spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Çeviri ve Derlemeler
NIKOLAUS HARNONCOURT / Bach'ın arkadaşı ya da orkestrasında kemancı olmak isterdim

ImageAvusturyalı çellist, orkestra şefi, besteci, erken çağ müziği uzmanı Nikolaus Harnoncourt 2016 Martı'nda 87 yaşında hayata veda etti. 22 soruda dünyaya bakışını anlattığı bu röportajda "Tüm büyük bestecileri değerlendirdiğinizde aralarından yalnızca ikisinin bir baş yukarda olduğunu görürsünüz: Bach ve Mozart" diyor.

Devamını oku...
 
WALTER GlESEKING / Teknik egzersiz yapmam, bunu lüzumsuz kabul ederim

Image20’nci yüzyılın ilk yarısının efsanevi piyanisti Gieseking (1895-1956), zihinsel hazırlığın önemini anlatıyor. Eseri iyi öğrenen, konsantrasyonu yüksek bir yorumcunun icra sırasında sorun yaşamayacağını söylüyor.

Devamını oku...
 
DİMİTRİ MASLEEV/ Amacım günlük hayatın gürültülerine perde çekip, müziğin güzelliğini sergilemek

ImageGeçen yıl Çaykovski Yarışması sırasında annesini kaybeden 27 yaşındaki piyanist Dimitri Masleev, bu koşullarda birinciliği kazanıp müzik dünyasını şaşırtmıştı. Sonraki ilk konserine yas nedeniyle çıkmasa da konser teklifleri birbirini izledi. Masleev, İstanbul’a festivalin açılış konserinde Çaykovski’nin birinci piyano konçertosunu seslendirmek için geliyor.

Devamını oku...
 
PABLO CASALS / Müzikte beterin beteri tekdüzeliktir

Imageİspanyol çellist Pablo Casals, 1950’de, Bach’ın 200’üncü ölüm yıldönümü vesilesiyle Prade Festivali’ni başlatmıştı. Fransız Pireneleri’ndeki festivale her yıl dünyanın önde gelen virtüözlerini davet ederdi. Konuklarından kemancı Igor Oyştrah, çellistle şöyleşi yapmış, izlenimlerini yazmıştı. Casals “Bach’a uygulanmak istenen barok üslûbu da neymiş? O tüm çağların, insanların, üslûpların bestecisidir” diyor.

Devamını oku...
 
MARIA JOAO PIRES / Konser vermeyi, sahneye çıkmayı hiç sevmiyorum

ImageKuş kadar küçük ve zarif piyanist Pires, okyanus kadar derin Chopin, Mozart, Beethoven, Schubert yorumlarıyla tanınıyor. Kişiliği gibi icraları da yalın ve samimi. Röportajlarda öyle laflar ediyor ki, kendini rekabet koşullarına kaptırıp müziği unutan meslektaşları kadar müzik endüstrisini de sarsıyor.


Devamını oku...
 
FEYHA TALAY / Salle Pleyel sahnesindeki çellist

ImageEfsanevi virtüöz Gaspar Cassado’nun öğrencisi Ayşe Feyha Talay, 24 Şubat 1968'de aramızdan ayrılmıştı. Öldüğünde 45 yaşındaydı. 1958’de Hayat dergisinde yayımlanan kısa bir haber, bugün çok az kişinin hatırladığı  çellistin başarısını duyuruyor. İşte haberdeki konserin ve Talay'ın öyküsü.

Devamını oku...
 
SERGEY RAHMANINOF / Müzik açısından plak, radyodan daha hayırlı bir icat

Image“Doğam gereği karamsarım” diyen besteci, piyanist Sergey Rahmaninof, 1931’de radyo yayınları ile plağı karşılaştırıp radyoyu hiçbir zaman sevmeyeceğini söylemişti. Gerekçesi, konsere gitme alışkanlığını zayıflatması, plak kadar kaliteli ses üretememesiydi. Bu arada Kreisler’le yaptığı plak kayıtlarından da bahsediyordu. İngiliz Gramophone dergisinin 85 yıl önceki sayısından naklen Rahmaninof’un görüşleri…

Devamını oku...
 
EBERHARD WEBER / Düşünebildiğim, konuşabildiğim sürece ortaya yeni bir şeyler çıkabilir

Image2007’de felç geçirip 67 yaşında kontrbas çalamaz hale gelen Alman cazcı Eberhard Weber, konser kayıtlarındaki sololardan yeni albümler üretiyor. 2013’te Resume albümünün piyasaya çıktığı günlerde, yaşadığı zincirleme felaketi, hayatta kalma serüvenini ilk kez anlatmıştı. Kontrbassız müzik düşünemediğini, buna karşın bağımlılığından kurtulduğunu, onsuz yaşayabildiğini söylüyordu. Tutkuları uğruna hayatı ve sağlığını ıskalayan müzikseverlerin ibretle okuması gereken uzun bir röportaj…

Devamını oku...
 
STRAVINSKY/ Müziğimde duygu bulamayanlar psikiyatriste başvursun

ImageYıl 1934, İgor Stravinski 52 yaşında. Ateşkuşu, Bahar Ayini gibi klasik müzik geleneğini sarsan eserlerden sonra yeni fikirlerin, ifade biçimlerinin peşinde. Fakat başı hâlâ dertte. Eleştirmenler ve dinleyicilerle… Bakın rahatsızlığını bu röportajda nasıl ifade etmiş…

Devamını oku...
 
JELLY ROLL MORTON: Cazı 1902’de ben yarattım, W.C. Handy değil

Image1938 Ağustosu’nda Amerikan Down Beat dergisinde yayımlanan bir açık mektup caz dünyasında geniş yankı uyandırmıştı. Yazan Jelly Roll Morton adlı bir piyanistti. “Melodileri unuttuğum için doğaçlama yapardım, caz benim icadımdır” diyordu.

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 5 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 21 - 30 Toplam: 49
spacer.png, 0 kB