spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
ALEXANDER MARKOV / Elektro kemanım altın kaplı, hem de 24 ayar

ImageRus asıllı Amerikalı virtüöz Alexander Markov, konserlerinde standart kemanla klasik repertuvarın önde gelen eserlerini yorumladıktan sonra elektronik kemanıyla rock esinli bestelerini seslendiriyor. İstanbul, Çukurova, Bursa senfoni orkestralarından sonra 2017 Mayısı’nda Ankara’da CSO’yla sahneye çıkacağını öğrenince kapısını çaldık. Elektro keman-gitarının hikmetini sorduk. Markov “Elektronik kemanımla seslendirmek üzere gençlerin ilgisini çekecek türden müzikleri geleneksel klasik müzikle birleştiren eserler yazdım. Doğrusunu söylemek gerekirse, aksi halde genç dinleyici senfonik konserlere gitmeye pek gönüllü değil” diyor.

 

Elektro gitar-kemanı ne kadar zamandır kullanıyorsunuz, sizin talebinizle herhangi bir değişiklik yapıldı mı?
Image- Yıllardır çalıyorum. Elektro keman koleksiyonum gün geçtikçe genişliyor, en son 24 ve 22 ayar altın iki keman daha aldım. James V. Remington’un özel tasarımını değiştirmedik. Fakat farklı pickup’lar kullanarak sesi iyileştirecek bazı düzenlemeler yapıldı. Gövde hafifletildi, artık çalması daha kolay. Ayrıca perde kullanmaktan vazgeçtim. Artık elle ayarlayabildiğim için entonasyon kontrolü arttı. Şimdi kullandığım çalgı harika bir enstrüman yapımcısı olan Barry Lipman’ın ürünü.
Muhafazakar dinleyiciler ve eleştirmenlerden ne gibi tepkiler alıyorsunuz?
- Tutucu menejerler, orkestralar işin başında çok şüpheci oluyor. Dinleyicilerine “elektronik cihazla yapılmış karanlık rock müziği” diye tanımlayacakları bir müziği sunmaktan endişe duyuyorlar. Bununla birlikte şimdiye kadar çok şanslıydım. Geleneksel klasik müzik dinleyicileriyle karşılaştığım Paris, Londra, Budapeşte, Litvanya hatta New York’taki konserlerde salonla iletişim kurmakta zorlanmadım ve çok güzel tepkiler aldım. Yakınlarda Çin’de turne yaptım, tepkiler aynıydı. Geleneksel klasik müzikle gençlerin ilgisini çekecek türden müzikleri birleştiren eserler yazdım. Doğrusunu söylemek gerekirse, aksi halde genç dinleyici senfonik konserlere gitmeye pek gönüllü değil...

Özgün beste yapılmalı

Kullandığınız özel kemanın bildiğimiz elektro kemandan ne farkı var, bu sayede neler elde ediyorsunuz?
- Altın elektro kemanımın iki avantajı var: Öncelikle süper fiyakalı, rock ve ultra modern bir görünümü var. Gerçek altınla kaplı, bu sayede mistik bir görünüm kazanıyor. Ayrıca sıcak, tatlı, duygu dolu tonlardan canavarca tonlara kadar geniş ve güçlü bir ses yelpazesine sahip. Bu güne kadar gördüğüm, dinlediğim elektro kemanlar ne görünüm ne de ses olarak bu kemana yaklaşabiliyor. Yeryüzünde tek ve patentli.
Geçmişte Jean-Luc Ponty, Mihail Urbaniak, Stephan Grapelli elektro kemanla pek çok deneme yapmıştı; sizin hedefiniz, hayaliniz nedir?
- Bahsettiğiniz sanatçılara büyük saygım var. Rock ve genel olarak tüm çağdaş müzik türlerinde kullanılabilecek bir elektronik keman geliştirmeyi umuyorum. Hayalim Jimi Hendrix’in elektro gitarda, Paganini’nin klasik kemandaki devrimine ulaşmak. Sanıyorum bunun anahtarı müzik. Şimdilerde epeyce elektro keman çalan var. Fakat çoğunlukla ünlü eserleri tekrarlıyorlar, tabii hiç biri orijinali gibi olmuyor. Sanırım ciddi rockçular için ödün vermeden beste yapmak en önemli adım. Bu sayede yepyeni sesler, taze ve orijinal bir müzik yaratabilirler. Tabii bu eski şarkıları uyarlayıp çalmaktan, söylemekten çok daha zor. Fakat çok daha tatmin edici. Ayrıca kendi müziğini sahnede icra etmekten daha heyecanlı bir şey yok. Eğer dinleyiciyle iletişim kurabiliyorsan, onlar da senin hissettiklerini duyumsayabiliyorsa bundan büyük mutluluk olamaz.
Yakın gelecekte ortaya çıkarmayı planladığınız yeni enstrümanlar var mı?
- Klasik kemancı ve elektro kemancı olarak o kadar yoğun çalışıyorum ki bunun için zaman yok.

Baroktan rock müziğine

Ankara’da CSO’yla seslendireceğiniz Grand Finale’nin çıkış noktası neydi; eseriniz doğaçlama içeriyor mu?
- James V. Remington’la yazdığım Rock Konçertosu’ndan, yakınlarda bestelediğim yeni eserlere kadar elimde pek çok beste var. Bunların arasından dinleyiciye ve salonun atmosferine göre seçim yapıyorum. Yani konsere özel müzik seçiyorum. Ayrıca sololarımda doğaçlama yapıyorum. Örneğin 27-28 Nisan’da Ankara’da CSO’yla vereceğim konserde standart kemanımla seslendireceğim ünlü klasik eserlerin yanı sıra elektro kemanımla müthiş Rus organist Timur Khalliulin eşliğinde çalacağım. Daha önce seslendirdiğim “Excerp”in yanı sıra yeni bestem “Sezar”ı Türkiye’de ilk kez çalacağız. 
Programda seslendireceğiniz Vitali, Gluck, Sarasate ile sizin besteniz Grand Finale arasında herhangi bir müzikal bağ var mı?
- Evet müzikal bir bağ var: Bunu baroktan rock’a yolculuk olarak düşünebilirsiniz. Bu konserlerde seslendirdiğim eserlerin çoğu opera kökenli. Biliyorsunuz operada yorumcuların duyguları çok ön plana çıkar. Benim müziğimde de bu duygu yoğunluğu elektro kemanla ve çağdaş anlayışla ortaya çıkıyor. İfade söz konusu olduğunda fikir aynı. Yani sonuçta, ünlü bir cazcının söylediği gibi “Sadece iki tür müzik var: İyi ve kötü müzik!” CSO harika bir orkestra, yıllardır birlikte konser vermekten çok mutluyum. Çoğunlukla yaratıcı, ilgi çekici repertuvarlar seçiyoruz. Bu tür programlar hazırlamak da çok heyecan verici benim için.
Grand Finale’yi ocak ayında Bursa’da, öncesinde İstanbul’da seslendirmiştiniz. En çok hangi kentte tepki aldınız?
- Gördüğüm kadarıyla tüm kentlerde, Türk dinleyicisi müziğe çok yakın. Bana çok sıcak davranıyorlar. Türkiye’de de pek çok harika müzikçi var. Bu nedenle sıkça gelmek, konser vermekten mutluyum.
(Serhan Yedig / 20 Nisan 2017 /  Hürriyet)

 
< Önceki   Sonraki >
spacer.png, 0 kB