvarın yanı sıra Hüsnü Anıl, Arif Sami Toker, Niyazi Sayın gibi pek çok öğrenci bıraktı. Ongan, 1952’de cemiyetin çalışmalarını şöyle anlatmıştı...   

Devamını oku...
 
H. SADEDDİN AREL / Mûsikîmize alaturka denilmesi beni hasta ediyor

ImageFahreddin Dede’den geleneksel Türk müziği, Edgar Manas’tan Batı müziği dersleri alan, beş dil bilen Hüseyin Sadeddin Arel ilk önemli müzikologlarımızdandı. Öncü kabul edilen İleri Türk Müziği Konservatuvarı’nı kurdu, 3 dergi yayımladı, beste yaptı. Ölümünden 5 yıl önce yayımlanan röportajda “Türk musikisinin ilerlemesi için Batı musikisine vakıf olmalı” diyor. 

Devamını oku...
 
ARİF SAMİ TOKER / Eserlerimin ilgi görmesi besteciliğimi destekliyor, inşallah şımarmam

Image1997’de, 71 yaşında, geriye 500 civarında beste bırakarak hayata veda eden Arif Sami Toker önceleri ses sanatçısı olarak tanınmıştı. Radyoyla yetinmiş, kısa bir tecrübeden sonra gazinolardan uzak durmuş, halkevlerinde ilk Türk müziği kurslarını düzenlemişti. 24 yaşında, 200 civarında eser bestelemiş genç bir sanatçı olarak hayatını anlatırken “Bestekârlıktaki hevesimi, armonize edilecek Türk müziği ile yapılacak eserlere saklıyorum” diyordu.

Devamını oku...
 
FULYA AKAYDIN / Genç münevver nesil bu musikinin sihrini, güzelliğini, enginliğini anlamıştır

ImageErcüment Berker, Muzaffer İlkar gibi bestecilerin piyano ve solfej hocası Fulya Akaydın, geleneksel Türk Müziği’nin isimsiz kahramanlarından. İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda Cemal Reşit Rey’in öğrencisi oldu. İstanbul Radyosu ve Kadıköy Şark Musikisi Cemiyeti’ndeki çalışmalarında piyanoyu geleneksel müziğe kazandırmakla kalmadı, pek çok öğrenci yetiştirdi. 42 yaşında yapılan bu nadir röportajda Akaydın’ın Batı Müziği geçmişini geçiştirme çabası dikkat çekici.  

Devamını oku...
 
MUZAFFER İLKAR / Musikiden uzak kalmak endişesiyle İstanbul’dan Ankara’ya taşındım

ImageSes sanatçısı, besteci Muzaffer İlkar 77 yıllık ömrüne 7 saz semaisi, 198 şarkı sığdırmıştı. 1987’de hayata veda ettiğinde geriye “Şarkılar Seni Söyler”, “Gözlerimden Yüzün, Kulaklarımdan Sesin Silinmedi”, “Gönül Penceresinden Ansızın Bakıp Geçtin”, “Tadı Yok Sensiz Geçen Baharın, Yazın” gibi ölümsüz şarkılar kaldı. İlkar, 41 yaşındayken konuştuğu gazeteciye “Çocuklarımın müzisyen olmasını istemem” diyor.  

Devamını oku...
 
ZİYA SANTUR / Herkes beste yapıyor, çoğu eski güzel eserlerin cüz’inden ibaret

ImageTürk Müziği’ne yıllarca enstrümanıyla hizmet veren, soyadını çalgısından alan Ziya Santur, 80 yaşından sonra yazdığı ney ve santur metodlarıyla geriye önemli bir miras bırakmıştı. 1948’de, ölümünden dört yıl önce yapılan röportajda “Bu sazı çalan olmadığı için arkadaşlarımın ısrarıyla başladım, 75 yıldır devam ediyorum” diyordu.

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 1 - 10 Toplam: 62
spacer.png, 0 kB