spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Çeviri ve Derlemeler
LEMİ ATLI / Nazır Mahmut Paşa cariyesine aşık olmuştu, yazdığı güfteyi 2 saatte besteledim

Image1945’in son günlerinde 76 yaşında vefat eden Lemi Atlı, Hacı Arif Bey’in öğrencisi, geleneksel Türk Müziği’nde klasik ekolün son temsilcilerindendi. Sık sık aşık olur, eserlerini platonik sevdalarına ithaf ederdi. 500’e yakın eser bestelemişti. Nota bilmediği için günümüze 168’i ulaşabildi.

Devamını oku...
 
SADETTİN KAYNAK / 63 yaşındayım, Allah’tan diliyorum ki bu sene öleyim

Image57 yaşında felç geçiren besteci Sadettin Kaynak hayatının son 9 yılında hep ölümü bekledi. O gün geldiğinde mezarının başında iki kadın gözyaşı dökmüştü: “Hatıralarımın en renkli sayfası” dediği Safiye Ayla ve bakıcısı Gülfiye…

Devamını oku...
 
DAVID OISTRAKH / Şostakoviç ve Prokofiyef’e özel sempatim var

Image20’nci yüzyılın önde gelen kemancılarından David Oistrakh (Oyştrah), ölümünden iki yıl önce Amerika’ya kayıt için gitmiş, nadir röportajlarından birini vermişti.

Devamını oku...
 
JOHN BARBIROLLI / İyi müzik dünyadaki en iyi tonik

Image1936’da, New Filarmoni Orkestrası’na konuk şef atanan Sir John Barbirolli, İngiliz müzik dergisi Gramophone’a mesleğe başladığı yıllarla ilgili anılarını yazmıştı. “Şeflikte her zaman doğallıktan yana oldum” diyen Barbirolli’nin anıları o günün müzik dünyasına da ışık tutuyor.

Devamını oku...
 
MUHAL RICHARD ABRAMS / Caz kılıktan kılığa girer, durmadan gelişir, bizi yaşama yaklaştırır

ImageKlarnetçi, çellist, besteci Abrams’ın 1960’ların başında Şikago’da kurduğu AACM akımı cazı kulüplerden konser salonlarına taşımış, sonsuz doğaçlama özgürlüğünü getirmişti. 90 yaşına yaklaşan Adams, 1980’lerde yayımlanan röportajda yaptıkları işin dünyada benzeri olmadığını söylüyor.

Devamını oku...
 
KÜÇÜK VERJİN/ Hayatta en çok kanto söylemeyi ve muhallebiyi sevdi

Image20’nci yüzyılın başında, İstanbul’un eğlence hayatındaki en ünlü üç kanto şarkıcısından biriydi. Verjin Ozan, şarkıcılığının yanı sıra “Çeri Başı”, “Menekşeyi Pek Severim”, “Zibo Ayna Zurna Çalar” gibi 10 civarında popüler kanto besteledi. 1964 sonbaharında, 94 yaşında öldüğünde bir devrin son tanığı da aramızdan ayrılmıştı.

Devamını oku...
 
LUDOVIKOS TON ANOGEION / Üzüntüyü hissedemiyorsan ne hayatı ne de insanı sevebilirsin

ImageKendisini “güzel anların derleyicisi” kabul eden Giritli şair, müzikçi Ludovikos Ton Anogeion “Öğretmenim köyümün çobanlarıdır” diyor. 65 yaşındaki ozanın 30 yılda 14 albümü, üç şiir kitabı yayımlandı. 2010’da Yunanistan’da piyasaya çıkan “Noktanın İtirafları” başlıklı kitabı vesilesiyle Endoxora haber sitesine hayata bakışını, sanatını anlatmıştı. Bu uzun röportajı Tanju İzbek’in Türkçesiyle yayımlıyoruz.  

Devamını oku...
 
MICHAEL TIPPETT / 1930 öncesindeki eserlerimi çektim, çünkü beni doğru yansıtmıyorlardı

ImageHandel sonrası, 200 yıl boyunca uluslararası düzeyde takdir gören besteci çıkaramayan İngiliz müziği, 20’nci yüzyılın eşiğinde Elgar’la birlikte yeniden canlanmıştı. Michael Tippett bu gelişmenin itici güçlerinden biri oldu. Benjamin Britten’a göre, 20’nci yüzyılın öncü İngiliz bestecilerinden biriydi. 1971’de 66 yaşında eserlerini ve hayatını anlatırken “Goethe 74’ünde, 19 yaşında bir kıza aşık olmuştu, kendime hep bunu hatırlatıyorum” diyordu.

Devamını oku...
 
LEONARD BERNSTEIN / Batı Yakası’nın Hikayesi, Broadway şovlarının doğasını değiştirdi

Image20. Yüzyıl’ın Shakespeare’i aratmayan en başarılı “Romeo&Jülyet” uyarlaması “Batı Yakası’nın Hikayesi” ilk kez 1957’de sahnelenmiş, o günden sonra hiç gündemden hiç düşmemişti. 25 yıl sonra The New York Times gazetesi tiyatro ve film eleştirmeni Mel Gussow müzikal üzerine kitap yazmaya karar verince, bestecisi Leonard Bernstein’la mülakat yapmıştı. Bernstein’ın ünlü Broadway müzikalinin perde arkasını anlattığı konuşma, öldüğü hafta gazetede yayımlanmıştı.

Devamını oku...
 
IGOR MARKEVITCH / Müzeci değiliz, görevimiz dinleyiciyi yeni ve az bilinen müziklerle de tanıştırmak

ImageRus asıllı, İtalya ve Fransa vatandaşı orkestra şefi İgor Markevitch’e göre, İtalyan orkestraları canlı fakat disiplinsiz, Fransızlar besteciye inandıklarında çok gayretli. Yeni müziğe programlarında yer veren ABD orkestraları ise benzersiz.

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 11 - 20 Toplam: 49
spacer.png, 0 kB