spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Klasik Türk Müziği
SAFİYE AYLA/ Atatürk ziyaretime gelmeden iki kamyon eşya gönderdi

ImageHalıcıoğlu İlkokulu’nun genç ve yoksul öğretmeni Safiye Ayla arkadaşının yönlendirmesiyle Darüttalim’e başvurmuş, sesi beğenilince kısa sürede şöhrete kavuşmuştu. 27 yıl sonra müzik serüvenini, Atatürk’ten Şerif Muhiddin’e uzanan hayatını anlatırken “Geçmişin yoksul günlerini özlüyorum” diyordu.

Devamını oku...
 
FAHİRE FERSAN / İstanbul şiirlerini dinlerken kendimi tutamam, gözlerim ıslanır

ImageTanburi Cemil’in öğrencisi Fahire Fersan, Yahya Kemal’den “kemençesinde bütün İstanbul dile geliyor” övgüsünü alacak kadar önemli bir virtüözdü. Çoğunlukla besteci eşi Refik Fersan’ın gölgesinde kalmıştı. 1997’de, 97 yaşında aramızdan ayrılırken geriye pek çok kayıt bıraktı. Baki Süha Ediboğlu, Fersan çiftini anlatırken, Fahire Fersan’ın da hakkını teslim ediyor.

Devamını oku...
 
MELAHAT PARS / Çocukluğumda plakları Ruhat müstear ismiyle kaydetmiştim

ImageKlasik Türk Müziği’nin Cumhuriyet döneminde az sayıdaki kadın bestekarından Melahat Pars, “Gamlı Hazan” gibi unutulmaz şarkılar yazmış, 2005’te 87 yaşında aramızdan ayrılmıştı. 1950’de ilk bestelerini yaptığı günlerde Ankara’daki evini ziyaret eden gazeteciye mahcup bir ifadeyle “aman efendim onlardan bahsetmeseniz” demişti.

Devamını oku...
 
MÜNİR NURETTİN/ İyi bestekârlar fertleri sıradan hislerden kurtarıp ruhaniyete yükseltir

Image1951 yılında gazeteci Baha Kayserilioğlu, üstad Münir Nurettin Selçuk’a bestecinin sosyal sorumluluğunu sordu, bakın ne cevap aldı: “İyi bestekârlar fertlerin iyi ve nezih zevklerine hitap eder. Sıradan hislerden kurtararak ruhaniyete doğru yükseltir. Nitekim, yüksek bir ruhun akislerini taşıyan musiki eserleri insan ruhunu ne kadar yükseltirse, basit ve fena eserler de insanları o derece küçültür ve asil hislerden uzaklaştırır. (…) Baştanbaşa ıstırap, keder, üzüntü ve buna benzer kelimelerle dolu olan güfteler insanları bedbinleştirir, hayatın neşesinden uzaklaştırır.”

Devamını oku...
 
MERAL UĞURLU: Dejenere musiki ortamında kendimi yapayalnız ve çırılçıplak hissediyorum
Meral Uğurlu, Türk Müziği'nde klasik üslubun kadın seslerindeki en önemli temsilcisi. Hatta kimilerine göre tek temsilcisi. Zor bulunan albümleri, elden ele dolaşan eski radyo kayıtları icrada, üslupta referans kabul ediliyor. Son yıllarda konserlerini iyice azaltan sanatçı, 2006’nın ocak ayında Klasik Türk Sazları Beşlisi eşliğinde İstanbul’da bir konser verdi. Bu vesileyle dünü bugünü konuştuk. Klasik Türk Müziği adıyla bugün piyasada pazarlanan müzik Uğurlu’yu hem öfkelendiriyor hem de utandırıyor. “Musiki öyle dejenere oldu ki, bu ortamda kendimi yapayalnız ve çırılçıplak hissediyorum” diyor.
Devamını oku...
 
HİLMİ RİT / Şükrü Tunar klarnetini fasılda başka, oyun havasında başka üflerdi

 ImageKanuncu Hilmi Rit, klarnetçi Şükrü Tunar’ın uzun yıllar saz arkadaşıydı. Tunar’ın ölümünden bir yıl sonra Ses dergisine anılarını yazmış, Zeki Müren’in anılarını da bu yazıya eklemişti.

Devamını oku...
 
ZEKİ DUYGULU / 30 yıldır kapımı ilk çalan gazeteci siz oldunuz

ImageZeki Duygulu asker kökenli bestecilerdendi. “Hani Ayrılmam Derdin”, “Yıllarca Peşinden Ağlatan Kadın” gibi şarkıları Safiye Ayla, Müzeyyen Senar başta olmak üzere dönemin önde gelen solistlerinin sesiyle şöhrete kavuşmuştu. Lisede Kurtuluş Savaşı’na katılmış, 30 yaşında ordudan ayrılıp besteciliğe yönelmişti. 46 yaşındayken kapısını çalan gazeteciye 500’e yakın bestesi olduğunu bir de makam geliştirdiğini söylemişti.  

Devamını oku...
 
KADRİ ŞENÇALAR / Artık içkili yerlerde sahneye çıkmayacağım

Image“Neyleyim Köşkü”, “Gezdiğim Dikenli Aşk Yollarında”, “Ah Güzel İstanbul” gibi 100 civarında şarkının bestecisi, udi Kadri Şençalar 1950 yılında, 38 yaşında ününün doruğundaydı. Taksim’de apartman inşa ettiriyor, burada müzik dershanesi açmaya hazırlanıyordu. Hayali içkili ortamlarda daha fazla müzik yapmak zorunda kalmamaktı.

Devamını oku...
 
SELAHATTİN PINAR / Nağmeleri hafızamda tekrarlayıp eskitir, sonra beste yaparım

Image1960 Şubatı’nda Kalamış’taki Todori’nin lokantasında sofraya oturduğu sırada geçirdiği kalp krizinden öldüğünde 58 yaşına gireli 2 hafta olmuştu. Geriye kuşaklar boyunca söylenecek 100’e yakın şarkı kaldı. Selahattin Pınar, 43 yaşında, Radyo dergisine yeni eserlerini anlatırken “Kendimi beste için hiç zorlamam, acele etmem” diyor. 

Devamını oku...
 
DERYA TÜRKAN / Tanburi Cemil'i yoldan çıkaran çalgının genç efendisi
Klasik Türk Müziği'nin gelmiş geçmiş en büyük ustalarından Tanburi Cemil Bey, 30'lu yaşlarda klasik kemençeyi keşfedince tanburu bir kenara bırakmıştı. Şimdi bu çalgı genç bir müzikçinin elinde yeniden parlıyor. Konservatuvarda 10 yılını kemençeye vakfeden Derya Türkan, 1980'lerde Necdet Yaşar - Niyazi Sayın ikilisinden esinlenerek okul arkadaşı tanburcu Murat Aydemir'le Ahenk ikilisini oluşturmuştu. İlk albümleri Ahenk, 1997'de önce ABD'de yayımlandı. Ahenk II, 2006 Kasımı’nda yine ABD'de piyasaya çıktı. Türkan'ın ünlü Fransız kontrbasçı Renaud Garcia Fons'la kaydettiği, ders niteliğindeki "Minstrel's Era" ise Türkiye’de yayımlandı. Ahenk ikilisinin o günlerde İstanbul’da vereceği "Nadide Makamlar" başlıklı konseri vesile bilip, Derya Türkan'la enstrümanını ve müzik serüvenini konuştuk.
Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 31 - 40 Toplam: 62
spacer.png, 0 kB