spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
Kırkambar
MENDELSSOHN/ Yatak odası duvarında İsviçre yolculuğu

ImageMaestro, geçen hafta yaş gününüzü kutlamak için Leipzig’deki evinize uğradım. Soğuk, yağışlı havaya rağmen dünyanın dört bir yanından ziyaretçiniz vardı: Sizin gibi gezgin ruhlu müzikseverler… Uyuyordunuz, yüzünüzdeki dinginlik müthişti. Genç yaşta son nefesinizi verdiğiniz odaya girdiğimde, karşılaştığım sürprizi uzun süre unutamayacağım.

Devamını oku...
 
KEMAL EROĞLU / Sarayda çalan adama saz yapmam

Image30 yıldır Neşet Ertaş’tan Erdal Erzincan’a Musa Eroğlu'ndan Aşık Mahzuni'ye pek çok virtüöze bağlama yaptı Kemal Eroğlu. Erkan Oğur, deneysel enstrümanlarını 1980'lerde onunla birlikte geliştirdi. Eroğlu, sevmediği kişiye saz vermeyeceğini söylüyor “Sanatçının sesine göre saz yaparım” diyor.

Devamını oku...
 
Leipzig'de Bayan Bach’la aile dedikoduları

ImageLeipzig’de haziran ıhlamur ve Bach mevsimi. Neredeyse tüm sokakları dolduran ağaçlar çiçekleniyor, kent ıhlamur bahçesine dönüşüyor. Gelmiş geçmiş en ünlü Leipzig’li, besteci Johann Sebastian Bach, meydanlarda, konser salonlarında festivalle anılıyor. 2015 Haziranı’nda, fırsatı değerlendirip Bach’ın cefakar eşi Anna Magdalena’yla buluştum.

Devamını oku...
 
Bonn’un Beethoven mevsimi

Image1990’a kadar tam 41 yıl Almanya’nın başkentiydi. Buna karşın ne Berlin, Hamburg gibi dev metropole dönüştü ne de Frankfurt gibi gökdelen cenneti oldu. Sessizce akan Ren Nehri’nin kıyısında, ormanlarla çevrili bir huzur şehri hâlâ. Bu çelişkili durum geçmişte “köy başkent” esprisine konu olmuştu. Şehir her yıl sonbaharı has evladı Beethoven’in anısına düzenlenen bir aylık iddialı festivalle karşılıyor. Müzik konser salonlarından meydanlara, sokaklara, okullara taşıyor. Fırsatı değerlendirip geçen hafta yıllık iznimin son üç gününü Bonn’u keşfe ayırdım. Ayvalık Cunda Adası’ndaki ilk üç günden sonra gittiğim Bonn’un restoranları, küçük otelleri ucuzluğuyla beni şaşırttı. Beethoven’in doğduğu evde, 30’unda sağırlığa mahkum olan bestecinin dramına tanık oldum. Çağları aşan ses ustası Schumann’ın akıl hastanesinde son nefesini verdiği odanın yanı başında üç yetenekli gençten eserlerini dinledim. Yaşayan en önemli Alman ressamlardan Anselm Kiefer’in izleyicisini cüceleştiren eserleriyle tanıştım.

Devamını oku...
 
Chopin’in evinde bir kış günü

ImageVarşova’nın 54 kilometre batısında, hepi topu 65 nüfuslu küçük bir köy Zelazowa Wola. Kampinos Ormanları’nın ve Utrata Nehri’nin yanı başında... Besteci Chopin ve geçen yüzyılın efsanevi kemancılarından Henryk Szeryng’in doğum yeri olmasaydı, adını bile duymayacağımız köyü 2011’de, Chopin’in 200’üncü doğum yılı nedeniyle 120 bin kişi ziyaret etti. Geçen ay yolum bu köye düştü. Chopin’in doğduğu evin ıssız bahçesinde, küçük kavisler çizerek usul usul akan nehrin kıyısında, yeşilliklerin arasına gizlenmiş hoperlörlerden noktürnler dinleyerek yürüdüm... İdil Biret ve Gülsin Onay’ın, hatta genç Chopin’in konser verdiği balkonda oturup düşlere daldım.

Devamını oku...
 
Bay Liszt, geldiğimde uykudaydınız

ImageMaestro, 165 yıl önce uğradığınız İstanbul’dan sizi ziyarete geldim geçen hafta. Evinizin duvarlarını kaplayan sarmaşıklar kızarmış, damadınız Richard Wagner’in komşu villası onarıma alınmıştı. Bayreuth’un merkezine kebapçılar, mezarınızın yanıbaşına Türk kıraathanesi kurulmuştu. Müzedeki masklarınızda sanki derin bir uykudaydınız.

Devamını oku...
 
ARISTOMENIS KALIVIOTIS / Mübadiller günümüz Yunan müziğini derinden etkiledi

Imageİnşaat mühendisi Aristomenis Kaliviotis, 37 yıldır rembetika kayıtları topluyor. Koleksiyonculukla yetinmedi, İzmir’in müzik geçmişini araştırdı. Sanatçısından, müzikholüne, plak firmalarına kenti incelediği “İzmir Rumlarının Müziği 1900-1922” geçen ay YKY'den yayımlandı. Kaliviotis “Çağdaş Yunan müziğinde Anadolu göçmenlerinin etkisi büyük” diyor.

Devamını oku...
 
ÖZKAN MANAV - MEHMET NEMUTLU / Musıki dinleyicisiz kalmaya dayanamaz

ImageKlasik müziğin dünyasına girmenin, eserlerden daha çok zevk almanın, besteciyi iyi algılamanın sihirli bir formülü olabilir mi? Ödüllü bestecilerimizden, akademisyen Özkan Manav ile Mehmet Nemutlu “Doktor değiliz, reçete yazamayız” diyor. Yine de el ele verip alışıldık müzik rehberlerinin ötesinde CD’li bir kitap hazırladılar: “Müzikte Alımlama.”

Devamını oku...
 
AHMET HAMDİ TANPINAR / İsmail Dede, yaşadığı çağda zamanının ötesinde konuşan tek sesti

ImageTürk Edebiyatı’nın usta kalemi Ahmet Hamdi Tanpınar, iyi bir müzik dinleyicisiydi. Makalelerinde Türk Müziği’nin, konservatuvarların sorunlarına değinmiş, çözümler önermişti. Geçen yüzyılın ortasında yayımlanan bu makalesinde, İsmail Dede’nin hayat öyküsünü anlatıyor, eserlerini değerlendiriyor.

Devamını oku...
 
FİLİZ ALİ / Memleket için bir şeyler yapmak görevimdi, böyle yetiştirilmiştim

ImageAyvalık Uluslararası Müzik Akademisi'nin kurucusu, müzikolog Prof. Dr. Filiz Ali, 2011’de kurumun 14’üncü yaşını kutladı. Kurumsal destek alamamaktan şikayetçiydi. "Gönüllülüğün de bir sınırı var" diyordu. Şubat ayında Koç Vakfı’nın ödülünü alması önemli bir destek oldu. Bu vesileyle yapılan söyleşide Filiz Ali, gazete yazılarını ve radyo programlarını bırakma nedenini de anlatıyor.

Devamını oku...
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 3 4 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 11 - 20 Toplam: 32
spacer.png, 0 kB