spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
spacer.png, 0 kB
İLKER ARCAYÜREK / Zürih Operası’nda söylemeyi hayal bile etmezken şimdi Nürnberg Operası’ndayım

Imageİngiliz Opera Now dergisince günümüzün ‘en iyi 10 yükselen yıldızı’ arasında gösterilen 33 yaşındaki tenor İlker Arcayürek, 2017-20018 sezonunda Nürnberg Operası’nda iki başrol seslendirecek. Diğer yandan İngiltere’deki BBC konserlerini sürdürecek. Arcayürek, Tekfen Filarmoni eşliğinde Güney Afrikalı soprano Pumeza Matshikiza ile İstanbul Müzik Festivali’nde vereceği konser öncesinde müzik serüvenini anlattı.

 

Geçen pazar sabahı İlker Arcayürek’in telefonunu çevirdiğimde Newcastle’daki otelinden ayrılmak üzereydi. 48 saatlik İngiltere turunu tamamlamış, bavulunu topluyordu. Birkaç saatlik uykuya rağmen dinçti sesi. “Sorularınızın bir kısmını İngilizce cevapladım, elektronik postayla şimdi gönderdim” dedi.
ImageÖnceki akşam görkemli Sage Gateshead kültür merkezinde Royal Northern Sinfonia’yla 5 saatlik özel sezon kapanış konserinde sahneye çıkmıştı. The Guardian’ın “İngiltere’nin en iyi oda orkestrası” olarak değerlendirdiği topluluğu piyanist Lars Vogt yönetmiş, 22 Aralık 1808’de Beethoven’in Viyana’da verdiği konserin programı aynen tekrarlanmıştı.
Arcayürek beş solistten biriydi, iki eser seslendirmişti. Sonuçtan memnundu: “Konser çok iyi geçti, ayakta alkışlandık.”
Az kullandığı için Türkçede zorlanıyor, kelimeleri hatırlayamadığında İngilizceye başvuruyordu. Viyana’daki çocukluk yıllarını, birbirini izleyen talihsizlikleri, hayal kırıklığıyla sonuçlanan konservatuvar eğitimi girişimini, Zürih Operası’na diplomasız kabul edilişini anlattı. Öykünün devamını Londra aktarmalı uçtuğu Zürih’te, evine giderken konuştuk. Eşi otomobille gelmişti havaalanından onu almaya.

You Tube’de keşfedildi

Arcayürek iki yıldır elinde bavuluyla Zürih, Nürnberg, Londra arasında mekik dokuyor. Zürih Operası’ndaki Cosi fan Tutte provalarından “Un Aura Amorosa” aryasını You Tube’de yayımlaması ona Nürnberg Operası’nın kapısını açtı. 2015’te BBC Cardiff Dünyanın En İyi Şancısı yarışmasında finale kalması, ertesi yıl Hugo Wolf Lied Yarışması’nda birinci olması ise İngiltere’de tanınmasını sağladı. Cardiff’in ardından iki yıllığına BBC’nin “Yeni Kuşak Sanatçılar” programına alındı. Ünlü Wigmore Hall ile 2022’ye kadar konser sözleşmesi imzaladı. Bu arada fırsat buldukça Madrid’e gidiyor, Teatro Real’de sahneye çıkıyor.
Eleştirmenlere göre Arcayürek, “altın sesli lirik tenor.” İdeal Mozart solisti olduğu söyleniyor. Zaten gelecek sezon Nürnberg’de Idomeneo’yu canlandıracak. (Ayrıca La Boheme’de Rodolfo’yu seslendirecek) Fakat tek besteciye, türe bağlı kalmak istemiyor.
“Şu anda lirik tenorum, gelecekte sesim nasıl bir dönüşüm geçirecek bilmiyorum. Tek besteciye bağlanmak yerine yeni bestecilerin eserlerini keşfetmeye zaman ayırmayı tercih ediyorum. Fırsat buldukça operanın yanı sıra resital veriyorum, orkestra konserlerine katılıyorum, koroyu, dinsel müzikleri seviyorum…”
Oda müziğine lied geleneğine özel bir ilgisi var: “Oda müziği benim için çok özel, çünkü kendimi en iyi şekilde burada ifade ediyorum. Şarkı söylerken çoğu duyguyu, tonu rahatlıkla sunabiliyorum.”
Gelecek yıl Nürnberg’deki son sezonu. Sözleşmesini uzatmak yerine özgürlüğü seçecek. Herhangi bir kuruma bağlı olmadan, serbest çalışacak. Bu arada Schubert repertuvarından oluşan ilk albümü “Der Einsame” İngiltere’de yayımlanacak. Ayrıca Alman SWR radyosuyla bir başka kayıt yapmaya hazırlanıyor.

Renkli repertuvar

İlker Arcayürek doğduğu şehirde ilk konserini 2016 baharında vermişti. Borusan Filarmoni, Leyla Gencer anısına Norma’yı kostümsüz sahnelemiş, Arcayürek ise Flavio’nun aryalarını söylemişti. Bu kez Güney Afrikalı soprano Pumeza Matshikiza ile TEKFEN Filarmoni eşliğinde sahneye çıkacak. Matshikiza’nın yıldızı son yıllarda Almanya’da parladı. Şu anda Rolando Vilazon’la konserler veriyor. Matshikiza ile Arcayürek bir kısmı solo olmak üzere Verdi, Puccini, Çaykovski, Bizet, Poulenc, Massenet, Gershwin operalarından farklı stillerde, dillerde16 arya seslendirecek.
Program iki solistin ortak repertuvarından, festivalde yakın zamanda seslendirilmemiş aryalardan oluşturuldu. Arcayürek’i en çok heyecanlandıran eser Donizetti’nin Aşk İksiri operasından Una Furtiva Lagrima. “Daha önce piyano eşliğinde seslendirmiştim. İlk kez orkestra eşliğinde söyleyeceğim. Gelecekte eserin tümünü oynamayı hayal ediyorum” diyor.
(Serhan Yedig / 16 Haziran 2017 / Hürriyet)

Okulu koro

İstanbul’da doğan Arcayürek, ablasının konservatuvar eğitimi için beş yaşında ailesiyle Viyana’ya gitti. 7 yaşında annesinin teşvikiyle piyanoya başladı. Ardından koroya girdi. Mozart Çocuk Korosu’nda soprano olarak Viyana operalarında pek çok önemli orkestrayla konser verdi. Ailesinin Türkiye’ye dönmesi üzerine 17 yaşında yalnız kalınca fırıncılık, çağrı merkezi operatörlüğü gibi işlerde çalıştı. Bir yandan da Arnold Schönberg Korosu’nda yer aldı. Harnoncourt gibi şeflerle konserler verdi. Şan dersleri aldı. Ustalık sınıflarına katıldı. Kazandığı şan yarışmasının jüri üyesinin önerisiyle Zürih Operası’nın okuluna başvurdu. 500 kişi arasında 10 girdi. İki yıl eğitim gördü, sahnesine çıkmayı hayal bile edemediği Zürih Operası’nda roller aldı. Arcayürek, Zürih’te iki yıl önce evlendiği Avusturyalı eşiyle yaşıyor. Avusturya vatandaşı. Çiftin ilk çocukları ağustosta doğacak. 33 yaşındaki tenor müziğin dışında futbolla ilgileniyor. Evin tüm mutfak işlerini üstlenecek kadar yemek yapmaya meraklı.

Linkler

 Kişisel web sayfası

YouTube kayıtları

 
< Önceki   Sonraki >
spacer.png, 0 kB