spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
PACO PENA / Flamenko dansçıyla güç kazanır

Imageİspanyol gitarcı Paco Pena, 1982’de düzenlenen ilk İstanbul Gitar Festivali’nin konukları arasındaydı. AKM’deki resitalinin öncesinde, İTÜ Radyosu için yapılan söyleşide flamenkonun kökenlerini anlatmıştı.

 

Sizce flamenkonun en doğru tanımı nedir?
Image- Flamenko, bildiğiniz gibi Güney İspanya'nın, Endülüs'ün müziğidir. Kökeninde o toprakların ve Doğu'nun etkisi var. Endülüs yüzyıllar boyunca Arap egemenliği altında kaldı. Sadece Arap değil aynı zamanda bazı Hint ve Yahudi öğeleri de yerli öğelerle birleşerek yeni bir folklor (halk müziği ve dansı) yarattı. Bu müzik bu bölgeye özgüdür ve diğer bölgelerin müziğinden farklıdır.
Bu kültürel karışım içinde en belirgin, en etkili unsurlar hangileri?
- Endülüs'ün halk müziği flamenkonun temelini oluşturur. Flamenko müziği çok eski bir anlatım biçimi değildir, çünkü Çingene kabileleri Endülüs'e yalnızca 400 yıl önce geldi. Endülüs'e gelen ve oraya yerleşen Çingenelerin kişilikleri flamenkonun yapısını belirlemiştir, ancak flamenko yalnız Çingenelerin müziği de değildir. Endülüs'te yaşayan bütün kültürlerin ortak anlatımıdır, bu topraklarda yaşayanların en önemli anlatım aracıdır.
Dinleyicisini adeta hipnotize ediyor. Bu işin püf noktası nedir?
- Flamenkonun en etkileyici yanı şarkıların icrası sırasındaki etkileyici görünümdür. Gitar çalan ve şarkı söyleyenler müziğe başladıktan kısa bir süre sonra müzikten esinlenen dansçı gelir ve attığı birkaç adımla flamenko denen o büyülü ortamı, iletişimi yaratır. Flamenko anında yaratılan tek müziktir.
(Serhan Yedig -Yücel Kamcez / Tercüme: Şefika Kamcez / 19 Aralık 1982 / Cumhuriyet)

Linkler

Wikipedia biyografisi
Kişisel web sayfası

 

Notlar

• İstanbul Gitar Festivali, ilk kez 1982'de İstanbul Filarmoni Derneği’nce, derneğin başkanı Panayot Abacı’nın girişimiyle düzenlenmişti. Festivalin danışmanlığını mimar, yazar, fotoğrafçı ve amatör gitarcı Samih Rifat üstlenmişti.
• Yukarıdaki mülakatın tam metni, FM bandından Türkiye’deki ilk streo yayınları gerçekleştiren İstanbul Teknik Üniversitesi Radyosu’nda 19 Aralık 1982’de yayımlanmıştı.

* Bu mülakat Müzik Söyleşileri'ne 500'üncü metin olarak 31 Aralık 2016'da eklenmiştir.

 
< Önceki   Sonraki >
spacer.png, 0 kB