spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Kırkambar
EVİN İLYASOĞLU / Müzik, edebiyatı hep beslemiştir

ImagePiyanist, müzik eleştirmeni, yazar, eğitimci, radyo-TV programcısı, Boğaziçi Üniversitesi konserlerinin organizatörü… Evin İlyasoğlu, 40 yılı aşkın süredir müzikle müzikseverler arasında köprü. 2017’de İKSV’nin düzenlediği İstanbul Müzik Festivali’nin Onur Ödülü’ne layık bulundu. İlyasoğlu, 2005’te yazar Feridun Andaç’a yaşamını ve çalışmalarını anlatmıştı…

Devamını oku...
 
JOHN BERGER / Şarkı söyleyebilmek uğruna bazı yeteneklerimden vazgeçebilirdim

ImageHayata merakla bakan iki göz 2 Ocak 2017’de kapandı. Yazar, sanat eleştirmeni John Berger kendisini eklektik bir müziksever olarak niteliyordu. 2001 baharında, romanı Kral’ın Türkçe’ye çevrilmesi vesilesiyle Fransa Alpleri’ndeki köyünden aramış, ot biçmek üzere kapıdan çıkarken yakalamıştık. Yaklaşık 3 saatte müzik dahil pek çok konuyu konuşmuştuk.

Devamını oku...
 
TANBURİ CEMİL BEY / Geçmişin ses mirası günümüze nasıl taşınıyor

Image1927 kışında, Varşova’da elçilik yapan Yahya Kemal yurt özlemiyle yazdığı şiirde “Zihnim bu şehirden, bu devirden çok uzakta / Tanburu, Cemil Bey çalıyor eski plaklarda” diyordu. Şairin şehriyle özdeşleştirdiği ses 11 yıl önce, genç sayılacak yaşta susmuştu. Geriye hayatının son 10 yılında kaydettiği taş plaklar kalmıştı. O plaklar Cemil Bey’in ölümünün 100’üncü yılında yeniden toplu olarak gün ışığına çıktı. Yayımlanan külliyatlar arttı. Üç külliyatı karşılaştırdık.

Devamını oku...
 
GÜLFAM GÖKNAR / En etkilendiğim mutfak hikayeleri Rossini, Verdi ve Puccini’ninkiler

ImagePiyanist, öğretmen Gülfam Göknar 2013'te kolu alçıya alınınca enstrümanından uzaklaşmak zorunda kaldı. Kitaplığındaki kitapları, yıllardır tuttuğu notları çıkarıp çalışmaya başladı. Nihayet ortaya 16 müzikçinin yemek tutkusunu anlattığı, kişisel reçetelerini ya da sevdikleri yemeklerin tariflerini veren “Müzik ve Yemek” çıktı. Kitaba kendisi de 68 tarif ekledi. Göknar “Küçük yaşlarımdan itibaren piyano tutkumun yanında mutfak işleriyle de uğraşmayı çok sevdim” diyor.

Devamını oku...
 
CEM MANSUR / Operaları kadar yemekleri de Rossini’nin yaşam sevincinin ürünüdür

ImageOpera tarihinin en popüler bestecilerinden Gioachino Rossini gerçek bir gurmeydi. 39 eser besteledikten sonra, 38 yaşında aniden opera yazmayı bırakmış, hayatının geri kalan kısmını yemek kültürüne adamıştı. İsmini taşıyan, bir bölümü ünlü şeflerin ona ithaf ettiği pek çok tarif kaldı geriye. Ölümünden önce yazdığı kısa piyano eserlerine de bezelye, turp, sardalye, turşu gibi sevdiği malzemelerin isimlerini vermişti. Şef Cem Mansur’la yemek merakını, Rossini’nin müziğini ve yemeklerini konuştuk.

Devamını oku...
 
FARUK YENER / Pek az yanılgıya düştüm

ImageBir çağdaş besteci, müzik eleştirmenini sorgu koltuğuna oturttuğunda neler olabilir? İşte sıradışı bir örnek: İlhan Usmanbaş soruyor, Faruk Yener yanıtlıyor. Müzik yazarı, radyo programcısı Yener “Her Plağın Bir Öyküsü Var” gibi programlarla klasik müziğe çok sayıda dinleyici kazandırmıştı. Hazırladığı Müzik Kılavuzu uzun yıllar önemli başvuru kaynaklarından biri oldu. Milliyet’teki yazılarıyla da müzik dünyasını yönlendirdi… 

Devamını oku...
 
RUŞEN GÜNEŞ / Maestro, ayağınıza bakarak sorunsuz çalıyorum

ImageUzun yıllar Londra Filarmoni, BBC Senfoni gibi orkestralarda grup şefliği ve solistlik yapan viyolacı Ruşen Güneş’in ilk kapsamlı biyografisi Sevda-Cenap And Vakfı’nca 2016 Nisanı'nda yayımlandı. “Viyola Düştü Yola”yı Güneş’in yakın dostlarından kemancı, akademisyen Orhan Ahıskal yazdı. Kitapta fıkra gibi birçok anekdot yer alıyor…

Devamını oku...
 
TAHA TOROS / Neyzen Tevfik bazen öteki dünyaya gidip gelmiş gibi anlatırdı

ImageKültür tarihçisi Taha Toros, Neyzen Tevfik’i ilk kez 1931 yılbaşında Mulen Ruj Gazinosu’nda dinlemişti. Sonraki yıllarda dostlukları ilerledi. Tevfik’in 35’inci ölüm yıldönümünde onu anarken “Neyzen derbeder, fakat feleğin ezip bitiremediği bir feylesoftu” diyordu.

Devamını oku...
 
EDUARD ZUCKMAYER / 1945’te üniversite koroları kurmak istedim, bakanlık gereksiz buldu

ImagePiyanist, besteci, eğitimci Eduard Zuckmayer, Ankara Devlet Konservatuarı'nın kuruluşunda besteci Paul Hindemith'in tavsiyesiyle, onun hazırladığı raporun uygulanmasını izlemek, piyano öğretmenliği yapmak üzere 1936 Nisanı’nda Ankara’ya gelmişti. İlk iki yılını konservatuarın kuruluşuna harcadı. 1938’den itibaren Gazi Eğitim Enstitüsü’nde müzik öğretmeni yetiştirdi. Ölümünden 2 yıl önce, Türkiye'deki 30 yıllık çalışmasını anlatırken “Hindemith’in önerisi doğrultusunda korolar kurmak istedim, bakanlık gereksiz olduğunu bildirdi” diyordu.

Devamını oku...
 
GOTTFRIED WAGNER / Büyükdedem bugün yaşasaydı Bayreuth yerine Hollywood'u seçerdi

ImageRichard Wagner ve Franz Liszt’in torunu Gottfried Helferich Wagner, 1989 Martı'nda 42 yaşında İstanbul'daydı. Liszt’in kaldığı binaya plaket yerleştirdi, müzikseverlerle sohbet etti. Opera rejisörlüğünün yanı sıra müzikolog olan Wagner ailesinin tutucu yapısına belirli ölçülerde esneklik kazandırmaya çalışıyor. Nazilerle bağlarını eleştiriyor. Opera dinleyicilerini artırmayı hedefliyor.

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 1 - 10 Toplam: 32
spacer.png, 0 kB